şükela:  tümü | bugün
 • özellikle dinci akraba ve arkadaşlarımın kanlar içinde, yaralanmış ve hatta ölmüş insanların, özellikle çocukların sansürsüz fotoğraflarını boy boy yayınlayıp paylaşan sayfalara takılıp sürekli insanların anasayfalarını bu tarz fotoğraflarla doldurmaları, bu konu hakkında ciddi sıkıntılarımız olduğunu gösteriyor.

  öncelikle ortadoğu denen bok çukurunda nelerin olduğu hepimizin malumu. fosfor bombaları, gaz bombaları, misket bombaları, uçaksavar mermileri ile katledilen binlerce masum insanın neler çektiğini hepimiz biliyoruz.

  ama işin sosyolojik boyutu farklı.

  son 20 senedir türkiye'deki sosyolojik yapının temelden değişmesi ile beraber toplum olarak delirmenin eşiğindeyiz. bir çok insan bu tarz postları paylaşırken aslında içindeki vahşi öldürme dürtüsünü körüklediğinin farkında değil. biz lisedeyken gore içerikli* sitelerde takılan, "ben korkmam eaabi" diye gezen arkadaşlarımız vardı, internetin bize en ekstrem şeyleri sunabilmesi ve onlara erişebilmemizdi aslında önemli olan. çoğu işinde gücünde insanlar oldu sonra.

  ancak bu arkadaşlar böyle değiller.

  "coca cola'da dihidrojen monoksit bulundu, bu çok zehirli madde kanser yapar, kel bırakır, çükünüzü düşürür" postlarına balıklama atlayıp "bize neler içiriyürler yeaa" diyen arkadaşlar bu tarz postlardan resmen zevk alıyorlar. ölüm pornosunun aralarında bu kadar kolay yayılması toplumsal histerinin bir dışavurumu aslında. bu postlar ile farkındalık yarattıklarını sanmaları da işin ilüzyon kısmı, aslında zevk aldıkları görüntüleri çağdışı öğretileri ile harmanlayıp içlerindeki vahşi duyguları harekete geçirdiklerinin farkında bile değiller. facebook bile önünü alamayıp bu tarz postlar için filtreleme getirmiş : (bkz: #63462465)

  tl, dr: komple kafayı yedik, ama bunlar daha iyi günlerimiz.