şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cambridge analytica skandalı sonrası ortaya çıkan yeni skandaldır. söylenenlere göre facebook 60 kadar şirketle özel anlaşma yapmış. anlaşma gereği bu şirketlere facebook kullanıcılarının özel bilgilerine erişim imkanı verilmiş. hatta kullanıcıların arkadaşlarına ait ek bilgilere de ulaşım imkanı sağlanmış. anlaşma yapılan şirketlerin başında rbc capital markets ve nissan motor co. geliyormuş.

    şahsen ben facebook kullanmıyorum, facebook hesabı olan hatta telefonunda facebook uygulaması bulunan arkadaşlar derhal yeni bir #deletefacebook akımı başlatmalı ve gereğini yapmalı. bilgilerime herkes ulaşmış, her şeyim meydanda, saklayacak neyim var ki amaaan! diyorsanız yanılıyorsunuz. şunu aklınızdan çıkarmayın. adamlar bu bilgilerden yola çıkarak geleceğinizle ilgili alacağınız hayati kararları yönlendiriyor.

    hatırlatma: facebook'un 50 milyondan fazla kullanıcının özel verilerini cambridge analytica şirketine verdiği bu yolla abd başkanlık seçimleriyle ingiltere brexit referandumunda seçmen davranışlarının yönlendirildiği ortaya çıkmıştı. bu skandal sonrası cambridge analytica önce ceo'sunu kovmuş ardından iflasını duyurarak kapanmıştı. bu skandalın zuckerberg'e maliyeti ise 7 milyar dolar olmuştu.

    bakalım bu skandalın sonuçları neler olacak.

    kaynak: