şükela:  tümü | bugün
998 entry daha
 • fms kapsamında almıyoruz diyenler için bir ufak not;
  artık projeden attılar bizi.
  şutladılar.
  gönderdiler.
  alacaksak da fms ile alacağız bundan sonra.

  (bkz: foreign military sales)
 • s-400 falan bahane. böylesine gelişmiş ve üstün bir silahı müslüman bir ülkeye zaten asla vermeyeceklerdi. s-400 olmasa başka bir şeyi bahane edeceklerdi. bizi ortak etmelerinin amacı maliyete ortak edip paramızı almaktı. bu kadar basit.

  son yıllarda türk savunma sanayi'ndeki gelişmeler de tuzu biberi oldu. f-35'i türklere verselerdi, tersine mühendislikle uçağın sırlarına vakıf olup, belki de kendi milli muharip uçak projemizde* kullanacaktık.

  bu nedenle hiç kimse "rus s-400 sistemini aldığımız için vermiyorlar" falan demesin.
 • öğrenmişler alis alis onu bahane edip bok ediyorlar.

  evet arkadaşlar f-35 uçağını uçurmak için merkezden yani firma üzerinden aktivite kodu alıyorsun ve görev tanımı giriyorsun yani şuraya ku amaçla uçacağım gibi. ayrıca uçak komple dijital olduğu için yakıttan tut mühimmatın seri numarasına kadar biliyor.

  ama alis bilgini cahiller başka konuları gözden kaçıyoruz. alis ebenin yoğurt d'amı121542514 versiyonu yüklü olsun tamam mı. türkiye ben uçağı uçurup kktc'ye indireceğim, doğu akdeniz ve meb'im de uçuracağım, ege adaları üzerinde gezeceğim derse gezebilir.

  bakın alis olsa da olmasa da bunu yapabilir. eğer abd bu tip durumda buna müsade etmez ise ülkede ne abd üssü kalır ne nato'da tsk kalır bu şu demek olur türkiye önümüzdeki 40-50 senesini bağlayacağı uçak sistemine takılırsa bunun bedeli pakt değişimi için ivedi ve zorunlu kırılıma gider.

  bakın bu dediğimi abd göz alamaz.

  sizin bokunu yediğiniz alis ne zaman türkiye'ye ayak bağı olur biliyor musun?

  direk abd ve israil'e karşı olur. onun dışında yunanmış, itmiş köpekmiş asla ve asla koz ya da diretme olarak kullanılamaz. hadi kullansınlar kürecikten daha iyi bir radar konumu bulabilecekler mi?

  mal mısınız lan.
 • sikik troller tarafından hükümetin kendisi hakkında yanlışını sıvayarak yok etme girişimlerine maruz kalan uçak. sana vere vere bu başlığı mı verdiler minik troll? burada bilgi konuşuluyor bak demedi deme, üzerler.
 • abd adına şu uçağı pazarlamaya çalışanlar realiteden kopuk.

  s-400’leri canlı yayında indirirdikten sonra bile abd bu defalarca geri adım attı, hadi aldınız kutusundan çıkarmazsanız satarız dedi.

  yahu bu uçak ihracat için çıkarılmış bir uçak ve abd çok net bit şekilde bunu satmaya çalışırken ve nato’nun bile anca %30’una satmayı başarmışken “abd bunu bize satmak istemiyor, s-400 bahane” diye kendi kendinize uydurduğunuz saçmalıkları hangi psikolojik sıkıntınız sebebi ile yazıyorsunuz?

  bu uçağı aldığınıza efektif olarak abd ordusuna dahil olmuş oluyorsunuz uçağın üzerindeki abd kontrolünün düzeyi sebebiyle. hatta bu uçak doğrudan abd’nin ihtiyaçları için tasarlanmış.

  abd ordusuna başkanlık seçimlerinde oy kullanamadan, senatoda temsil edilmeden katılmak saçmalık.

  abd’ye vizesiz seyahat hakkı bile yok ama ordusuna katılmak için kendinizi paralıyorsunuz.

  abd’nin hakikaten satmadığı uçak şu: (bkz: f-22)
 • biraz da bu projelerde ödenen meblağların komisyoncukları kimlere gitmiş olabilir bir düşünsenize. asıl mesele bu, gerisi goygoy...
 • aga youtube'da bu uçağın nasıl yapildigiyla ilgili, fabrikadaki üretim sureclerini gösteren belgesel tadında videolar mevcut.. onları bı izleyin, adamlar aşmış, üretim sureclerine, kullanılan sistemlere, yöntemlere bakarsanız, bizim havacılık konusunda almamız, kat etmemiz gereken çok yol olduğunu anlayacaksınız.. yani değişmesi gereken şeyleri aklıma getiriyorum say say bitmiyor zihniyetten başlıyorum, yapılması gereken seylere, sağlanması gereken imkanlara kadar bir çok şey geliyor aklıma..
  bizim bu uçağın muadili bir uçak yapabilmemiz mümkün müdür? evet.. ama şuanda mümkün müdür? hayır.. 10 yıl sonra mümkün müdür? hayır.. yakın gelecekte mümkün müdür? düşük bir ihtimal..

  doğru soruların sorulması ve realist bir yaklaşımla cevaplanması gerekir.. öyle yapın deyince yapılamaz, kendi uçağımızı yaparız deyince yapilamaz böyle şeyler..

  ha belki böyle şeylere karşı daha az teknoloji gerektiren zekice savunma sistemleri yapılabilinir belki.. eldeki mevcut teknolojimizle, bilgi birikimimizle mümkün olabilir.. ne gibi diye sorabilirsiniz, bilmiyorum ama bu böyle birşey olamayacağı anlamına gelmez..
 • bazı yanlışları düzeltelim:

