şükela:  tümü | bugün
 • bilkent fen fakultesinde mediterranean world dersi veren, dersleri tahmin edlinden daha zevkli hale getirebilen sahis.
 • tam adi ayse ezel kural shaw olan, hep "ezberlemeden..." tabirini kullansa da essek gibi ezberlememizi bekleyen, ama not verme kriterleri hic bi sekilde anlasilamamis, dinazor kadar yasli olsa da hala kurt gibi akilli, bilkent fen fakultesinin "the mediterranean world" hocasi.
 • butun bir donem boyunca yanlizca bir dusunusu anlatmaya calisan ve ne yazik ki ogrenciler tarafindan degeri bilinmeyen ustun insan. saygi duyarim..
 • kendisinden yillar once aldigim mediterranean world derslerinde ve ders disi sohbetlerimizde dusunus tarzimin, yasama bakisimin -hatta bolumumun- toptan degismesine neden olan, bu nedenle de onunde saygiyla egildigim, insan olmayi, insanligi ondan ogrendigim, umarim bir gun tekrar gorusebilir, yasamdan, asktan, bilimden, tarihten, dinden, felsefeden, politikadan kisacasi insana ait olan tum kavramlardan konusup sicak bir sohbet edebiliriz dedigim saygideger hocam.
 • bilkent univertesinde meditarranean world derslerine giren fakat cikmak bilmeyen kisi.
 • herkes hakkinda olumlu, olumsuz perk cok sey soyler,
  fakat sonunda kendisi cok ilginc biri olarak kalmaya devam eder
 • kiymetini bilemedigim, bana keske zamani geriye sarmak mumkun olsa dedirten degerli hocam... omru uzun, nesesi bol olsun...
 • stanford shaw'un eşidir.
 • ilginç bir şahsiyettir, not verirken çok dikkatlidir fakat not önemli değildir, tartışma önemlidir. onun için önemli olan kişilerin tartışma ve yorumlama gücüdür. analitik düşünce gücünü matematik temelinden aldığını düşünüyorum. düşünce dünyası ve fikirsel zenginliği en zengin kişilerden biridir. cisimleri ve olayları birbirine benzetmede üstüne yoktur. hatta bir kitabındaki ilk makalesinin başlığı "dandelions and learning" idi. aradan yıllar geçti ama yanlış hatırlamıyorsam bilginin yorumlama yoluyla bir karahindiba poleni gibi yayıldığını anlatıyordu.

  eşiyle birlikte ermeni soykırımı iddiasına karşı verdikleri savaşta çok sıkıntılar çekmişlerdir. eşiyle birlikte yazdıkları kitapta ermeni soykırımının yanlış bir tabir olduğunu ifade etmişlerdir, kitap inanılmaz bir etki yaratmıştır. bu kitap yüzünden evleri bombalanmış, ders vermeleri engellenmiştir. bu bakımdan tüm türkiye' nin yapamadığını saygıdeğer eşi stanford shaw ile yapmıştır.

  hocamızı kitaplarını bağışlaması ile de hatırlıyorum, 10 000 kitap bağışlamıştı bilkent kütüphanesine. muhtemelen çoğu çok değerli ve belki bazıları eşsiz.

  en son odasında görüştüğümde odasını renkli camlar ve çeşitli objelerle donatmıştı, kalabalık, renkli ve canlı bir ortamı seviyor kendisi.

  bu arada ermeni soykırımı konusunda aşırı derecede zayıf durumdayız. bilgi-belge noktasında kazanabileceğimiz bir savaşı çoktan oluşmuş ön yargılar yüzünden kaybediyoruz.