şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
14592 entry daha
 • hissesi en yuksek seviyeyi, $184.75 i gormustur. son bes sene icinde, $20 civarlarinda girenler ve tutanlar var. iste borsada yatirim boyle yapilir. helal olsun
 • facebook'un halka açıldığı gün 1000$'lık hisse almış olanlar bugün satarsa ellerine 9237$ geçiyor.

  facebook hissesi yerine ayı gün bitcoin almış olanlar bugün satar ise eline 3902148$ geçiyor.
 • "bitcoinden bihaber olan insanlar"

  (bkz: #33188494)

  açıkçası facebook ile bitcoin'in riski birbirinden çok farklı değildi o dönem. facebook daha doğru düzgün para kazanamıyordu bile, ipo yaptığı sene topu topu 53 milyon dolar kazanmışlar(senede 53 milyon dolar kazandıran 60 milyar dolarlık şirketti yani) ve hatta ben yukarıdaki hesapta cömert davranmışım çünkü ilk başta hissesi 20 değil 38$'dan satışa çıkmış ve 18$'a kadar çakılmıştı ve ilk halka arz sırasındaki fiyata 1 sene boyunca ulaşamadı.

  mesela facebook ipo'sundan değil de groupon ipo'sundan 1000$'lık hisse satın almış olsaydınız ve bugün satsaydınız elinize 198$ geçmiş olacaktı.
 • yatirim araci olarak facebook ya da herhangi bir borsadaki herhangi bir hisse ile bitcoin'i karsilastirmak yersiz. zira bitcoin karsisina hangi hisseyi koysaniz durum degismez, diyebilecekleriniz olasi tum sirketler icin ayni.

  dolayisi ile bu "su zamanda alsaydiniz su kadar kazanmistiniz" karsilastirmasina bitcoin'i karistirmak elma ile portakali karsilastirmakla es. o karsilastirma borsadaki herhangi bir hisse ile facebook hissesi arasinda olabilir.
 • bir şirketin voting rights elde etmeyeceğiniz kadar hisselerini almak ile bitcoin'e yatırım yapmak arasında herhangi bir fark yok aslında. ikisini de daha sonra satmak üzere alıyorsunuz ve ikisinde de temelde bahis oynuyorsunuz.

  isterseniz grafiklerde geometrik şekiller çizin, isterseniz projelerin vizyonuna yatırım yaparak yatırım kararı alın fark etmez, mekanikler aynı yatırılan dolarlar ve sattığınızda aldığınız dolarlar aynı.

  bu bakımdan 2012'de facebook hissesi almak için iyi yatırım, bitcoin için de 100 yılda bir yapılabilecek inanılmaz muhteşem senior presidential executive business class rocket science 4 futbol sahası büyüklüğünde bir yatırım diyebiliriz.

  zaten bu yüzden hisse senedi trade eden tayfa bitcoin trade edenlere ufaktan sinir oluyor.
466 entry daha