şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yelkenli teknede iken kotu havada rahat etmek icin sık olarak kullanilan ancak tekneyi durdurmak gereken herhangi bir durumda da kullanilabilecek teknik.
  efendim tekneye gore farklilik gostermekle beraber olayin ozu sudur; tersletilmis on yelken, camadan vurulmus ana yelken ve orsa alabanda durumdaki dumen.
  tersletilmis on yelken teknenin burnunu acmaya calisir, orsa alabanda durumdaki dumen tekneyi ruzgara sokmaya calisir, ana yelken de teknenin calkalanmamasini saglar, tekne oldugu yerde, ruzgara 40-60 derece aciyla bakarak durur, ister yemek yapin, ister uyuyun, ister tamirat yapin.
  edit- on yelken niye tersletiliyor, pasa pasa kontrasinda baglansa olmaz mi diye bir soru olusuyor insanlarin kafasinda; tersletildiginde o tarafin iskotasi da yekeye baglanir boylece dumen de otomatik orsa alabanda durumuna gelir.
 • hantal teknelerde tramola atarken, yani rüzgar üstünden dönüş yaparken, ön yelken boşlanmaz- ters rüzgar alır, teknenin dömesine yardımcı olur. dönüş tamamlanınca doğru tarafa rüzgar altına ıskota bağlanır.
 • ingilizcesi "heaving to"dur, bunu yapınca "hove to" olursunuz.

  çoğu modern tekne fırtına atlatmak amaçlı faça yelken yapamaz, açıklama için (bkz: orsa alabanda eğlenmek)
 • almancası da "beidrehen"dir diyerek manevranın linguistik tanımını genişletmeye devam edeyim.

  akılda kalması için kafada bir zikzak çizmek, tekneyi rüzgar üstüne çevirirken bu zikzakların başındaki cenovayı rüzgar üstü istikametinde tutmak (yani tramola atar gibi girmek ama cenovayı diğer tarafa salmamak), ana yelken ve yekeyi de zikzağı tamamlayacak şekle getirmek işe yarıyor. rüzgar kuzeyden geliyor istikametimiz de sol frame diyelim (yani rüzgar üstü sancak kemerede): < / \ / (sırasıyla baş, cenova, ana yelken, yeke).

  ufak teknelerde kötü havadan ziyade teknede yekeye başkası geçecekse, ekipman ya da yelken düzeltilecekse, düğüm atılması gibi işler yapılması gerekiyorsa, ya da en basitinden yeme-içme gibi bir ihtiyaç hasıl olmuşsa yapılır.