şükela:  tümü | bugün
 • goygoycu habertürk'e göre mobilet motoru üretmekten aciz bir kafa yerli ve milli savaş uçağı yapıyormuşmuş! taramalı bonba bile olacakmış! yersen!
  haber: milli muharip uçak (mmu) projesi'nin ön tasarım sürecinde görev alacak ekiplerin oluşturulması için adeta mühendis seferberliği yaşanıyor. türk havacılık ve uzay sanayii aş (tusaş/taı) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle türk hava kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen f-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

  projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.
 • nereden geliyor acaba diye düşündürtmüştür.
 • hükümetin bu gidişatıyla f-35 teslimatı yaşanmaması gibi bir hadise meydana gelmesine karşı yolu yapılıyor gibi duran haberimsi.

  ilk mesajda kaynak yoktu, büyük ihtimalle budur:
  http://www.haberturk.com/…i-geliyor-1834809-ekonomi
 • f-16 yerli değil miydi yani?!

  benim bildiğim f-16'yı türkiye birkaç ülkeyle birlikte üretiyordu, yanlış mı biliyorum yoksa?

  düzeltme: montajını yapıyormuşuz sadece. tık
 • tabi lan manyak mısın? diyerek cevapladığım olaydır. yerli uçağımız

  sonraki hava aracının projesi de burada.
 • o yıla kadar ekonomi batmazsa gerçekleşmesi muhtemel olan hadisedir. umarım olur. bu ülkenin düşmanı değil aşığıyız neticede. kim ister her alanda göbekten dışa bağımlı kalmayı ?

  ancak realist olmak gerekirse o döneme kadar böyle bir uçağın % 100 yerli imalat ile üretimi hayli zor gözüküyor.

  % 60 türk, %40 konsorsiyum şeklinde falan olabilir. ya da hayati parçaları dev firmalar yapar, bizimkiler kalanını halleder falan.

  bu şekilde olabilir.

  ancak giderek artan askeri harcamalar ekonomiyi şimdiden zorlamaya başladı.

  yüksek kamu harcamaları yüzünden cari açık her geçen süre daha artmakta.

  bu gerçek de görülmeli ve teyakkuzda olunmalı.
 • mevcut silahlarımızda ki abd ve israil kaynaklı yazılımları komple kaldırarak başlarsak işe daaha faydalı olacaktır. hali hazırda ki silahlarımızın yerli işletim sistemleri ile verimi kat be kat artacaktır. bir diğer aşamada ise yedek parça ve mühimmatın tamamen yerli imkanlarla üretilir olması. bu iki temel aşamadan sonra yerli uçak girişimi düşünmek daha akılcı olur.

  bu arada tamamen yerli uçak üreten bir sistemde gereksizdir. şu an üretilen uçaklar genelde çok uluslu birden çok firmanın üretimi. aralarında türk firmaları da var. abd dahi kendi başına üretecek kadar gerekli görmüyor iken biraz örnek almak lazım bu konuda. her şeyin yerlisi daha hayırlı değil, büyük yatırımlarda çok uluslu projeler daha güvenli ve istikrarlı.
 • hep bi arabamız oluyor, tank yapıyoruz, savaş jeti üretecez.
  yıllardır
  hep
  hep...
  lakin kıçı kırık bir uyduyu bile taa uzak doğuya yaptırıp öyle uzaya atıyoruz.
  biz en güzel, yalan atıyoruz.
  istesek mars'tan su getirir 'erikli mars' diye de satarız (!)
  yemezlerse neyim...
  yani içmezlerse.

  türkiye cumhuriyet tarihinde ilk uçak fabrikası mustafa kemal'in talimatıyla 1936''da kuruldu.
  50'de de kapandı.
 • ahmet davutoğlu'nun çok önceleri duyurduğu projelerin bir bir ayyuka çıkması durumudur. siz anca dalga geçin zaten, adamlar yabıyor.