şükela:  tümü | bugün
  • quintus fabius maximus verrucosus adlı roma diktatörü tarafından üretilmiş bir stratejidir. düşman bir hata yapana kadar geri çekilmek ve düşman hata yaptığında saldırmak üzerine kuruludur. jack donaghy'nin tüm ilişkilerinin temelinde yatan stratejidir.
  • trebbia ve trasimene yenilgilerinin ardından roma senatosu fabius maksimus'u, italya topraklarındaki kartaca askerî varlığını sona erdirmek üzere diktatör olarak atamıştı. fabius maksimus, roma ordusunda yeni düzenlemelere geçtiği gibi roma'nın hannibal karşısındaki konseptini de tümden değiştirmiştir.
    fabius maksimusun izlediği strateji bugün fabian strateji olarak bilinen ve tarihte pek çok olayda izlenen ya da izlenmeye çalışılan bir stratejidir. bu strateji özet olarak yıpratma savaşı ya da oyalama savaşı olarak bilinir. fabius sürekli olarak bir meydan savaşından kaçınmış ve vur kaç taktiği uygulamıştır. ikmal birimlerine yapılan saldırılarla yıpratmayı artırmaya çalışmıştır. bu stratejiyle düşmana yapılan kritik müdahalelerle düşmanın ana işleyişini moralini vb. durumları çökerterek, karşı karşıya gelmeden alt etme çabasıdır.
  • düşmanın ikmal hatlarını bozma, moral yıkma gibi unsurları içeren, yıpratmaya dayalı savaş tarzı.

    bu tarzı benimseyen komutanlar genellikle sonucu belli muharebelerden kaçınır, savaşı öncelikle psikolojik olarak kazanmaya çalışır.