şükela:  tümü | bugün
 • malesef bu tur insanlar cevremizde bulunmaktadir.bu bir toplumsal hastalik halinde gittikce yayginlasmakta.ancak bunu kacarak degil karsimizdaki insanla konusarak derdine derman bularak cozumlemek gerekir.boyle davranan bi insanin altinda muhakkak psikolojik nedenler yatmaktadir.bunlar genellikle kisinin icinde bulundugu ortama adapte olamamasi ya da ayak uyduramamasindan ya da kendisini surekli baskalariyla mukayese etmesinden ileri gelir.
 • (bkz: #25405872)
 • hırvatistan'ın ab'ye katılım törenine katılan egemen bağış'ın içine girdiği düşünülen durumdur.
 • ezilmişlikten gelir ezme teşebbüsüne gider. bu psikolojinin sahibi, ezikliğini gizlemek ve bastırmak için saldırganlaşır. mütevazilik, nezaket, empati gibi özellikler bu bünyede barınamaz. nesi varsa ona sarılıp "öteki" olanlara girişir, "bilmem kaç sene tahsil yaptım en çok ben yaptım","kıroyum ama para bende" , hadi hiç bir şey bulamadıysa da "benim takımım/partim var ya çok şampiyon tamam mıııı" şeklinde söylemleri vardır. ırk, din, dil, cinsiyet,meslek ayrımı gözetmez.
 • 30 mart 2014'te türk halkının atacağı tokattan sonra sözlük ahalisinde sıkça rastlayacağımız üzücü durum.
 • suyla gider.
 • ülkemin insanının büyük çoğunluğunun sahip olduğu kompleks. beceriksizlikten, acizlikten, bundan kaynaklanan kıskançlıktan ve hırstan ötürü gelir.
 • başarılı olamayan kişilerin en ufak başarıları büyük gösterme psikolojisidir ve maalesef bireyler kadar toplumlar da ezik olabiliyor. tarihin belli döneminde başarı gösterip son 5 yüzyıl ara ara başarılar haricinde hava atacak somut bir başarısı olmayan bir milletin ferdi olarak beğenilme, gurur duyulma hislerimizi tatmin edecek en ufak şeylere balıklama atlama halidir.
  hımym gibi popüler bir dizi de ''bacakları kıllı lezbiyen türk kızları'' repliğinde adamlar aşağılama konusunda bir cümleyle iki kuş vurmalarına rağmen bizim halkımız ''abi az önce türk mü dedi o!'' diye sevinen bir toplumuz.
  kendini türk olarak görmeyen alman vatandaşı mesut özil'i türk olarak görüp başarıları karşısında gururlanan bir toplumuz sanki bütün dünya türk asıllı olduğunu biliyormuş gibi.gerçi bilse ne olacak bütün dünya bizi arap sanıyor.
  bilimde geri kaldığı için zamanla hayatın her alanında başarı kazanamayıp eziklik psikolojisine yakalanan bir toplum olarak aziz sancar gibi nobel kimya ödülünü kazanmış bir kişi karşısında gururlanmamız tabi ki söz konusu olmayacak.içindeki eziklik duygusunun kaynağını teşhis edemeyen bir toplum bilim gibi bir reçeteye de sahip olamaz zaten.
 • genc yasta insanlarda zamanla duzelebilir bu ama bir yastan sonra cok ortalikta gorunmese de ic dunyada varligini surdurur ve her firsatta ortaya cikar.
  karsisindaki insana verdigi degeri kendi ezikliginin getirdigi psikolojik ruh haliyle iki dakikada siker atar.
  ben degistim eski kotu huylarim yok diyenin bunyesinden atamadigi mikroptur. her aciklikta disari vurur, iltihap kusar...
  yazik.
  tek eksik ozguvendir oysa. amk insan belli bir yasa gelince geriye donup baktiginda hicbisi gormese bile, geride kalan yillarinda bir suru bosluk yasamis olsa bile, durur onune bakar, ileriyi gorur, kendine inanir ve yoluna devam eder.
  onunla birlikte yuruyen insanlara hasetlenerek, onlari kiskanarak kendi egosunu ezikler ancak.
  onlar yapiyorsa ben daha iyisini yapayim hepsinden ote kendim icin yapayim, çevreme faydali olmak icin yapayim der falan.
  eziklik psikolojisi icindeki insan asla karsisindakinin basarisini, satinaldigi yeni bir seyi, sevincini, mutlulugunu kolayca paylasamaz.
  en buyuk sorunu budur.
  egosu yuksek ama ozguveni dusuktur.
  hayat dusmandir, o hep haklidir.
  basarisizliginin ya da yasadiklarinin sorunu kendinde degildir.
  cok fikir sahibidir ama az bilgi sahibidir aslinda...
  insan ayirmamak lazim ama boyle insanlar varsa hayatimizda bilmek gerekir ki onlar hayat enerjisini emer, moral bozar, mod düşürür.
  dikkatli yonetmek gerekir bu durumdaki insanlarla iliskileri...
  ve ne kadar cabalasaniz da bu insanlar sizin hayatinizdan bir zaman sonra ayrilacaklardir.
  geride yiprattigi duygularinizla sizi bas basa birakarak...
4 entry daha

hesabın var mı? giriş yap