şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: olum orucu)
 • roll dergisinden alınmıştır. (mayıs 2001)
  "70li yılların başında hamburg üniversitesi psikoloji fakültesi'nde bu konuda deneyler gerçekleştirildi. önce ışık ve ses yalıtımı olan, gündüzün ve gecenin farkedilemediği odalar yapıldı. dışarıdan hiçbir etkinin girmediği bu odalara deney amacıyla insanlar kondu. bu insanların bir bölümü alman askerleriydi. deneylerin, yani tecritlerin sonuçları, bilim adamlarınca değerlendirildi: insanların dayanma sınırı nedir? ne zaman ağlamaya başlıyorlar? ne zaman yalvarıyorlar?... sonuçta, tecritte insanların kişiliklerini kaybettikleri ve dışardan yeni kişiliklerin empoze edilmesinin mümkün olduğu ortaya çıkarıldı..."
  sonrada vaktiniz varsa eğer, lütfen (bkz: otomatik portakal) ve (bkz: leviathan)
 • f tipi cezaevi f harfi seklinde insa edilir.tipki e tipi cezaevinin e harfi seklinde olmasi gibi.e ve f harfleri arasinda bir yakinlik vardir ama e tipi ile f tipi arasinda aclik grevinde ve f tipi hapishanelerine mahkumlari zorla sevketme sırasında olen yuzlerce vatan evladi vardir bi de bekir sami turk isimli bir adalet bakani vardir.
 • (bkz: ftp)
 • ismi ile mimari bicimi arasinda herhangi bir baglanti olmayan bir hapishane bicimi. uc ayri bloktan olusan (a, b, c) her iki kanadinda a ve c bloklarin bulundugu, ortadaki bolgede b blok ve karsisinda idari bolumlerin yer aldigi. tek kisilik huvrelerin yanyana bitisik duzende, 3 kisilik hucrelerin ise iki ayri koridorun havalandirma ve hucre bolumleri birbirini gormeyecek sekilde dizayn edildigi mimari sistemden olusan, elektrik, su, yiyecek, gorruse cikma, ziyaret, sayimlar vs gibi tum yasamsal ve idari silerin yonetimce idare edildigi ve duzenlendigi modern gorunumlu toplama kampi
 • siyasi tutuklu ve hukumluler uzerinde uygulanmak istenen projelerin tek tip elbise oncesi ilk adimi.
 • en son ölüm orucuna yatmaktan zihinleri üc yasindaki cocuk seviyesine inen (bkz: wernicke korsakoff) mahkumlarin hastanelere tikilmaya zorlanmasiyla gündeme gelen insanlik disi hücre tipi...
 • türkiye'de demokratik mücadeleye yapılmış gelmiş geçmiş en büyük saldırıdır. sanılanın aksine f-tipi'ne sadece gerillarlar değil üniversite öğrencileri, sanatcılar, aydınlar da atılmaktadır. sistem muhalifi olmanın yaptırımı olarak getirilen işkencehanedir f tipi. insanlık onurunu yok sayan bir uygulamadır ve bunu aşağılıkca savunan zatlar da işkenceciler kadar suçludur, kaybedilen insan hayatlarından sorumludur.
 • bu konjonktür'ü hezimete uğratacağına, bertaraf edeceğine inandığım bir projenin çekinmeden başında gideceğim başlıca konulardan..
 • f tipi cezaevi teoride aslinda gayet guzel bir cezaevi'dir. pratikte de gayet iyi olabilir ama bir avrupa da veya oyle baska bir yerde filan. tek kisilik hucrenizde kafaniza gore takilirsiniz kitap okursunuz ne bileyim artik kafanizi dinlersiniz vs. oyle koguslarin hirarsi sisteminden entrikalarindan bilmemnesinden uzak sahsen tercih edecegim bir seydir.

  ha ama turkiyede f tipi demek ustunuzde belirli bir "flag"-"tag" varsa yarraklara yan basmak demek ceza icinde ceza cekmek, iskence gormek, asaglanmak ve daha neler neler demektir.

  bu flag tag lara gelince belirsiz kalmasin: sol goruslu bir insan olmak, gorusu filan siktir et "belirli bir kismin" pek iyi niyetli bakmadi herhangi bir azinliktan olmak, ne bileyim ataist olmak vs vs..

  yukardaki ozeliklere sahip olmadan f tipine; sol goruslu/komunist birini oldurmekten, namus davasindan, gaspci basi, mafya babasi olmaktan, banka hortumlamaktan vs filan girerseniz muhtemel pasalar gibi yatar pasalar gibi cikarsiniz.