şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: google'ın telefonları dinlemesi)

  iki defa başıma gelen bu olay facebook'da yaşandığı için yukarıdaki başlığa yazmadım, yeni başlık açmaya karar verdim.

  artık ciddi ciddi bir şeyler döndüğüne inanıyorum. bu kadarı da tesadüf olamaz. (bkz: google'ın telefonları dinlemesi) başlığına bir entry girmiş daha sonra silmiştim onu, bu akşam yaşadığım olayla birlikte tekrar yazacağım. ilk olarak sildiğim entry'de bahsettiğim olay mekik aleti ile ilgiliydi, kısaca açıklayayım:

  kış döneminde bir mekik aleti aldık pek kullanmadık ve yazın etkin olarak kullanmaya karar verdik ve kaldırdık. neyse bu mekik aletini kısa bir süre önce çıkardık ve kullanmaya başladık. mekik aleti ile ilgili hiçbir yere herhangi bir şey yazmadım. (youtube, facebook, instagram, google, twitter ) sadece bunun muhabbetini ettik evin içerisinde. akşam her zamanki gibi facebook akışını takip ederken birde ne göreyim; mekik aleti reklamı. ben tabii şok oldum. uzun süre kullanmadığım aleti kullanmaya başladığım gün reklamı çıkıyor. hem de hiçbir yere bir şey yazmadığım, sadece evin içerisinde muhabbetini ettiğimiz halde. neyse işte tesadüftür diyerek yazdığım entryi'de abartılı bulup silmiştim. bugün yaşadığım olay iyice şok etti beni artık tamamen bir şeyler döndüğüne inanıyorum ama sistem nasıl işliyor bilmiyorum. bugün yaşadığım olayı anlatayım:

  annemin yakın bir arkadaşı var onun oğluyla maç edeceğiz konsolda işte eve davet ettim, gelecek diye de kola cips filan aldım ki kolayı alsam dahi cipsi uzun bir süredir almıyordum, tüketmiyordum. ailede de pek tüketen yok zaten eve fazla cips girmiyor yani. neyse biz maçımızı ettik, arkadaşı uğurladım filan işlerimi de bitirdim facebook'a bakayım dedim, akışı gezerken yine birde ne göreyim aldığım cipsin aynısı reklam olarak karşımda duruyor. (olayı reklama filan çekmeyin diye marka ismi vermeyeceğim).

  şimdi ben fazla cips tüketmiyorum, uzun bir süreden sonra cips almışım ve yine herhangi bir yere bu cipsle ilgili hiçbir şey yazmıyorum hatta bu cipsin markasını dahi sesli olarak konuşmadık evin içerisinde, nasıl oluyor da her gün facebook akışını takip ettiğim halde bununla ilgili bir reklam olmazken, bu cipsi yediğim akşam bu reklam karşıma çıkıyor?

  şaşkınım, düşünceliyim.

  düzeltme: cipsi nakit aldım kredi kartı ile değil. telefon üzerinde cipsten ya da markasından bahsedilmedi. sadece evin içerisinde cipsten bahsedildi, markasından değil.
 • dinlemeyle açıklamanın biraz mantıksız olduğunu düşündüğüm olaydır.

  google aratmalarımıza göre reklam çıkarmalarına şaşırmıyorduk zaten fakat arkadaşın anlattığı konuda nasıl bir fikir yürütülebilir, açıklanabilir bilmiyorum. sadece kaç insanın, kaç kişi tarafından dinlenebilip, dinlemelere göre reklam verilebileceği konusunda şüpheliyim.

  iki olayın raslantı olması, düşük de olsa yine de bir ihtimaldir ki zaten arkadaşın da dediği gibi cips konusunu hakkında konuşmamaları dinleme ihtimalini düşürmektedir.

  üçüncüsü olması durumu çok farklı bir noktaya taşır, hem fikirim.
 • aynen arkadaşa katılıyorum aynı şeyler benimde başıma geliyor. evin içinde yaptığımız muhabet reklam olarak geri dönüyor.
 • ağır şizofreni belirtisi..abd nin gözü üstünde ..her an eve baskın yiyebilirsin ..
 • bugün başıma facebook değil de, instagram ile ekşi sözlükte gelen durum. google'ın zaten böyle bir olayı olduğunu birçok kişi bilir. bugün bir fıkra içerisinde 'prezervatif' kelimesini kullandı arkadaşım, ondan bir kaç dakika sonra da hamilelik ile ilgili bir şey söyledi. ınstagrama girdiğimde durex reklamıyla karşılaştım. pek yadırgamadım bu durumu, nihayetinde tesadüfe yordum, ancak ekşi sözlüğe girdiğimde bir google reklamında bir giyim markasının hamilelik kıyafeti reklamıyla karşılaştım, bu sefer önceden de yaşadığım buna benzer olayları da göz önüne getirdiğimde kesinlikle kanaat getirdim. dinleniyoruz.

  not: bekar ve ilişkisi olmayan biriyim, keşke ekran resmi alsaydım..
 • facebook değil ama bir telefon uygulamasında bunun benzerini yaşayınca gayette olurunu kabul etmeye başladım. zamanında arkadaşımla tatile gitmek istediğimiz yeri yüzyüze konuşuyorduk. acaba nasıl gidilir oraya diye rome2rio adlı uygulamadan bakalım dedik. uygulamaya girdiğimde kendisi otomatik olarak from istanbul to tulum diye çoktan seçenekleri doldurmuş gözüküyordu.

