şükela:  tümü | bugün
 • facebook'un son zamanlarda gizlilik üzerine yaptığı çalışmalar beni bir hayli korkutmaya başladı.
  whatsapp üzerinden konuşulan konularin facebookta banner olarak görünmesi, dijital ayak izi olayının çılgınlar gibi izlenmesi ve buna maruz kalınmasi dışında son zamanlarda dikkatimi çeken diğer olay ise rehberinize eklediğiniz kişinin gün geçmeden facebookta önerilen kişiler arasında karşınıza çıkması.
  ızlenme hissiyatini çılgınlar gibi arttiran ve korkutan olaya bugün bir başkası eklendi.

  messenger'dan mesaj atan yabancılar.
  belki farketmissinizdir son zamanlarda bilgisayardan facebooka girdiğinizde özelikle bir ismi eğer aratiyorsaniz, arkadaşınız dışındaki adaşlarini, benzer isimlileri vs. karsiniza cikariyordu.
  buna ek olarak bugün hiç tanimadigim 2 kişiden, 'sen kimsin? listemde ekli değilsin, seni takipte etmiyorum ama sohbet listemde en başta görünüyorsun' şeklinde mesaj aldım.
  bu noktada tüm alternatifleri değerlendirmeme rağmen ( rehberimi kontrol ettim, kişiyi sonrasinda stalkladim, ortak bi grupta bulunup bulunmadigimizi sordum) sonuçların hepsi negatif çıktı.
  bu sorunu bazı arkadaşlarima bildirdigimde gün içinde benzer olayi yaşadıklarını, ve ne anlama geldiklerini bilmediklerini belirttiler.

  sonuç olarak; sayın sözlük sakinleri, korkunç derecede izleniyoruz, gizliliğimiz kalmadı ve bu listemizde olmayan kişilerce erisimin olması durumu tacizden başka bir şey değildir.

  edit ; başlığı açarken klavyemin azizliğine uğradım. mutsuzum ellemeyin beni.

  (bkz: bunlar babadan oğula bir nesil)

  edit2; genele vurduğunda kim benim profilimi napsin ? düşüncesi doğru evet zira ben bile benim umrumda değilim, devlet sırrı taşımıyorum sonuçta, taşısam da bunu facebooktan mi yayınlarım bilemiyorum neyse. burda olayın aman orda burda check-in yap sonda gizlilik de bana olmadığını birileri anlayabilir mi? ınternette gizliliğin olmadığını zaten biliyorum ve yukarıda dijital ayak iziyle ilgili de bişeyler yazmaya çalıştım, olayın garip yanını anlatamadım sanırım, hiçbir şekilde baginiz olmayan 3. şahıslar çıkıyor karşınıza ve mesaj atmasını engelleyen bi güvenlik yok, bu kişiler 'madem listemdesin eheh o zaman tanisalim' geyiğini yapabilecek insanlar olabilirler -ki biri öyleydi- bunun gerizekalılikla alakası yok. ınsani tedirgin eden bi durum. bu konu hakkında bilinen bi engelleme yöntemi ( gizlilik ayarlari demeyin ) bi açık, bi bilinmeyen varsa bildirirseniz iyi olur.
 • instagram'a tüm fotoğraflarımızı, facebook'a tüm bilgilerimizi, twitter'a tüm siyasi görüşlerimizi, whatsapp'a tüm bildiklerimizi yazıp ''izleniyoruz, fişliyorlar bizi :s :s'' demek de 21. yy hastalıklarından sanırım.
 • facebook'un fena takip politikalarının bir sonucudur.

  sohbeti neredeyse hiç kullanmadığımdan fark etmedim ama çok pis takip ediyorlar o bir gerçek. dün mü, evvelsi gün mü tam hatırlamıyorum, fidget cube aratması yaptım, sonra facebook'a bir girdim laaaps fidget cube reklamı. facebook üzerinde aratmamış olmama rağmen yabıştırdı reklamı. google bile bu kadar hissettirmemişti.

  ekleme:
  başlıktaki bir kaç entry'i okudum fakat iş sadece verdiğimiz bilgilerle sınırlı kalmıyor maalesef. bir örnek, facebook oturumu kapatmamanız için size tüm kolaylığı sunuyor, böylelikle siz siteye bizzat takılmasanız bile tüm aramalarınız, hareketleriniz vs. kaydediliyor. biz muhittin topalak diye dalga geçsek bile onlar muhittin topalak'ı küçümsemiyorlar ve potansiyel para kaynağı olarak kullanabiliyorlar.
 • telefon numaranızı facebooka verdiyseniz facebook öyle şeyler yapmakta. insanları telefon numaralarından rehberleri üzerinden eşleştiriyorlar.

  hala facebook kullanıyor olmanız ayrı konu.
 • facebook (fb) + instagram (i) = fbi

  http://lookpic.com/o/i2/693/sqnbok1p.jpeg
 • hala telefon numarasını facebook ve messenger'a gönüllü verenler varmış demek diye güldürendir.
 • kişisel bazda muhittin topalak'ın mangal yapıp yapmaması önemli değilken kitle bazında facebook müthiş bir sosyolojik araştırma kaynağı. evet elin amerikan mühendisi seni özel olarak merak etmiyor ama ne yaptığını merak ediyor. toplumun nasıl sosyalleştiğini, neylerden hoşlandığını, neleri sevmediğini öğreniyor. o yüzden böyle bir altın madeni varken bu adamların "hayır biz kişisel bilgilere saygılıyız" diyip arkasını dönmesini kimse beklemez. ha facebook bana google'ın yanında yine masum geliyor. google'dan çok fena kıllanıyorum. batsalar keşke.
 • insanlar gelmiş sonuna kadar haklı bir konu için burada yorum yapmış. bilgi paylaşımında bulunmuş bazı geri zekalılarda hala fbi şakası yapma peşinde..

  yahu şakanın yeri zamanı var.. mallığınızı neden her yerde belli etme peşindesiniz.

  messenger listemde ben de onlarca konuşmadığım tanımadığım facebook sayfamda ekli olmayan bir dünya insan görmekteyim onu da oraya fbi getirdi degil mi? geri zekalı herifler ya.
 • nedeni büyük ihtimalle şu ayarların açık olmasıdır.

  http://i.hizliresim.com/adbvb7.jpg
 • facebook kullanmadığımdan bilmediğim hede