şükela:  tümü | bugün soru sor
  • vardır böyle bir şey eğer ki lisede bile konuşmaya tenezzül etmediğiniz yahut favori arkadaşlarınızdan biri olmadığı için liseden sonra hiç aklınıza gelmeyen biri facebook bahanesiyle, bol arkadaş teranesine sizi eklemiş ve sizde bu talebi sırf nezaketten yahut bir gaflet anının ateşiyle kabul etmişseniz. yıllar onla olan konuşma isteğinizde bir değişikliğe sebep olmadığı ve de konuşacak ortak yön ve anılarda sıkıntı çektiğiniz için denenmiş sohbet girişleri bile nefesinizi kesmeye yetmiştir. işte o kişiyi online friends te görmekten çok korkarsınız zira o da sizi görebilir ve intihar eğilimi göstermenize sebep olan boğucu konuşmalardan/konuşamamalardan birinin içinde bulabilirsiniz kendinizi. çok fenadır işte o.
  • sürekli offline olarak bu fobiden kaçınılabilir.
  • sohbette yanlarinda yesil isik yanar, hep oradadirlar. fobi yaratan kesimi bu yesil isigi surekli yandigi halde profilinde nadiren paylasim olanlar ya da hic paylasim olmayanlardir. cunku onlar, mahalle pencerelerinden gizli gizli sizi izleyen, yargilayan, dedikodunuzu yapan teyzelere benzerler (teyzelere benzemesi o yesil isikli profilin kadin oldugu anlamina gelmez. erkek olur kadin olur).

    sanki kosede, surekli herkesi gozetliyor, elinde cekirdek durmadan paylasimlari yargiliyor gibi bir hisse kapilmaniza neden olurlar. bu halleri de fobiye sebep olur. farkinda olmadan bu tiplerden sogumaya baslarsiniz zamanla.

    ek: hepsi oyle degil tabii. facebook biraz fitneci bir platform ve bunlari kasitli yapiyor bence.