  edit: ayrıca şu haberi de paylaşmak isterim

  http://www.bbc.com/…/03/160302_casus_akilli_telefon
 • hiç dikkat etmedim ancak böyle birşey olması çok kuvvetle muhtemel.

  arabada giderken bir kız gördüm. ilk defa gördüğüm ve tanımadığım bir kız.
  bu kız kim la dedim arkadaşa, ilk defa gördüm. o da tesadüf tanıyormuş. adını ve soyadını söyledi.

  olaydan 7-8 saat sonra nasıl oluyor da bu kız facebook tanıyor olabileceğiniz kişilerde çıkıyor ? bir tane bile ortak arkadaşım yok, telefon numarası rehberimde kayıtlı değil. aklım ermemişti o dönem şimdi şu yazılanları okuyorum da gayet mantıklı...
 • madem herkes anısını paylaşıyor bununla alakalı bende yazayım. birgün arkadaşımla alışverişteyiz. dedim gel şu mağazaya girelim de x parfümünden sıkayım biraz. girdik sıktık falan neyse. akşam eve geldim. ekşi sözlüğü bir açtım kenarda x parfümünün o mağazadaki fiyatı!!! yok artık ebesinin dedim ali sami. ateistleri bunu da açıklamaları için sahneye davet ediyorum.

  not: öncesinde internette hiçbir aramasını gerçekleştirmemiştim...
 • akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı televizyonlar, akıllı ev sistemleri bla bla bla. gün gelecek, hepimizi sikecekler.

  (bkz: big data)
 • facebook değil belki, hatta google, microsoft, apple değil ama indirdiğimiz üçüncü parti uygulamalar kesinlikle bizi dinliyor ve buna kendi ellerimizle izin veriyoruz.

  3. parti uygulama ne olası ki diyorsanız, telefonunuza yüklediğiniz her uygulamadır. whatsapp, flappy bird vs.

  bu uygulamalar siz onları yüklediğinizde mikrofonu açacağım bak kurunca diye uyarı verir, hadi whatsapp'ı anladım da saçma sapan bir sürü uygulama mikrofona hiç ihtiyaç duymasa dahi mikrofona erişim isteyebiliyor. açın uygulamalarınıza bakın, ha facebook mikrofona erişim ister arama özelliği falan var galiba (facebook'u bilmiyorum pek, aydınlatan olursa editlerim) ama ne bileyim süper mario oyunu (atıyorum) neden mikrofona erişiyor? bu iş için.

  facebook'un birçok şeye eriştiğini de biliyoruz, siz birinin telefon numarasını rehberinize eklediğinizde onu size arkadaş olarak öneriyor, çünkü siz uygulamaya rehbere erişim özelliği eklediniz bir de sanki güvenlik önlemiymiş gibi telefon numaranızı facebook'a verdiniz. aynı şey twitter'da da olur, youtube uygulamasında da olur.

  şimdi mikrofon konusu, eğer android, ios, windows sizi dinliyorsa bunu itiraf edemeyeceklerdir, ancak isterse fbi ve cia'in sizi dinleyebileceklerini söylüyorlar, bu durumda telefonlarımızda bizi dinleyebilecek bir yazılım olduğunu biliyoruz. eee o zaman google kesin bizi dinliyor. hayır ondan gene emin olamıyoruz, telefon yazılım dünyasında bir sürü açık var, ios görece daha az açığı olan bir işletim sistemi ama cia ve fbi dinlemek istediğinde dinlesin diye gizli bir açık bırakılır. (yabancılar buna arka kapı diyor) bu açık bulunduysa birileri tarafından gene bilgisayarınıza yüklediğiniz saçma sapan gezginler (atıyorum, torrent de olabilir) linkinden yüklenebilir ve işletim sistemi üzerinden sizi dinleyebilir, bunun en güzel yanı uygulamayı silseniz dahi dinlenirsiniz.

  dinleniyoruz, bu kesin ama kim dinliyor bilemeyiz. bu direkt işletim sisteminin bir özelliği olabilir, bu işletim sistemine sızmış yazılım olabilir ya da üçüncü parti uygulama olabilir.

  peki dinlenmeye karşı nasıl bir önlem alınmalı? kişisel önlem alamazsın, tek çare teknolojiden uzak yaşamaktır ya da insanlık olarak hukuki yoldan bu işten sıkıldığını belli edip siyasilere bunun önüne geçmeleri için baskı yapacaksın. bir iki kişinin istemezük demesiyle olmaz, belki beş yıl telefon almayacağız toplu olarak, yeni yazılım almayacağız anca böyle duyarlar sesimizi.

  edit: yazmayı unutmuşum, dinleme denilen olay düşündüğümüz gibi işlemiyor. duyduğu kelimeleri text haline getirerek çalışır bu sistem, yani bütün bu yazdıklarım arasından sadece google, microsoft, ios, android, telefon gibi kelimeleri seçip benim bir telefona ihtiyacım olduğunu tahmin edecekti. insani haklara aykırı da olsa, kimse hayatımızı direkt dikizlemiyor, direkt dikizlenmek istersek mesela torbacı kelimesini sık kullanmayı deneyebiliriz, sistemde torbacı kelimesi bir "keyword" ise bunu sık kullandığınız taktirde (atıyorum) narkotik dinlemesine resmen takılabilirsiniz.