şükela:  tümü | bugün
 • "kuvvet esittir kutle carpi ivme" nin formule edilmis hali.
 • t cinsinden türevi 'itme = momentum' denklemini verir*, söyle ki:

  f.dt = (m.a)dt
  = m. v
 • universite fiziginde ilk donem alinan dersin neredeyse tamaminin uzerine kuruldugu formul. yalnizca bir sene fizik ogrenenlerin zannedebilecegi kadar temel oneme sahip degildir, cunku kuvvet kavrami ne kuantum alan ne de genel gorelilik teorisinde kullanilmaz. o zaman niye herkese once f=ma ogretiyorlar? 2004 nobel fizik odulune layik gorulmus wilczek'in konuyla ilgili yazisi
  (physics today - ekim 2004): http://www.physicstoday.org/vol-57/iss-10/p11.html

  not: yazinin ikinci kismi aralik 2004 nushasinda.
 • bir de bunu eşittir 0 deyip arkasını getirirseniz, ekmek tekneniz olup çıkıveren fizik yasası
 • fiziğin bu temel kuralı, geometride üçgenin çat ortasından inilen dikmeyle " aha bitti olm" şeklini alır.
 • bir nevi aksiyom niteliğinde olan ve kanıtlanması en son mertebede mümkün olmayan en bilindik hareket yasası.

  esas olarak newton bunu "kuvvet, bir cismin momentumunun zamana göre değişimidir" diye ifade etmiş ve matematiksel karşılığı da klasik mekanik'de "f = d(mv) / dt" şeklinde ifade edilir.

  "d(mv)" ifadesini türevde çarpım kuralına göre açarsak "v dm + m dv" ifadesine ulaşırız ve bunu esas denklemde yazarsak da bu sefer:

  (1) " f = v dm/dt + m dv/dt" ifadesine ulaşırız.

  klasik mekanikte herhangi bir nokta parçacığın kütlesini sabit kabul ettiğimiz zaman, kütledeki değişimi temsil eden ilk terim olan "v dm/dt" ifadesi sıfır olacağından dolayı denklem şu hale sadeleşir:

  f = m dv/dt

  "dv/dt" ifadesi de hızın zamana göre değişimi yani fizikteki "ivme"nin tanımı olduğu için lise talebelerine ve üniversite freshman düzeyindeki öğrencilere kolaylık olsun diye "dv/dt" yerine ivme'nin sembolü olan "a" harfi koyularak öğretilir. yani:

  "f = m a" ifadesinin orjini budur.

  peki (1) numaralı açılımda bahsi geçen "v dm/dt" ifadesinin klasik mekanik'te sıfır olmadığı bir durum var mıdır ? diye sorarsak cevabı:
  mesela bir roket uçarken, kendi kütlesine oranla birim zamanda büyük miktarda yakıt harcadığı için ve biz bu harcanan yakıtın zamana göre değişim ilişkisini biliyorsak "v dm/dt" ifadesi de pekala duruma göre işe yarayabilir.
 • ergenlerin "aslında f eşittir am* oğlum ehörehörehö" şeklinde dalga geçip eğlendikleri bilim şeyi. olur böyle şeyler ergenlikte.
hesabın var mı? giriş yap