şükela:  tümü | bugün
 • carle faberge tarafindan 1880'lerde çar 3. aleksandr'ın eşi icin yapılan paskalya yumurtası ile başlayan, sonradan seri halinde ünlenecek yumurtali mücevheratlar.
  50 civarinda oldugu tahmin ediliyor ya da biliniyor, gecenlerde bir rus zengini dokuz tanesini kendi koleksiyonuna ekledi.

  söyle de bir örnek:
  http://www.suprmchaos.com/…rge_bellagio3_082802.jpg
 • monkey island 3'te de vardir bunlardan bir tane. oldukca karanlik bir yerde...
 • aklıma esasında alakasız da olsa hemen çikolata getiren muhteşem güzellikteki yumurtalar. küçükken dedem bir seyahatinden getirmişti bu yumurtalardan birinin deseninde teneke yumurta, içi minicik yumurta şeklinde çikolatalarla doluydu, ondan çağrışım yapıyor heralde.
 • faberge'in çok değerli mücevherlerle süslediği ve siparişi veren kişiye özgü tasarladığı paskalya yumurtaları. toplam 50 tane olduklarını söyleniyor ama bir kısmının nerede olduğu şu an bilinmiyor.
 • üzeri kıymetli taşlarla süslü, her biri farklı özelliklere sahip (her birinde süpriz vardır, kimi saat, kimi resim çerçevesi, kiminde horoz var, kiminde kızıl meydan vs.), çarlık ailesi ve o dönemin önemli kişileri için yapılmış mücevherler. yumurta deyip geçmemek lazım, üzerlerindeki taşlar, el işçiliği ve nadideliği ile çok kıymetlidirler.

  53 tane var olduğu bilinmekteymiş, 45 tanesinin nerede oldukları biliniyormuş, kalanları kayıp.

  geçenlerde christies de düzenlenen bir müzayedede rothschild ailesine ait ve 1902 yılında yapılan bir yumurta 8.9 milyon pounda (amerikan parası ile 21 milyon dolar, bizim paramızla yaklaşık 28 trilyon, yanlış da hesaplamış olabilirim) satılmış. (korkunç bir para ama şahaser bir yumurta)
  http://www.abc.net.au/…ories/2007/11/29/2104688.htm

  eser, russian national museum tarafından satın alınmış. rus iş adamlarının desteklediği özel bir müzeymiş. rusya'nın yeniden zenginleşmesi ile dünyanın dört bir tarafındaki çarlık dönemi eserlerini teker teker ana vatanlarına getireceklerini düşünüyorum.

  örneğin: viktor vekselberg . kendisi bir rus oligark ve faberge yumurtaları koleksiyoncusu. daha önce 9 adet yumurtayı bir müzayedede satın alıp, moskova'da sergilenmesini sağlamıştı.
 • insanın para ve zamanı bol bulunca ne kadar sapıtabileceğinin göstergesi. haydi mücevher takı olur, boynuna koluna moluna takarsın anladım bu yumurtaları ne yapıyorlardı acaba? bir taraflarına mı tıkıyorlardı? boşuna gelmemiş komünizm rusya'ya belli ki.
 • "faberje yumurtalari" okunur.
 • yumurtalar soygunun olduğu birçok dizi ve filme konu olmuştur. bunlardan biri de (bkz: peaky blinders)