şükela:  tümü | bugün
  • bunca yıldır kamu kuruluşlarının dmo'dan almış olduğu q klavyelerin akıbetini merak etmemi sağlamıştır. lise yıllarımda daktilo dersi sayesinde öğrenmiş olmama rağmen f klavyeyi zorunlu dahi olsa asla kullanmam. zaten dokunmadıkları klavyeler kalmıştı, şimdi tam oldu. birileri işsizlik rakamlarıyla, benzin zamlarıyla, bankalara borçlu olduğu için hayatını sonlandırmayı düşünen vatandaşlarıyla ilgilenirse daha dişe dokunur iş yaparlar.
  • anlamadığım bir şey var. bu zorunluluk fatih projesikapsamında kullanılacak tabletler ile beraber getiriliyor. fiziksel olarak klavyesi olmayan bir üründe klavyeyi nasıl zorunlu kılabiliyorsunuz. default olarak f gelsin de, isteyen q'da kullansın. yok illa bir şeyler yapacaksanız, kalemle tablet üzerine yazsınlar.
    bir zamanlar güzel yazı dersleri dayatırlardı insanlara. artık yazı güzelliğinden geçtik klavye ile yazma hızına mı geldi iş? ayrıca hızlı yazmak nedir? kime göre neye göre? hızlı okuma desen anlarım. okuduğunu anlama desen anlarım. noter mi olacak bu çocukların hepsi? yada biz yavaş yazıyoruz da iş verimliliğini mi düşürüyoruz? ondan mı gelişemedik, geri kaldık. o yüzden mi teknoloji üretemiyor, satın alıyoruz?

son 10 yılda tdk dilimize kaç tane kelime sokmuş. kaç yabancı kelimeye karşılık bulmuş? konuştuklarımızın yarısı türk dil kurallarına uygun değil, yabancı kelimeler. sen başbakan olarak çık televizyona, enflasyonu minimize ettik de, cehape de mehape de.. ya ben lan neyse bişey demiyorum

(bkz: akp'den f klavye hamlesi)
    (ara: f klavye*)
  • türkçe olarak lanse edilen f klavye'nin, f'sinin "ef" olarak okunması gayet manidardır.

(bkz: f klavye vs q klavye)

edit: "ef" değil "fe" diye okunur demişler. ağalar, beyler, bu klavyeye "fe" klavye diyeni ben görmedim bilmiyorum. doğrusu "fe"dir, değildir o ayrı konu. şimdi meselam bu fe klavye olayını çok garıştırdılar. ha, aralarında bi fark galdı, o fargınan çok güzel oldu. şimdi bu "f" klavye "fe" klavye olabilir, amma lakin ki öyle değildir.*
  • ctrl + sol shift yaparak klavye q ve f arasında değiştirilebiliyor.

f ya da q'da yazma zorunluluğunu ortadan kaldırabilmenin mümkün olduğundan bir haber ak partilinin icraatı.
  • gerek yoktur, adı anılan yerlerden okullarda yaklaşık 8-9 yıldır zaten kanunen zorunludur.*
  • q klavyenin q, x ve w harflerine basmanin da yasaklamansiyla devam etmesi muhtemel uygulama.

zoe: ah bence gayet uygulanabilir bir plandi, niye eksilediniz ki ne?
  • her ne kadar f klavye türkçe kullanıma daha uygun dense de ben bazı şeylerin küreselleşmesinden ve standartlaşmasından yanayım. ezici bir çoğunluk q klavye kullanırken (ki q klavyeye f klavyeden geçilmiştir. (bkz: okullardaki eski daktilo ve pcler)) neden f klavyeye geçme sevdası çıktı anlamadım. bırakın kim nasıl isterse öyle kullansın. tamam kabul bazı konularda türkçe ya da türk milliyetçiliği yapmak hoş olabilir (faşistliği değil milliyetçiliği) ama her alanda illa bizimki bize özgü olsun diye diretmek gereksiz zannımca.

edit: klavye dilini türkçeleştirmekle arapçaya geçiş bağdaştırılmamalı diye düşünüyorum. mantık bu olsa latin alfabesi terk edilsin denirdi gibime geliyo.
  • saçmalıktır. madem ki öyle q klavyenin ülkeye girişi de yasaklansın okulda f evde q klavye kullanan kişiye f klavyenin sağlayacağı fayda yoktur. ayrıca kolay mıdır ki q klavyeden f klavyeye geçmek. ancak ve ancak birilerine para kazandırmak için planlanmış girişimdir.

edit: (bkz: takım tutar gibi parti tutmak)