şükela:  tümü | bugün
  • yabancı bir gezegene düşüp burada hayatta kalmak için etraftaki madenleri kullanıp bir nevi fabrikalar yaratılan oyun. henüz tam sürümü yayınlanmamış ancak şura'dan demosunu indirip oynayabiliyorsunuz.

robot kollar, madenler, taşıyıcı bantlar, mini fabrikalar derken kendinizi devasa bir otomasyonun içinde buluyorsunuz. mesela şura'da en basitinden elektrik ve metal plaka üretimini anlatan bir video mevcut. işte böyle başlayıp en son şunun gibi kafayı sıyırıyorsunuz. tıpkı program yazmaya benziyor.

henüz alfa olmasına rağmen feci bağımlılık yapıyor.
    not: videolar eski, oyun grafikleri baya bir değişti. web sitesinde yayınlanmakta olan videolar ve screenshotları incelersiniz.
  • sonunda steam'de early access olarak yerini almış efsane oyun: http://store.steampowered.com/app/427520
  • bir oyundan çok ötesi. okullarda ders olarak oynatılmalı. yalnız hiç sevmediğim bir iş olsa da gameplay videosu izlemeden oturulmaz başına gibi görünüyor. detayın ve hayal gücünün mına koymuşlar. tebrikler emeği geçenlere.
  • fabrikalar kurarak hayatta kalmaya çalıştığımız strateji türünde oyun.
  • harika oyun.

openttd oynarken hep taşımacılığın yanında üretimi de planlayabilsek diye düşünürdüm, adamlar yapmış. yaratıklar vs. de bonus, muhtemelen yeni versiyonlarda combat'a el atacaklardır (space e basılı tutmak dışında bir şeyler olsa yeterli aslında). henüz early access'te olması ve mod potansiyeliyle önümüzdeki birkaç ayımı sikip atacak gibi gözüküyor. hayırlısı

edit: son yılların en iyi oyunu. baya büyük olacaklar. steam'de en yüksek rating'e ulaşmış.
  • bir başka underrated oyun. henüz early access ancak şimdiye kadar oynadığım en eğlenceli oyunlardan birisi diyebilirim. bir yandan tycoon tarzı yönetim becerileriniz sınarken diğer yandan gerçek zamanlı strateji tadında. biraz da survival ekleyin buna. heh işte. bir yandan vurmasa, bir yandan yakalıyor. yalnız yukarda saydığım türlerin hepsini seven biriyseniz asla kaçırmayın derim.

envanterinizde çok az bir miktar demir ile oyuna başlıyorsunuz ve 7-8 saatlik bir gameplay'den sonra kendinizi devasa bir fabrikanın iş kollarını yönetmeye çalışırken buluyorsunuz. daha fazlası için spoiler vermek istemiyorum ama gerçekten çok güzel ellerden çıkmış bir yapım.

yakında arkadaş ile multiplayerına başlayacağız ki öyle tahmi ediyorum çok daha eğlenceli olacak. tek korkum don't starve'daki gibi senkronizasyon problemleri yaşamak ama şimdilk rapor edilmiş bir sorun göremedim.
  • transport tycoon gibi bir hastalık.
  • kaynak yönetimi, micromanagement sevdalılarının beğeneceği oyun. settlers ve daha önce de söylenmiş transport tycoon, railroad tycoon oyunlarını seviyorsanız ilginizi çekecektir. gördüğüm kararıyla ayrıntıya girme olayını artık takıntılı seviyesine getirmiş bir oyun.
  • 2016 steam summer sale de whistlistimin en tepesinde bulunmasına rağmen aralarında tek indirim almayan oyundur kendileri.
  • fff yani friday factorio facts adını verdikleri blog dizisinde yoğun indirim beklentisine rağmen indirim yapmayacaklarını açıklamışlardı. sebep olarakta gerekli fonlama sağlandığından oyunu bugüne kadar satın almış olanlara ayıp etmemekmiş.

çok güzel oyun ve yamulmuyorsam steamde en yüksek ratinge sahip oyun. ama geliştiricilerini biraz rehavet sarmış olacak ki update sıklığı bence daha sık olabilirdi.

ama fff ile yine de komünite etkileşimini ihmal etmiyorlar.

edit: bi birey olmaya calisiyorum uyardı, artık en yüksek ratingli oyun değilmiş. ama bir zamanlar birincilikteydi diye biliyorum.

kaynak