şükela:  tümü | bugün
  • monaco takımında oynayan 93 doğumlu brezilyalı sağ bek. danilo'nun sakatlığı nedeniyle 2015 copa america milli takım kadrosuna cagirilmistir.
  • boyle beceriksiz yeteneksiz bi adam yok. birak monacoyu dijon'da oynayamaz bu yeteneksiz.
  • hakkında sadece 2 entry girilmesine şaşırdığım 22 yaşındaki brezilyalı sağ bek , defansif orta saha .

geçen sene dijon'da bile oynayamaz denmiş ama adam kendisini 1 yılda çok geliştirdi . defans oyuncusu olmasına rağmen geçtiğimiz sezon fransa'da sezonu 34 maçta 6 gol ve 4 asist ile kapattı . bu rakamlar sizi şaşırtmasın , 6 golün 6'sı da penaltıdan geldi . *
    bu sezona da iyi başladı , 7 maçta 4 golü var ve takımının en skorer oyuncusu . tabii penaltı canavarı fabinho'nun 4 golü de penaltıdan attığını belirtmekte fayda var . penaltı kullanma özelliğini bir kenara bırakırsak kendisi defansif orta saha olarak da oynamaktadır ayrıca . zaten monaco sağ bek pozisyonunda fabinho'yu değil de djibril sidibe'yi oynatıyor . fabinho'yu da defansif orta saha olarak oynatıyor .

seneye kendisini manchester united'da görürsek şaşırmayalım çünkü mourinho geldiğinden beri fabinho'yu istiyordu da almak bir türlü nasip olmadı adama . belki de ara transfer döneminde united'a gelebilir , belli mi olur . ama united 30 - 40 milyon euro'yu gözden çıkarmalı bana göre .
  • asıl mevkisi sağ bek ama şuan izlediğim futbol maçında regista rolünde oynuyor. joao mutinho ile beraber oyunun kurulmasını sağlıyorlar. çapraza çok başarılı toplar atıyor.
    zaman zaman rakip stoperlere kadar pres uyguluyor. sağ bek olup da bu kadar oyun kurmaya meyilli bir oyuncu hatırlamıyorum.
  • 1 kasım 2017 beşiktaş monaco maçı'nda topu 70 metre sürüp, geçtiği 4 adamın ardından, 5.si tarafından yaka paça indirilmese tek başına gol atacak adamdı. burada yeteneksiz falan denmiş ama muhtemelen iddia kuponu yattı diye ağlayan malın tekidir. bence çok büyük oyuncu, lemar falan derken böyle bir adamı atlıyorsunuz.
  • bana göre monaco'nun en kilit futbolcusu.
  • 45 milyon euroya liverpool için imzalamıştır.
  • emre can'ın gidici olduğunu tayin eden brezilyalı oyuncu.
  • 45 milyon euro + 5 milyon euro bedel ile liverpool'a 5 yıllık imza atan futbolcu. liverpool'da resmi hesaptan transferi duyurdu. uyum sağlarsa ki klopp'un elinde zorlanmayacaktır liverpool'da yüksek verim sağlayacağını, salah gibi parlayacağını, bir yandan da diğer oyuncuları parlatacağını düşünüyorum. bekleri, kanat forvetleri çok iyi besleyen bir oyuncu. kendisi için de liverpool çok iyi bir tercih, emre can yerine direk kilit oyuncu olacak.
  • dünyanın en iyi modern ön liberosu, piston futbolun en iyi temsilcisine geldi. liverpool hedefe doğru gidiyor.

(bkz: #71353681)

edit: ben çaylakların entrylerine de bakıyorum ara ara, güzel entryler olabiliyor çünkü. bir tanesi bu entryme ithafen "guardiola almıyor, mourinho almıyor, tite dünya kupası kadrosuna almıyor, ama fabinho dünyanın en iyisi oldu canım" tadında bir entry girmiş, yazarlığı kabul edildiğinde görülecektir.

baştan söyleyeyim bu tarz bir eleştiri kalıbı kullanacaksan, örnek verdiğin hocaların "her icraatını" istisnasız kabul ediyor olman gerek. ediyorsan diyeceklerim burada biter. etmiyorsan:

bir kere her futbolcu hakettiği noktayı hemen bulacak diye bir kural yok, ne futbolcular 25+'ten sonra parladı, futbolda değişen trendler gereği piyasası yükseldi. fabinho da bunun bir örneği olacak, değeri günden güne artacak. tam tersi de oluyor, ne yetenekler -yine değişen trendler sonrası- eski kıymeti harbiyesi kalmayıp üst düzey futboldan aşağı düşüyor. aklıma ilk gelen örnek quaresma.

fabinho takımı geriden yöneten, sezgileri güçlü, akıl-mücadele dengesi çok iyi bir ön libero. senin onu boxtobox sanmanın sebebi hücum aklının da olması; maçlarda duruma göre dinamizmine güvenip ileri çıkıyor destek veriyor, bu onu boxtobox değil ekstra özellikli bir ön libero yapar. guardiola'nın man city'sinde bu görevde oynayan bir orta saha yok, takımın arka bölge yönetimini stoperler yapıyor. haliyle fabinho eğer o takıma gitse üçlü defansın sağ stoperi veya gerektiğinde idareten sağ bek oynamak haricinde kullanılmaz, zaten guardiola'nın elinde o mevkiilerde daha iyileri var. fernandinho gibi birinci görevi rakibe basmak olan ön libero olarak da kullanmaz, de bruyne gibi serbest 8 de. senin guardiola'nı bu sezon 3 kere tokatlayan klopp'un liverpool'unda orta sahada kapılan topları en doğru şekilde (klopp'un isteyeceği şekilde) yönetebilecek, aynı zamanda arka bölgenin aklı olacak, henderson'dan daha güçlü ve defansif sezgileri kuvvetli ön libero ihtiyacına cuk oturma ihtimali yüksek (premier lig temposuna ayak uydurabilirse). çağdışılığa doğru koşar adım giden mourinho örneğini direkt esgeçiyorum.
    zamanında şutladığı lukaku'ya tonlarca milyon ödeyip geri aldı diye mourinho'nun formu yükselen her eski oyuncusunu alacağını sanıyor olmalı bu arkadaş.

hele ki bir brezilya örneği var tam ibretlik. orta saha üçlüsüne verdiği görevleri görmezden gelip, bölgesine göre paulinho veya fernandinho'nun rakip oyun kurucuya şok pres yapmak için ileri çıkıp yerini terk ettiği orta sahayı casemiro ile +1 emniyete alan tite'nin sisteminde sırf aynı mevkiide diye casemiro ile fabinho'yu aynı kefeye koymak falan ne bileyim bu kadar yüzeysel eleştirileri genelde görmezden gelirim de bazen dayanamıyorum.

bir de bakayoko benzetmesi var ki artık yoruldum daha fazla vakit harcamayacağım.