• arada bir "lan bi f.lux vardı ne oldu, sahi hala duruyor mu yerinde" diye bakıyorum. programı kapatmamla mavi mavi ışıkların göz yuvarlarıma tecavüz etmesi bir oluyor. fena alıştırmış namussuz, umarım bu geceleri yüksek ışığa intolerans göstermemize yol açmaz. gerçi yol açsa ne olacak mna koyim, gece hayatımız mı var flaşlar suratımıza patlasın, evde oturuyoruz işte.
  • dark room mode'u efsane olan program. mesela şu an bu entry'yi girerken kendimi hacker gibi hissediyorum. sanki "yolla"ya tıkladıktan sonra sözlük çökecek, sedet önümde diz çöküp tövbe isteyecek, kanzuk da depresyona girip günlerce tek lokma yiyemeyecekmiş gibi hissediyorum.
  • gece olduğunda, monitörünüzdeki renkleri daha koyu bir hale getirip gözünüzü yormamasını sağlayan program.

(bkz: http://www.stereopsis.com/flux/)
  • gündüz gece nöbet değişimini izlemesi heyecan verici olan program. sevgililer romantizm adına gün batımında gökyüzündeki renk değişimini falan izlemeye gitmesinler. kursunlar bi f.lux, akşama doğru elele tutuşup monitörün karşısına geçsinler.
  • yıllardır kullandığım ve kurduğum günden beri kendini unutturmuş, mükemmel çalışan, hiç sorun çıkarmayan aşmış program. farkedenler ''bu ne be turuncu olmuş'' diyorlar ama beyinsizler bilmiyor ki ben günün 288 saati bilgisayar başındayım. anca konuşuyorlar, facebook'a girip yorum yapıyorlar. hayatları facebook olmuş. hepsi ölsün inşalla. gereksiz sinirlendim bak şimdi.

yatayım.
  • boşa kullanılan ve sistem kaynağı sömüren programcıkmış. bellekte 3500 kb yer kaplar ve işlemciyi %1 bile kullanmaz. ha eğer senin sistemin 3500 kb yani 3.5 mb lık bir alanı kaldıramıyor ise kusura bakmayın ama sokayım sisteminize.
  • geç bulduğum programcık. ekranın normal hali ne kadar mavi geliyor hala inanamıyorum. yaşadığınız kentin koordinatlarını girip saate göre ekranın sıcaklığını - benimki mesela gece 4500k, gündüz ise 6500k - siz hiç fark etmeden parabolik olarak değiştiriyor. programı disable yaptım, eski hali cidden gözümü yordu dönünce.

7 ay kullandıktan sonra: gece 5800, gündüz 6500
  • apple'in kendisine büyük bir terbiyesizlik yaptığı uygulama.

apple bu adamlara appstore'da izin vermemişti. jailbreak ile yüklenebiliyordu telefonlara sadece.
    şimdi de gidip nightshift diye neredeyse tamamen aynı olan bir native app koydular 9.3 betalarında.

tam sürüm çıkınca herkes kullanabilecek.

bu yapılan çok büyük bir terbiyesizlik ve komuniteler tarafından da çok tepki gördü.

ama işte insanlar bilmeyince iç yüzünü işlerin, unutuluyor böyle şeyler ne yazıkki.
  • gorsel falan yaparken kullanilan programlara exception tanitarak renkleri karistirmadan da kullanabileceginiz program. kullanilan program acikken (misal photoshop) flux icon'una basip, disable -> for photoshop secilerek yapilabiliyor.
  • ilk kullanıldığında "bu ne be" etkisi yaratan, ancak bir iki dakikadan sonra sahiden gözü yormadığını anladığınız, kapatınca da neredeyse parlaklıktan monitöre bakamaz hale geldiğiniz program, "nasıl bakıyormuşum ben böyle bu ekrana" dedirtiyor.

üstelik linux'ta da kolayca çalıştırılabiliyor, 'xflux -l 36.51 -g 34.36'. leziz.

edit: kolayca bulunduğunuz şehrin koordinatını bulmak için: http://www.mapsofworld.com/…ng/turkey-lat-long.html
hesabın var mı? giriş yap