şükela:  tümü | bugün
 • 97 yılı novalogic firması tarafından yapılmış sadece f-22 ile uçabildiğiniz bir oyun. çocukluğumun oyunuydu.
 • abd senatosu tarafından ulusal güvenlik sebebiyle başka ülkelere satışı yasaklanmış olan, günümüzün en gelişmiş savaş uçaklarından birisi.
  19 metre uzunluğunda olan bu canavar 2410 km/h ulaşabiliyor. üretilme amacı ise öncü kuvvet olup, düşmanın hava savunma sistemlerini imha etmek. maliyetinin 150 milyon dolar civarı olması sebebiyle amerikan hava kuvvetleri için 195 adet üretilmiştir.
 • 5. nesil f-15
 • (bkz: f 22 raptor)
 • lockheed martin yapımı olup radarda görünme olasılığı çok düşük olan muhteşem bir amerikan avcı kartalı. pratt & whitney jet motorları ile 2410 km hıza kadar ulaşabilir. manevra kabiliyeti çok yüksektir. son teknoloji ile donatılmış f-35’i bile siker atar. öyle ki abd bu aerodinamik tasarım harikasını başka ülkelere ihraç etmeyip kendi envanterine saklamıştır.

  radarda görünmeme başarısını hem kompozit malzemeden yapılmış dış kabuğuna hem de silah sistemlerini gövdesinin içerisinde saklayabilmesine borçludur.

  sadece videolarını izlerken bile şahit olduğum motorları full throttle haldeyken çıkardığı gürültü muazzam abi.
 • abd havacılık tarihinin en büyük ve en pahalı fiyaskosu olan uçak.
 • tören havasında bir startup seremonisi için
  https://www.youtube.com/watch?v=zoz-hxchyyu
 • tony stark'ın bir tanesini rhodey'ye* borçlu olduğu savaş uçağı.

  kendisi bu uçaklar tarafından takibe alındığında birinin kanadını parçalayarak düşmesine sebep olmuştur.
 • dünyanın ilk 5.nesil savaş uçağıdır ,bir hava aracının gelebileceği en son noktadır günümüz şartlarında,sanılanın aksine bir bombardıman uçağı değil hava hava yani hava üstünlük uçağıdır .gerek manevra kabiliyeti gerek hız ve ivmelenme olarak yapabildikleri akıllara sığmaz ayrıca inanılmaz estetik bir uçaktır ..eğitim provalarında bir rivayete göre 7 f-15 uçağını düşürmüş,diğer düşman uçaklarının hiç biri onu fark bile edememişlerdir.. mühimmatı yetse bir o kadar daha düşürebilecek kabiliyette olduğu görülmüştür .. kendisini diğer 4 . nesil uçakların fark etmesi neredeyse imkansızdır, hava savunma sistemlerinin radarlarında ise standart bir f-16 dan 80 kat daha küçük bir iz bırakır ki buda bu sistemlerin radarlarına ciddi derece yaklaştıklarında olur.. amerika birleşik devletleri bu uçakları kimseye satmamıştır hatta japon başbakanı ciddi derece çaba sarf etmiştir ama yinede alamamışlardır kaldi ki birim maliyetleri nedeni ile bu uçakları alabilecek çokta devlet yoktur.. tabi her güzelin bir kusuru olduğu gibi bu canavarların da en büyük kusuru ,uçuş sonrası çok ciddi bakım masrafları vardır bu sebeple abd bile bu canavarları planladıklarından çok daha az üretmek zorunda kalmışlardır..var bir hayalimiz :türkiye olarak çok değil 20 tane bu uçaktan alabilsek [birde bizim pilotların bu canavarlarla yapabileceklerini hayal ettiğimizde inanılmaz bir durum ortaya çıkar ki bize hiç satmazlar ] olası bir savaşta tüm yunan hava kuvvetlerini 3-5 gün içinde hiç zayiat vermeden imha etme şansımız olur keza onlar içinde aynı durum geçerli ..ciddi derece güç çarpanı bir makinedir bir gıcır gıcır f 16 nın birim maliyeti 14 milyon dolarken, bir f 22 nin birim maliyeti 180 milyon dolardır birde bakım maliyetleri eklendiğinde alacak ülke sınırlı tezimiz desteklenmiş olur..kısacası amerikanın biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu dediği bir teknoloji harikasıdır ..
 • abd'nin kimseye satmadığı hava robotu.

  ınanilmaz estetik bir uçak lan bayılıyorum.