şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son albümü "müptezhel" ile iyi bir çıkış yakalayan ezhel'in alo ve hayır şarkılarındaki esinlenme, haddini aşacak nitelikte benzerlikler içermektedir.

  aleyna tilki, çağatay akman canlılarından beklenir böyle hareketler, amma türkçe rap'te, son zamanlarda yere göğe ve dahi samanyolu'na dahi sığdırılamayan ezhel'in de aynı yola kıvrılması üzücü.

  "alo" şarkısı wiz khalifa'nın we dem boyz şarkısıyla flow ve nakarat olarak aynı.

  alo
  we dem boyz

  "hayır" şarkısı da keith ape'in diamonds şarkısıyla tamamen kopya gibi.

  hayır
  diamonds

  ''geceler'' şarkısının altyapısının da g-eazy i mean it altyapısına benzerliğini yakaladım.

  geceler
  i mean it

  edit: geceler eklendi
  edit2: ben de dinliyorum kendisini, linç başlasın diye açtığım bir başlık değildir.
 • ilk defa duydum dinleyeyim dedim, saçma şarkılar. çalsa n'olacak çalmasa n'olacak bunları. bu kadar berbat şarkı sözü görmemiştim epeydir.
 • zaten bir terslik vardı bu tipini sktiiimde dedirten olay
 • iki parçayı da dinledim ve bariz bir araklama var, hatta araklamayı geçtim direkt copy paste yapmış desek daha doğru olur. resmen bütün altyapıyı olduğu gibi alıp üzerine söz yazmış.

  biraz özgün olun be kardeşim, bu çağda bunun ortaya çıkmamasını beklemek tek kelimeyle gerizekalılık.
 • daha da ünlü yapmayın su arkadaşı ya, saçma sapan sözlü saçma sapan boş şarkılar, ha çalıntı ha değil.
 • yuh dediğim arak. ben de eğlenerek dinliyordum alo şarkısını ama baya araklamış. hem de öyle adı sanı bilinmedik şarkılar da değilmiş, biri yüz milyonun üzerinde dinlenmiş, diğer bir milyon.

  not: herhangi bir röportajda vs. bunu zaten açıkladıysa, bu entrym geçerliliğini yitirir, özür dilerim peşinen.
 • sormakta sakınca görmemekle birlikte biraz ayıp olacak ama ezhel kim aq?
 • sonunda ot kafası adamı yaratıcı yapmaktan çıkarıp beyin hücrelerini emip bırakmış* gene de garipsemediğim araktır. müzik piyasasında böyle şeyler çok oluyor. sadece böyle güncel araklar değil de, adamlar mesela dönüp eski hint şarkılarının melodilerini falan iki beat ekleyip arakladıkları için pek fark etmiyoruz.

  evde bir kere blind guardian-under the ice dinlerken, babam kenardan "aa bu sabuha değil mi?" dedi, şarkının girişini (00:29), sabuha'nın melodisine benzetti. aynı şekilde gene bir gün blind guardian-a dark passage dinlerken şarkının 1:31. dakikasında başlayan neşeli melodili yeri duyup içerden aynı melodi ile bir türkü söylerek geldi. türkünün adını bilmiyorum.

  ezhel kim aq diyen arkadaşları (bkz: ezhel) başlığına alalım.
 • şarkıyı geçtim arkadaşın tipi,tarzı direk arakmış zaten. mutlaka seveni vardır ama bana acayip kasıntı ve zorlama geliyor türkçe rap, zaten bu türün adının başına “türkçe” ibaresi gelmesi bile bana göre bunun belirtisi. müzik bir kültürün ortak ürünüdür bence ve bu kültürün çıkış noktasından uzaklaştıkça işler biraz boka sarıyor, acayip eğreti duruyor. tabi bunları bilirkişi olarak yazmıyorum,rap müziği normalde de pek beğenmem ve dinlemem ama türkçe rap ve bu tip arkadaşları gördüğüm yerde uzaklaşıyorum ortamdan.
 • mode xl > ezhel