şükela:  tümü | bugün
 • 2011 norveç yapımı, jannicke systad jacobsen'in yönettiği komedi filmi. yazılışı tam olarak "få meg på, for faen"'dir ("turn me on, dammit!" de ingilizcesi)

  dün izledim fena film değil, hatta beğendim. erotik sahneler de göz doldurdu.
  amerikalılar şu iskandinav sinemasından biraz örnek alsalar keşke.

  ısrarla bakınız:
  http://bt.eutorrents.com/…host/images/turnmedhd.jpg
  http://www.click-jogos.com/…g-p-for-faen-icon-1.jpg
 • para verseler böyle bir filmi izlemem için, belki izlemeye dahi başlamazdım.

  ama az evvel bitirdiğim kadarıyla, bu film tatlılar tatlısı. müzik seçimi de ayrı bir harika!

  kings of convenience'dan, manhattan style ve summer on the westhill. ve pikk alma.

  gülümsedim. amma imdb comedy yazarak saçmalamış. komediden az öte bir şey bu. kategoriye sokmak dahi istemiyorum.
 • norveçli bir arkadaşımın norveç filmleri üzerine söylediği övgü oldu sözlerden sonra rastgele bulup izlediğim ve norveç sineması ile olan ilişkimi başlamadan bitirmiş olan yapım...on beş yaşındaki bir grup ergenin başından geçen ve yarım saat içinde unutulacak olan aptal ve sıradan bir konuyu saatlerce anlatıp kafa ütüleyen bir film...türkiye'de olsa herhalde sinemalar bunu yayınlamaz, en az izlenen film ünvanını falan alırdı...her şeyi geçtim bizim hayallerini kurup, kafamızda cennet imajı şeklinde yarattığımız norveç, 2011 yapımı bir filmde nasıl bu kadar kasvetli ve görsel olarak demode anlatılmış hayretler içindeyim...o zengin ve refah içinde yaşadığını düşündüğümüz insanlar arasında intihar oranının neden bu kadar yüksek olduğunu bu filmi izleyince anladım...on beş yaşında içki, sigara, uyuşturucu kullanıp, sex manyağı gibi ortada gezinip, bit kadar meseleyi memleket meselesi haline getirirlerse bu insanlar kendilerini okyanusa falan atarlar tabi...bu filme güzel dil norveççe'nin hatırı için katlandım...onun ötesinde bütçe israfı diyeceğim ama en fazla 100 krona falan mal olmuştur herhalde...her neyse norveç insanı taş gibi evet ama film konusunda kötüler belli ki...
 • güzel film.

  yalnız nesini sevdiğimi çözemedim. 16 yaşındaki norveçlilerin düşünce yapılarından absürd bir durum ortaya çıkmış. norveç/norveçliler/norveççe güzel. alma güzel. kafam karışık...
 • kadını seksi birşey, masum birşey , ulaşılması zor birsey, kutsal birsey, peri kızı cici bici gibi karakterize eden, cogunlukla erkeklerin cektiği filmlerden içimin sıkıldıgı anda imdadıma yetişen, erkeklere kızların "aslında normal / biraz garip insanlar" olabilecegi gibi radikal bir bakıs acısı kazandıracagına inandıgım gercekten komik ve çok tatlı bir senaryoya sahip, çok guzel bir film. daha çok komik kadın senarist daha çok komik kadın sinemacı sinemayı sıradanlıktan kurtaracak tek şey.
 • afişinde ingilizcesi turn me on goddammit olarak geçen film. ayrıca diğer bir afişinde de boka bak filmen yazısı da dikkat çeker.
 • norveçli ergenlerin mastürbasyonu üzerine bir film. norveççe için izlenir.

  filmden bir kesit sunayım

  --- spoiler ---

  tramplen üstünde zıplayan çocuklar yandan geçen ayşe'ye "sik ayşe, sik ayşe" diye bağırıyorlar.
  (bkz: pikk alma)

  --- spoiler ---
 • 70 dakika bu film. eğlenceli, sade ve doğal. film yapıp 70 dakikada "tamam oldu, bu kadar" demek bile iyi bir şey. keyifli.
 • norveççe bir romandan uyarlanan film, skoddeheimen adında kurgu bir norveç kasabasında geçen gençlik filmi yani coming-of-age türden bir film. küçük ve şirin bir norveç kasabası manzaralarıyla ve odaklandığı norveç insanı hikayesiyle odukça tatlı bir film olduğunu söyleyebilirim.

  alma (a.k.a pikk-alma) 15 yaşınının sonlarında, cinselliği keşfeden ve bunu kimseden saklamayan, üzerine gün içinde bile sürekli fanteziler kuran ve ara sıra da başı bu yüzden derde giren, annesiyle beraber yaşayan sıradan bir kızdır. ancak gittiği bir lise partisinde oldukça absürt bir olay yaşayıp ardından okulda dışlanınca ve evde de annesi cinsel hayatını kabullenemeyince hayatı katlanılmaz olur.

  filmdeki kızların bu küçük kasabadan kurtulup şehre, oslo'ya taşınma hayalleri vardır ve skoddeheimen tabelasını her gördüklerinde orta parmaklarını ona uzatırlar. norveç'in köyünden siktir olup gitmek temalı, yine teenage kızların başrolde olduğu, bu filmle de benzerlikleri olan isveçli yönetmen lukas moodysson'un 1998 yapımı fucking åmål filmini de sevenlerine öneririm.

  trivia:
  -film 2012 yılında yılın en iyi filmi ve en iyi sinematografi dallarınlarıda iki amanda ödülü (ulusal norveç film ödülleri) almış.