şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diğer ülkeleri bilmem de, türkiye'de çoktan olandır. instagram ve whatsapp story sayesinde insanlar fotoğraflarını facebook'tan paylaşmaktan vazgeçti. ara sıra alışkanlık diye inceliyor insanlar. hala can çekişe çekişe söz paylaşanlar da var. hatta bugün biri diyordu "facebook'tan paylaşım yapıyorum. çünkü hoşlandığım çocuğun kullandığı tek sosyal medya sitesi o" diye. ben ise sadece beni ilgilendiren grupları ve ordaki paylaşımları takip edebilmek için kullanıyorum hala.

  edit: başlıkta on kişi whatsapp ve ınstagramın mark'ın olduğunun, bu yüzden önermenin yanlış olduğunu söylüyor. sonra yurtdışında hala çok kullanıldığını ve kazançlarının arttığını söyleyenler de var. sonra türkiye'de okuduğunu anlamama sorunu üzerinden millete giydirirler. *

  edit 2: dediğim gibi hala kullanılıyor. türkiye'de en çok ziyaret edilen sitelerinden biri hatta. ama eski popülaritesi yok. nerde o adına şarkı yazılan, kapanmasın diye imza toplanan site.
 • (bkz: mes kullan)
 • elli yas ustu amca ve teyzelerin kazandigi savasin neticesidir.
 • yanlış olan önerme. şu an yapılan reklamlara en uygun ücret verilen ve en iyi geri dönüş alan mecra facebook'tur.

  ınstagram yavaş yavaş sponsorlu gönderiler ile reklam dünyasına girse de alışverişin sonuçlanması adına ilgili adımlar getirememektedir.

  twitter ise aktif olarak kullanılsa da reklam ücretleri ve getirisi olarak facebook'un çok altında kalmaktadır.
 • yanlış olan önermedir. yurtdışında hala çatır çatır kullanılmaktadır. yurtiçinde de sorsan,
  -yeaa benim hesap var da girmiyorum artık der insanlar.
  ama kullanırlar.
 • facebook’ un ne maksatla kullanıldığına göre doğruluk içeren tespit. çıkış amacı olan sosyal paylaşım ortamı olarak iniştedir, doğru. reklam için en iyi mecradır, doğru. amca-teyze mafyası tarafından ele geçirilmiştir, doğru. çoğu insan şöyle bir bakıyor, sayfaları takip ediyor, tıpkı eski alışkanlıklardan gazetenin emlak sayfasına bakar gibi. ticareten doğru mecradır. ben de sırf bu yüzden üyeliğini devam ettirenlerdenim. herkesin elini kolunu sallayarak girdiği, halk günü misali bir yer oldu facebook, kişiselleştiremiyorsun artık. eski komşu teyzeyi de onaylaman gerekiyor, falanı filanı da. belki bende böyle oldu ama en başından beri instagram ve twitter’ı daha steril tuttum. üyelik tarihi olarak aralarında beş yıl olmasının da etkisi var ama en büyük sebep amca-teyze istilası, daha bir kitlesel olması.
 • benim de hesabım var ama paylaşım yapmıyorum. sadece başkasının gönderilerine bakıp geçiyorum.
 • çevredeki 3-5 tane asosyal dangalak üzerinden yapılan bir çıkarım.

  facebook bitmiş ha. bilimsel market analizlerine sağlık.
 • çomar popülasyonunun yoğun olduğu doğrudur.
 • yurdumda yıllardır sosyal medya kullanan birisi olarak:

  geçmişte bizim kullandığımız (kronolojik olarak),
  irc
  mirc
  icq
  msn

  nasıl bittiyse,

  feys
  twit
  instag'ın da biteceğini önceden görüyorduk zaten.

  yenileri gelecek ve şu an 5-12 yaş grubu olanlar da onların hastası olacak. siz de aval aval bakacaksınız. çok ta şey yapmayın :)