  - abd zaten f-35'i vermiyor. yanlış.

  biz s400'ü aldığımız için f-35'leri alamıyoruz. çünkü aynı ordunun hem f35 hem s400 kullanması lüksü abd'nin bile elinde yok. böyle bir ayrıcalığı tanımazlar ve düşmanlarından hss alıyorsun yani bununda bir bedeli olur.

  yok efendim kktc, doğu akdeniz, libya, suriyedeki pkk ve yunanistan başka bahane bulurlarmış falan. arkadaş çok safsınız sanırım bakın 100 küsür f35a tipi ve 24 adet f35b tipi uçak alımı olacak idi. bu tutarlar milyar dolar abd salak mı senden gelecek parayı neden kaçırsın sana uçakları verir sonra başka sebeplerle zaten bu konularda yine pazarlıklar yapar. bakın trump parayı çok seviyor ve araplara nasıl silah satıyor. böyle yağlı müşteriyi kaçırır mı? mal mısınız efendim?

  2. husus türk hava kuvvetlerini f35 ile 40 seneyi aşkın bir süre elinde tutmuş yani kendine bağlamış olacak. diğer nato üyelerine de emsal bir satış olacak iken böyle bir fırsatı kaçırır mı bakın bu uçaklar dijital yani inanılmaz bir veri ve istihbarat elde edecekler. kim siker suriyedeki pkk'nın mayın eşşeklerini. bizi bahane edip yunanistan'a da birkaç filo f35 sarıp paketlemek ister.

  yani hem para hem türk hava kuvvetlerinin abd bağımlılığı diğer tüm konulardan önemlidir.
  yani bahane olur vermez kısmı tamamen zırva ya akepe yalakları etki ajanlarının algısı çünkü alımı beceremediler, s400 ü çalıştıramıyorlar ya da avrasyacı rusçu emekli dinazorların palavrası.

  bu konular sadece ufak nazlar olur. kolay vermemek için masaya atılır ne koparılır kardır yapılır yani asli vermeme bahanesi olamaz olmadı da zaten pilotlarımız eğitimlere alındı, tcg anadolu buna göre inşaa edildi, malatya erhaç üssü yeniden düzenlendi, abd'de uçaklar teslim alındı hatta ram boya ile uyumlu roundellerimiz bile yapıştırıldı. siz neyden bahsediyorsunuz. bunlar olurken sen rus uçaklarla s400 alırsan böyle götünde patlar.

  - f35 yerin ne alalım?

  buz dolabını aç soğuk su ve 1 adet hıyar al.

  bakın maalesef f35'ler şuan emsalsiz bir meret. 5. nesil olması emsalsiz, diğer ülkelerin 5. nesil uçaklarındaki bazı sorunların olmaması emsalsiz, b modelindeki kısa pist kalkışı ve dikey iniş emsalsiz de emsalsiz birçok özelliği var. kendi ile aynı segment ve teknoloji olmasa bile en yakını f22 ve bu uçağında ihraç durumu yok.

  yani f35 yerine x alalım y alalım demek onun yerine alım olmuyor onun alımı değil başka bir alım oluyor bunu bir anlayın.

  en iyi ihtimal ama bize satmazlar f15ex modeli olacaktır ama bu uçakta 5. nesil bir uçak değil ve f35 b gibi bir modeli yok.

  bizim rus ve çin uçakları ile işimiz olamaz çünkü bu uçaklar elimizdeki sistemlere uyumlu değil. tamamen ayrı bir konsept ve ayrı bir lojistik.

  bazı salaklar bu başlık altında yok 30 tane şundan 30 tane bundan diye aşure tarifi veriyor ama o iş öyle olmaz. senin tüm havalimanların rus ve çin uçaklarına uyumlu değil. bakım için ayrı bir sistem kurman ve alan ayırman gerekecek. pilot ve bakım personeli eğitimi ehilleşmesi seneler alacak. ayrıca yedek parça tedariklerinde tek bir ülkeye bağlanıyorsun. şu an nato'da olduğun için abd ile aran kötü bile olsa parça anlamında diğer üyelerden tedarik yolların açık çünkü bazı sistemlerin ülkeler arası müşterek kullanımlı harekat planları var yani o malı bulursun ama tek bir rus ya da çin'e bağlı olduğunda parasını versen bile zorda kaldığın için senden tavizde isterler. ağ merkezli savaş yapamayacaksın daha ötesi yok.

  bakınız iran s400 istiyor ama rusya satmıyor çünkü para dışında başka beklentileri var.

  ayrıca avrasya uçakları ile eldeki hiçbir diğer unsuru konuşturamazsın, link 16 üzerinden haberleşemezsin, awacs kabiliyetini kullanamazsın, tanker uçaklarını bile sepetle donatman gerekecek. yani bu tip bir alım saçmalık ötesi bir durum olur.

  eldeki mühimmatları entegre etmeni istemezler, mühimmatta satmak isterler bu da ek bir ciddi külfet sonuçta bu uçaklar havada süzülsün diye alınmıyor. ayrıca mühimmat entegrasyonu yapacak izinleri aldın diyelim bunları yapman bile zaman ve illaki bazı mühimmatlarda uyumsuz olacak onunda yerlisi demek ayrıca bir arge ve zaman demek.

  o nedenle avrasyacı emekli dinozor palavralarına kanıp lütfen bok atmadan düşünün. abd ve natocu değilim ama işimize geldiği şekilde en verimli yararlanmamız gerektiğini düşünüyorum.