şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin içinde bulunduğu bu zor durumda kamuoyunun da görüşlerini almak için böyle bir versus yapmamız şart oldu.

  bence en iyi savunma saldırarak yapılabilir bu yüzden f-35 diyorum.

  ilgili başlık için anket :

  http://www.strawpoll.me/17740093
 • s>f
  400>35

  konu kilit.
 • dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak için öncelik s-400'ündür diyorum.
 • bütün savunma sanayi açmış başlığı takip ediyor. tayyip bizzat dakika başı sayfa yeniliyor. buradan çıkacak versus sonucu çok önemli.
 • gerçekten nato müttefiki olacaksak f-35, şu anki gibi müttefik gözükeceksek s-400.

  ikisinin birlikte olacağı bir senaryoyu başarabilirsek bizim hariciyecilere ödül vermek gerekir. zira bu iki sistemin var olma amacı diğerini yok etmek.
 • s-400 hava savunma sistemidir asıl amacı adından da anlaşılacağı gibi savunma sistemidir. genel işleyiş amacıyla alçak-orta irtifa füzelerinden korunma amaçlıdır. f-35; hava kuvvetlerindeki mevcut f-4 lerin yerini alması planlanan 5. nesil üstün teknoloji bombaardıman uçağıdır. bu bağlamda tabikide ilk amaç nato sistemleriyle entegre olmayan başka deyişle abd tarafından kontrol edilemeyen s-400 leri almak olmalıdır ancak bu söylediklerim f-35 lerin gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. toprak savunmamız için aldığımız s-400 lerin abd ye be gibi bir zararı var? bize saldırı planları mı var da istenmiyor s-400 ler? asıl sorulması gereken budur. yoksa ruslara 3-5 milyar dolar kaptırmamız abd için çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

  edit: noktalama-imla efenim.
 • iyi kaleci kotu forvetten iyidir. bizim gidip elalemin ulkesini bombalamak gibi bir derdimiz yok. f35 bu amacla yapilan bir silah. tam tersine her firsatta bize dusmanligini belli eden ulkelere karsi savunma silahina ihtiyacimiz var. nato ve abd turkiye'ye karsi pkk'yi destekleyerek saflarini belli ettiler. muttefiklik sadece kagit uzerinde. pkk kendine guvenip genel bir saldiri yapsa suriyeden uzerimize emin olun bunlar, ozellikle fransizlar sattiklari tum silahlari kullanilmaz hale getirmeye calisirlar. nato'dan ayrilmamamizin tek nedeni kagit uzerinde bile olsa dogrudan bize saldirmamalarini saglayan anlasma kurallari. cikiyoruz dedigimiz anda hepsi birden uzerimize coker bunlarin.
 • türkiye'nin ihtiyaçları ve değişen tehditler göz önüne alınırsa s-400 kesinlikle daha öncelikli bir ihtiyaçtır. hava kuvvetlerimiz yeterli mi diye sorulursa değil tabi. kabaca yunanistan ile denk, israil'den 1 gömlek aşağıda diyebiliriz şu anki durumda. yani iş görür durumda bir hava kuvveti var. fakat buna karşılık türkiye, ortadoğu'da gerçek anlamda bir hava savunma sistemi olmayan tek ülke konumunda. yani s-400 çok daha acil giderilmesi gereken bir ihtiyaç.

  edit: s-400 yanında muhakkak hava kuvvetlerimizin takviyeye ihtiyacı var. bunun için de hava kuvvetlerimiz bünyesinde alternatifler değerlendiriliyordur diye düşünüyorum. zira f-4'lerin de tamamen emekliye ayrılmasıyla elimizde sadece f-16'lar kalacak ve bu f-16'ların bazıları da block-30, block-40 gibi nispeten demode modeller. yani sadece iyi bir hava savunma ile beraber iş görür durumda bir hava kuvveti var elimizde. buna karşılık s-400 olmadan alınacak f-35'ler türkiye'ye seviye atlatmaz maalesef. hava savunma çok daha önemli bir nokta şu an. en basitinden f-35 almanız israil'e karşı caydırıcı olduğunuz anlamına gelmiyor. buna karşılık s-400 bu caydırıcılığı sağlamak konusunda gayet etkili. yine aynı şekilde yunanistan'ın f-16'larını viper seviyesine yükseltmesi ile onlar da nispeten bir üstünlük yakalıyorlar. fakat izmir'e konuşalandırılacak s-400'ler yunanistan'ın elini kolunu bağlar mesela.
 • hmm ekşi sözlük yazarı olarak anlamadığım bir konu çıktı ilk defa. çok ilginç bu.
 • su27