şükela:  tümü | bugün
 • kısaca ve kabaca, karşılanamayacak kadar büyük ve güçlü bir orduyu, vur kaç taktiği* ile yıpratarak ordunun erimesini sağlamak ve en son vurulacak büyük bir darbe ile de ortadan tamamen kaldırılmasına dayanan stratejidir.

  ilk defa pön savaşları sırasında, hannibal liderliğindeki kartaca orduları karşısındaki roma ordularının başındaki fabius maximus verrucosus quintus tarafından kullanılmıştır.
 • örneğin bir bölgede düşman keskin nişancısı var ve sana sorun yaratıyor, onu arayıp bulmak yerine, keskin nişancıya yiyecek ve su götürülmesini engellemek, mühimmat götürülmesini engellemek ve onu savaşamaz duruma getirmek, bu stratejinin küçük çaplı bir uygulamasıdır.

  bu stratejinin doğuşu şu şekilde olmuş; roma, kartacalı hannibal barca ile baş edemeyince geçici süreyle bir diktatörü başa getirmiştir (fabius) bu arkadaş şöyle düşünmüştür; roma olarak bizim sınırsız kaynaklarımız var ama hannibal'in ordusunu beslemek ve barındırabilmek için sınırlı kaynağa sahip. kaynak bulmasına engel olursak ordusunu güçten düşürebiliriz diye düşünmüş ve ona barınma sağlayanları ve yiyecek verenleri cezalandırarak hannibal ve ordusunun güçten düşmesi sağlanmıştır.
  roma senatosu sabırsızlanmış ve uzun vadede başarılı olacak bu stratejiye devam etmek yerine ordu toplayarak hannibal'in üzerine göndermiş ve korkunç bir şekilde yenilmişlerdir.

  bu stratejiyi rusya öso ve ışid'e karşı kullandı; örneğin yakıt tankerlerini vurarak ticaret yapmasını ve para kazanmasını engelledi. böylece militan toplamak ve var olan militanlara ödenen maaşlarda kesintiye gitmek zorunda kaldı ışid. bu da savaşma iradelerinin zayıflamasına yol açmıştır eminim.

  stratejini doğuşu şu belgeselde anlatılıyor
 • varsayalım ki support olarak league of legends oynuyorsunuz. hatta yine varsayalım ki sonasınız, yanınızda da feeder gelmiş feeder gidecek bir jinx; karşınızda da jinx'i kese kese zebellah'a dönmüş bir vayne ile yanında çelik zırhlı duvar olmuş braum var.

  şimdi burada bodoslama savaşmaya çalışırsanız yine yeni yeniden öleceksiniz ve söz konusu vayne'i durdurma şansınız iyice yok olacak. saha avantajını kullanmak zorundasınız. kulenin dibine oturup taciz atışları yapıyorsunuz. sizde healer olduğu, karşıdaysa olmadığı için vayne ve braum yavaş yavaş eriyor. bunu yeterince sürdürebilirseniz karşı tarafı ya geri çekilmeye ya da hayati hatalar yapmaya zorlamış oluyorsunuz.

  ancak fabius'un da başına geldiği üzere bu stratejinin çalışması için müttefiklerinizin tam uyumu gerekiyor. muhtemelen sabırsızlanan romalılar gibi feeder gelmiş feeder gidecek jinx yüzünden patlayacak stratejidir o yüzden.