şükela:  tümü | bugün
 • "raptor" adıyla da bilinen übersonic savaş uçağı. özellikle dogfight (it dalaşı) için tasarlanmış ve bu alanda şimdilik rakipsiz gibi gözüken uçak. ancak uçağın tam da bu noktada bir sorunu var: rakipsiz olması.

  şöyle ki, sovyetler birliği dağıldıktan sonra kendi denginde bir düşman bulamayan abd, son 20 yıldır el kaide gibi terörist gruplarla uğraşmakta ve bu durum önümüzdeki yıllarda da böyle devam edecek gibi görünmekte.

  son 150 yıldır kendi topraklarında savaş yaşamayan, buna karşın özellikle hollywood filmleriyle kamuoyunda sürekli ülkeyi işgal edecek bir düşman varmış imajı çizen amerikalılar, habire daha iyi silahlar geliştirerek hiçbir zaman gelmeyecek bir düşmanı beklediler. ancak değişen dünyada dişe diş tarzı cephe savaşlarının yerini gerilla savaşları alıverdi. hiçbir hava kuvveti bulunmayan ve tamamen mağaralarda, hücre evlerinde saklananıp, sivilleri hedef alan ani baskınlarla düşmanını yıldıran bu yeni tarz görünmez düşmana karşı f-22 gibi uçaklar hiçbir işe yaramamakta. ar-ge ve üretim maliyeti milyar dolarlarla ölçülen bu tarz uçakların gerekliliği de son yıllarda krizlerle tanışan amerikan halkı tarafindan artık sorgulanmaya başlamıştır.

  yani uzun lafın kısası f-22 mükemmel olmakla birlikte, olmayan bir düşmana karşı geliştirilmiş lüzumsuz bir silahtır.
 • yirmi yıldan uzun süredir hakkında yapılan tüm tahminler, istatistikler, karşılaştırmalar; çizilen tüm resimler; üretilen tüm efsaneler; piyasaya sürülen tüm uçak oyunları sadece 187 uçak içinmiş.

  üretilen toplam f-4 sayısının 5200, f-16 sayısının 4400 olduğu düşünülünce...
 • f-22 dünyada birçok yerde it dalaşına girmiş durumda, eurofighter typhoon dışında üstünlük kuramadığı bir uçak bilinen raporlara göre yok. belki rus uçaklarına karşı kaybettiği it dalaşları saklı tutuluyor olabilir, bilemeyiz. pentagon geçen ay tekrar raptor üretmenin maliyetini hesaplattı ve çok tuzluya patlayacağını öğrenince vazgeçmiş gibi olduar. f-35, raptorların açığını doldurabilecek özelliklere sahip değil. birleşik devletler, hava üstünlüğünü kaybetmemek için kara kara düşünmekte.

  raptor ile ilgili şöyle bir şey paylaşayım. ortadoğu'da iki adet iran f-4 uçağı amerikan drone'larından birine karşı havalanıyor. tek başına devriye uçuşunda olan bir raptor pilotu iki f-4'ün altında pozisyon alarak, kanatların altına bakıp mühimmat durumlarını kontrol ediyor. uçaklar mühimmat taşımadığı için sadece uzaklaştırmaya yönelik manevralarla uçakları kovalıyor. işin komik tarafı raptor pilotu bunlara yaklaşıyor, altlarına geçip silah kontrolü yapıyor, f-4 pilotları ise durumdan habersiz drone kovalıyor. uçağın stealth* özelliğinin ne derece gelişmiş olduğunu bu olaydan anlayabiliyoruz.
 • air-superiority maksatlı bir alet olmasından kelli, ışid operasyonunda ne halt ettiğini anlayamadığım uçak. usaf kenarda çürüsünler istemedi herhal..

  adamlar nasıl bir bolluk içindeyse, 5. nesil savaş uçağıyla çapulcu bombalıyor amk.

  edit: pak-fa'dan da, f-35'ten de, j-20'den de fersah fersah iyi olan uçaktır. ilk uçuşunu 97'de yapan ve 2005'te mükemmelleştirilip, kullanıma sunulan bir silahtan bahsediyoruz. rusya ve çin'in ürettikleri toplam prototip sayısı daha 10 bile değil amk. f-35 desen zaten 70 tane prototip ürettikleri halde sorun üstüne sorun çıkıyor programda.

  millet amma meraklı lan boş boş konuşmaya..
 • az önce haberturk kanalında gösterilen belgeselde insansız uçak olarak tanıtılan ucan cihazdır.

  lan hadi yukarda kokpit var onu görmediniz, herkes uçağa bakar bakmaz tanımaz nasıolsa dediniz ama be kardeşim kuyrukta eşşek gibi yf-22 yazıyo yaf.
 • yazılımında bug sıkıntısı çeken uçak. öyleki uçak ilk defa gün çizgisi üzerinden geçtiğinde 12 uöağın da uçuş bilgisayarı kafayı yemiştir tüm navigasyon ve iletişim sistemleri çökmüş tanker uçağı izleyerek geri dönebilmişlerdir. hava karanlık olsa veya tanker uçak olmasa herhalde tarihe en ölümcül yazılım hatası olarak geçekti bu bug.
 • f-15 ile aynı büyüklüklerde olup f-16'ın bariz 1.5 katı filan olan amerikan hayalet hava üstünlük uçağı. 80'lerin sonu ya da 90'ların başında açılan ihalede f-23'ü yenerek amerikan hava kuvvetlerinin yeni nesil avcı uçağı olmaya hak kazanmıştır. ilk uçuşunu da o zamanlar yapmıştı galiba. 2005 sonunda ise hizmete girdi. f-117 ile benzer olarak iki kişilik bir model yoktur ve mühimmatını ise yine f-117 gibi radar profilini bozmaması için gövde içindeki bölmelerde taşır. kanat altlarında diğer normal uçaklar gibi yük taşımak**** için pilonlar mevcuttur. tanesi nerdeyse 150 milyon dolar olan bu kuşların şimdilik rakibi yoktur. ayrıca gerektiğinde hava-yer lazer güdümlü nokta atışına uygun mühimmat da taşıyabilir.

  f-16, p-51 ve f-15'le aynı karede çekilmiş bir foto:
  http://cdn-www.airliners.net/…4c050b0816c9d93d37f0c

  bu da alaska civarında gezen bir tu-95'e önleme* yaparken:
  http://rbiii.files.wordpress.com/…/orig_1_9eaeb.jpg

  bu da mühimmat deposu açık hali:
  http://img501.imageshack.us/…/4172/f22raptorsu7.jpg
  http://www.defenseindustrydaily.com/…g_f-22a_lg.jpg
 • yazilimindaki bir bugin hawaii den japonyaya ucan 12 raptor in international date line i gecer gecmez butun navigasyon sistemlerinin cokmesine ve raptorlarin tankerlerini goz temasi ile izleyerek hawaii ye geri donmek zorunda kalmasina sebep oldugu ucak.
 • uçma olayının bokunu çıkarmış uçak.
  http://www.youtube.com/watch?v=naxzs6xmvwg
 • 1 uçuş saati başına 34 (otuzdört) adam-saat bakım gerektiren savaş uçağı.