şükela:  tümü | bugün
 • goygoycu habertürk'e göre mobilet motoru üretmekten aciz bir kafa yerli ve milli savaş uçağı yapıyormuşmuş! taramalı bonba bile olacakmış! yersen!
  haber: milli muharip uçak (mmu) projesi'nin ön tasarım sürecinde görev alacak ekiplerin oluşturulması için adeta mühendis seferberliği yaşanıyor. türk havacılık ve uzay sanayii aş (tusaş/taı) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle türk hava kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen f-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

  projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.
 • nereden geliyor acaba diye düşündürtmüştür.
 • hükümetin bu gidişatıyla f-35 teslimatı yaşanmaması gibi bir hadise meydana gelmesine karşı yolu yapılıyor gibi duran haberimsi.

  ilk mesajda kaynak yoktu, büyük ihtimalle budur:
  http://www.haberturk.com/…i-geliyor-1834809-ekonomi
 • f-16 yerli değil miydi yani?!

  benim bildiğim f-16'yı türkiye birkaç ülkeyle birlikte üretiyordu, yanlış mı biliyorum yoksa?

  düzeltme: montajını yapıyormuşuz sadece. tık
 • tabi lan manyak mısın? diyerek cevapladığım olaydır. yerli uçağımız

  sonraki hava aracının projesi de burada.
 • o yıla kadar ekonomi batmazsa gerçekleşmesi muhtemel olan hadisedir. umarım olur. bu ülkenin düşmanı değil aşığıyız neticede. kim ister her alanda göbekten dışa bağımlı kalmayı ?

  ancak realist olmak gerekirse o döneme kadar böyle bir uçağın % 100 yerli imalat ile üretimi hayli zor gözüküyor.

  % 60 türk, %40 konsorsiyum şeklinde falan olabilir. ya da hayati parçaları dev firmalar yapar, bizimkiler kalanını halleder falan.

  bu şekilde olabilir.

  ancak giderek artan askeri harcamalar ekonomiyi şimdiden zorlamaya başladı.

  yüksek kamu harcamaları yüzünden cari açık her geçen süre daha artmakta.

  bu gerçek de görülmeli ve teyakkuzda olunmalı.
 • hep bi arabamız oluyor, tank yapıyoruz, savaş jeti üretecez.
  yıllardır
  hep
  hep...
  lakin kıçı kırık bir uyduyu bile taa uzak doğuya yaptırıp öyle uzaya atıyoruz.
  biz en güzel, yalan atıyoruz.
  istesek mars'tan su getirir 'erikli mars' diye de satarız (!)
  yemezlerse neyim...
  yani içmezlerse.

  türkiye cumhuriyet tarihinde ilk uçak fabrikası mustafa kemal'in talimatıyla 1936''da kuruldu.
  50'de de kapandı.
 • ahmet davutoğlu'nun çok önceleri duyurduğu projelerin bir bir ayyuka çıkması durumudur. siz anca dalga geçin zaten, adamlar yabıyor.
 • türkiye'de yerli f-16 yapmamızdaki yada uzaya roket göndermemizdeki engel teknoloji olarak geride olmamız değildir. bu fark çok kısa sürede kapatılır. teknolojik fark bir semptomdur, bu semptoma sebep olan sebepler ortadan kalkarsa teknolojik fark da çok çabuk ortadan kalkar. ancak sebepler kolay kolay ortadan kalkmaz o yüzdendir ki burada bizim yerli "bilmem ne" yapacak olma iddiamızla dalga geçmektedir insanlar. yani onlar vatan haini değillerdir, ben de değilim ama biz bunların gerçek olacağına inanmayız. çünkü biliriz ki:

  - bizde liyakat yoktur, adam kayırma vardır
  kayrılan adam da yarın öbür gün kendinin çöp olabilme ihtimalini bilir, en kısa sürede nasıl kazanç sağlayacaksa onun peşine düşer

  - bizde uzun dönemli plan yoktur, herkes kısa sürede sonuç almaya bakar
  kısa sürede sonuç alacağın işlerde 3 taş üst üste koyamazsın, oysa uçak değil mutfak robotu yapacak olsan adım adım yapman gereken doğrular olacaktır ve bunlar zaman alacaktır, bu kadar uzun zamanı yoktur kimsenin, herkes kısa dönemde sonuç ister ve herkes yine bunu bildiğinden kısa dönemli planlar yapar

  özetle; aklın yolu bir diye bir laf vardır doğrudur, alman'a doğru gelenin türk'e doğru gelmemesinden dolayı ikisi farklı davranmaz. biri uzun dönemde doğru olanın peşindedir, diğeri de kısa dönemde doğru olanın, ikisi de genelde birbirleriyle çelişir. yani kısa dönem için mantıklı görülen neredeyse tüm kararlar uzun dönemli bir plan için aslında yanlış olan kararlardır. bizim millet de o yüzden her zaman o gün son günüymüş gibi yaşar ve sonunda bir bilgi, know-how biriktiremez.
 • yerli ve millî demek, patenti size ait ve sizin tasarladığınız, ihraç hakkınız olan ürün demektir. motoru yerli, namlusu yerli filan demek değildir. şunu artık anlayın allah'ın parazitleri.

  evet f-16'yı tüm bileşenleriyle sen üretsen ve ülke sathında montajlasan dahi yerli veya millî değildir, çünkü üzerinde bir hakkın yok. ama motorunu, namlusunu almanya'dan aldığın, teknik desteği güney kore'den elde ettiğin altay tankı yerlidir de millîdir de, çünkü tasarımı ve fikrî patenti sana ait. istersen tüm bileşenlerini yurtdışından al, sadece maliyetini arttırır bu.