şükela:  tümü | bugün
 • "eze, eymegi teze, gel bize, osurum size" tekellemesinin hedefi kimse...
  bunun bi de baba gardaşı olann versiyonu vardır bibi. tabii o ayrı bi mevzu..
 • "ezem ezeden oğlan, bıyık bezeden oğlan, babam sana gız vermez, get para gazan oğlan" türkü-manisinin kaynağı oğul sahibi kişi...
 • buenos aires havaalaninin kodu.
 • bir kaç yıl önce (yakalanmadan önce) erol evcil'e ait olan şimdilerde fora adını alan zeytin ve zeytinyağı markası ve havran civarındaki fabrikası.
 • monako'ya 6 km. uzaklıkta, kayaların üzerine kurulmuş ve bir kuleyi andıran küçücük bir ortaçağ köyü.
  çevresine de bolca yerleşim kurulmuş ama ana bölge bu tepe ve atmosferi bambaşka.
  daracık yollu taş kaldırımlarında yukarılara doğru tırmanırken rastlanan bir otel-restoran var ki, oturup bir kahve içmeden geçmek olmaz manzaraya karşı.
 • alamancı ve hacı dedemin kaplıca suyuyla ısındığını iddia ettiği uzvu. tam olarak neresi bilemedim ama yanlarda bi yer gibi. böbrek, bilemedin karaciğer diye tahmin ettim. o yüzden de ukte tadındaki bu entry'i girmiş bulunuyorum.
 • parfüm üretim tesisleriyle ünlü, burada hayatım boyunca yaşardım dedirtecek kadar şirin bir kasaba. tabelalarda şirinler köyü gibi eze village yazması da sevimli kılıyor olabilir burayı. monaco nice arası araçla yolculuk yapıyorsanız, sahilden değil de üst yoldan giderseniz içinden geçeceksiniz.
  parfümler için
  (bkz: fragonard)
  (bkz: galimard)
 • namlulu silahların fişeklerinde kovan dibindeki plakanın tam ortasında sıkışık ve dışarı çıkık olarak bulunan yuvarlak bombeye denir. pirinç kovan malzemesinin ortasında kurşundan yapılmış olarak sıkıştırılır. tıpkı çekirdeğin dış kısmının pirinç olması ancak içinde kurşun bulunması gibi.

  silahta tetik düşürüldüğünde tetik iğnesi bu parçaya vurarak fişek (mermi) içinde sıkışık olarak bulunan barutun basınçla patlamasına ve çekirdeği namluya sürmesine yol açar ve böylece ateşlemenin tamamlanması sağlanır.

  eze hatalarından dolayı patlamayan fişeklerler karşılaşılabilir. bu tip durumlarda çekirdek kontrollü bir şekilde çıkarılarak barut hakkı tahliye edilir ve boş kovan kullanımdan düşürülür.
 • monte carlo'dan nice'e giderken uğranabilecek, deniz kenarında bir tepe üzerinde yer alan ve kartal yuvasını andıran, begonvillerin süslediği taş evlerin bulunduğu, küçük, sevimli mi servimli bir ortaçağ fransız kasabası.

  nietzsche'nin de bu eşsiz manzaraya sahip dünya güzeli kasabada yaşadığını öğrenmek beni çok şaşırtmıştı.

  kasabanın bulunduğu tepenin eteğinde yer alan fragonard mağazasına ise mutlaka uğranmalı. laboratuvarlarını gezdirip, parfüm yapımı hakkında bilgi de veriyorlar. şahane parfümler, sabunlar ve kremlerinden ise türkiye'de bulunmadığı için almalı, daha çok almalı..
 • çok güzel bir tarihi kasaba, manzara da müthiş. yolunuz cote d'azur a düşerse mutlaka gidin, nice den otobüs 1 euro, 45 dakikada varırsınız. parfüm için ise (bkz: grasse)

  edit: nietzsche yolundan filan inmeyin, paşa gibi otobüs ile inin sahile. nietzsche 'nin yolu da tipine benziyor amk. http://members.virtualtourist.com/m/p/m/1c0f9d/ aha da bu.
hesabın var mı? giriş yap