şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1992 doğumlu ve an itibariyle 2598 elo'ya sahip,italya'nın elo listesinde 1.sırada yer alan grandmaster satranç oyuncusu.

  http://wwwimage.cbsnews.com/…01/05/image261947x.jpg
 • kramnik, anand ve gelfand'ın önünde zurich 2013'ü kazanmış oyuncu. son turnuvalardaki performansıyla keşke adaylar turnuvasına katılabilseydi dedirtmiştir.
 • zürih satranç turnuvasının rapid bölümünün şampiyonudur. blitz oyununda dünya bir numarası magnus carlsen'i siyahlarla yenmesine rağmen standart zaman kontrollü oyunda magnus'un muhteşem değişim fedası sonucu kaybetmiştir.. ayrıca son turda, turnuvayı ikinci bitiren levon aronian'ı mağlup etmiştir ki bu levon aronioan'ın beyazlar ile marshall gambiti oynayıp kariyeri boyunca kaybettiği ilk ve tek oyun olmuştur..
 • abd louisiana'daki sinquefield kupasi 2014'te inanilmaz bir performansla ilk 4 macta 4 galibiyet alan herif. bakalim sonra ne olacak.

  bu kupa bu arada 6 oyuncudan olusuyor, minimum rating 2768, tarihin gelmis gecmis en guclu oyunculardan olusan turnuvasi.
 • magnus carlsen'in tahtını sallamaya başlayan italyan gm.
  sinquefield kupası'nda ortalığı yıktı geçti. ilk 4 maçında 4 galibiyet aldı, şu anda oynanan 5. maçta da hikaru nakamura karşısında daha üstün pozisyonda.
  carlsen'i siyahlarla oynarken yenerek turnuva şampiyonluğunu kimseye bırakmayacağının sinyalini vermişti ama mağlubiyet alacak mı o bile şüpheli.
  edit : izlemek isteyenler için, https://chess24.com/…aments/sinquefieldcup2014#live
  edit2: 5'te 5 oldu.
 • sinquefield kupasında coşmuş durumda. şu ana kadar 2014 tamamıyla onun yılı oluyor. dünyanın en iyi oyuncularına karşı beşte beş yapmak. en son ne zaman böyle bir şey oldu bilmiyorum. bu sene dünya şampiyonluğu maçı dışında da çok büyük turnuva kalmadı görünüyor. magnus ile arasındaki rating farkı kırktan daha aza inmiş durumda. üstelik bu yıl magnus carlsen'ı iki kez mağlup da etti. seneye adaylar turnuvasında kendisini göreceğimiz kesin. magnus, fabiano ve sergey karjakin. aynı jenerasyondan gelen bu üç oyuncu gelecek on yılı domine edecekler gibi görünüyor. hatta şimdidden lakaplar takılmaya başlandı bile. "magnus the magnificent", "fabiano the fabolous" gibi. "don fabiano" da duydum. o da güzelmiş ehehe
 • gelmiş geçmiş en yüksek puan ortalamasına sahip turnuva olan sinquefield'da beşte beş çaktı, tarihe tanıklık ediyoruz resmen. olacak iş değil. umarım bu seviyede kalıcıdır da satranç tepeleri şenlenir.
 • hikaru nakamura ile yaptığı maç sonrası yapılan röportajda görüldüğü kadarıyla inanılmaz mütevazi bir adam.
  bu başarıyı magnus yakalasa şaşırılmazdı ama ben de fena gitmiyorum falan dedi.
  ayrıca lakap olarak "fabiano the fabolous", "mr. perfect" ve "don fabiano" arasından hangisini tercih ettiği sorulduğunda bana fabi derler, lakapları sevmem dedi. bi garip adam tipinden de belli gerçi de.
  http://www.chessmastery.co.uk/…day-fabiano-caruana/
 • sinquefield kupasında şu anda 6/6 ya gidiyor. veselin topalov karşısında tamamıyla kazanç pozisyonunda. en son bir major turnuvada 6/6 yapabilen isim 1994 yıılında linares'te anatoly karpov olmuş. tam 20 yıl sonra gencecik bir oyuncu major bir turnuvada 6/6 yapmak üzere hatta seri devam da edebilir. daha 4 maç var..
 • sinquefield kupasında topalov'a karşı oynadığı oyunda 23. bxe6! ile 6'da 6 yı da yapan ve estirmeye devam eden gm. kendisini şu an durdurabilecek bir oyuncu gözükmüyor. üstüste galibiyetlerle tuğla tuğla özgüven kattı kendine adam. inanılmaz diyebiliyorum sadece. satranç takipçilerinin şu günlerde oynadığı oyunları kaçırmaması temennim.

  edit: kendisinden önce bu denli büyük bir performans okuduğum twitlere göre karpov'un linares 94'ü değilmiş. ondan daha sonra kasparov'un 99 wijk and zee'de üstüste aldığı 7 galibiyeti unutmamak lazım. özellikle topalov'a karşı kazandığı o ünlü oyun da bu galibiyet serisinin içinde.