• bir balıkçı gemisiydi.
    hani discovery'de "ya ne zor bu yengeç avcılığı amk" diye izlerken bile içimizin donduğu belgeseldeki teknelerden biri.
    "fisher vessel destination" esas adı.
    pazar akşamıydı.
    oturmuş öylece bilgisayarda bişilere bakarken televizyonda bu balıkçı teknelerinin konu olduğu "ölümcül av / deadliest catch" vardı.
    televizyona arada bakıyordum sadece, derken televizyonda telsizden "pan pan pan" sesini duyunca dinlemeye başladım.
    bir geminin kaybolduğu yönünde bilgi vardı ama gemiye dair bilgi yoktu.
    sadece transponder'dan sinyal alınan son noktanın koordinatı veriliyordu.
    derken bir başka balıkçı gemisi o mevkiye yakın olarak gitti ve denizde gemiye ait transponder'i ve can simidini denizde buldu.
    https://www.youtube.com/watch?v=anj55n_1ksa
    derken kayıp teknenin destination olduğu denizdeki tüm teknelere duyrulunca
    destination'un kaptanıyla yakın arkadaş olan f/v northwestern'in kaptani sig'i gösteriyordu kamera.
    https://www.youtube.com/watch?v=8fjxv7u4wqi
    çok zor bir an olduğun bizzat sıcak evimde oturduğum koltukta hissettim.
    yutkunamadım ben de.
    bu anlara şahit olmak...
    sanırım habercilik veya belgeselcilik anlamında çok ama çok özel bir an bunları aktarabilecek olmak.
    yapılan işin ne kadar da ciddi ve zor olduğunu, programın adının "ölümcül av" olmasının ne kadar içinin dolu olduğunu hissettirdi bana.
    belgesel bitti ve bilgisayarda oturdum son durumu araştırdım.
    neymiş nasıl olmuş bilgi var mı diye.
    günlerce aramışlar ama hiçbir iz bulunanmamış.
    destination ve 6 mürettebatı denizin derinliklerinde kaybolup gitmiş.
    işlerini yaparken, evlerini geçindirebilmek için kuzeyin sert denizinde yengeç avlamak için çıktıkları yolda geri dönememişler.
    hayatın sikikliğinde kaybolup giderken dünya'nın bir yerlerinde böyle hikayeler yaşanıyor.insanlar çok zamansız ölüyor hep.
    sevdiklerine veda edemeden, sevdikleri bir şeyi son kez yiyemeden.
    8 ay önce olan bir olaydan şimdi haberdar olmak.
    dünya bazen çok büyük bazense çok küçük.

geçtiğimiz günlerde şile'de batan gemideki denizcilerimizi yeni kaybetmişken...
    hayat her anı dolu geçmesi elzem bişiymiş amk.

hayatını kaybeden tüm denizcilerin ruhları şad olsun.
hesabın var mı? giriş yap