şükela:  tümü | bugün
  • siklikla yapilmasi gereken.
  • binici bulmuş kezban davranışı.
  • silmek yerine 2 saatinizi vererek restricted list olusturarak cozume ulastirilmasi mumkun sikinti. boylece hem sildiginiz insanlar alinmaz, hem de siz sonradan lazim olan insanlara karsi mahcup olmamis olursunuz. insanin insana ne zaman lazim olacagi hic belli olmuyor. kaybetmemek lazim.

ha bu arada, ben kendi paylasimlarinizi malmo insanlar gormesin diye bir oneride bulunuyorum. asiri ulusalci, manyak, ortam pici, gerizekali insanlarin paylastiklarini gormek istemiyorsaniz timeline'ininiz temizleyin olsun bitsin.
  • dursun lan belki lazım olur diyerek her başladığımda 1-2 kişiyi silmemle son bulan düşüncem.
  • çok kolay bir olay aslında.

misal, az önce ana sayfada gezinizden herifin birinin "hello. my name is dimitri. i killed your father. prepare to cry." diye bir şey yazdığını gördüm. ardından düşündüm, bu adamın zeka seviyesi nedir? konunun uzmanı değilim ama embesil ile idiot arasında bir yerlerde olduğuna kanaat getirdim. unfriend butonuna basmam 3 saniye sürmedi.
  • - facebook'tan arkadaş temizleme rıza.
    - tamam sami abi.
  • bu işlemi gerçekleştiremeyen ablam için her sene belli periyotlarla yaptığım iş.
  • erkek; kafası güzelken, bayan; ciddi bir ilişkiye başladıktan sonra temizlik yapar..

not: kavga edip küsüp arkadaş silmeler temizlik sayılmaz..
  • şu linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan liste sayesinde çok pratik ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz temizlik.

daha da temiz bir facebook için ekstra link.
  • her önüme geleni eklediğim için arkadaş listem dolup taşmış durumdaydı. bir sürü yaşamımla alakasız "arkadaşım" ekli olduğu için, -çoğunun hayatı ile de ilgilenmediğimden unfollow yapmış olsam da- facebook'ta paylaşım yapmak benim için rahatsız edici geliyordu, zira alakasız insanlara özelimi açıyormuşum gibi hissediyordum.

okuduğum bir yazıdan sonra, madem dolabımızdaki, evimizdeki gereksiz eşyaları atmamız iyi oluyor, facebook'a da bahar temizliği yapabiliriz diye düşündüm ve arkadaş listemde katliam yapmaya başladım. okuduğum yazıda, facebook ortamının tekrar samimi hissettirebilmesi için 200'ün altında arkadaş bırakın yazıyordu ama ben kıyamadım, şu an 450 kaldı. yalnız kıyım yaparken farkettim ki, ne tipi ne adı hiç bir şey çağrıştırmayan bir sürü insan ekli hesabıma. çok tuhaf geldi bu durum, biraz da korkutucu.

okuduğum yazıda, kendinize kriter olarak, "ben bu adamı/kadını bir akşam yemeğine çağırmak ister miyim" diye düşünün, çağırmayacaklarınızı silin diyordu. bense "bu adamı/kadını düşündüğümde kafamda iyi anılar mı canlanıyor, yoksa kötü mü hissettiriyor (ya da hiç bir şey hatırlamıyor muyum)" kriterini kullandım. geçmişimizde hoş anıları olan kişileri silmeye elim gitmedi.

şimdi facebook biraz daha sempatik geliyor. yine de özel bir şeyler paylaşmaya niyetlenmem için 200 kişi daha uçurmam gerekecek belki de...

ayrıca (bkz: facebook hesabını temizlemek)

edit: bu da var https://www.cnet.com/…-before-facebook-unfriending/