aynı isimde "factotum (sözlük yazarı)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • charles bukowski'nin bir romani
 • turkceye avi pardonun cevirdigi charles bukowskinin bir kitabi.
  kitabin arkasindaki tanim:
  fac totum: herşeyi yapan.
  fac, yapmak anlamindaki facere'den.
  totum, her şey, bütün anlamındaki totus'tan.

  bir işte yapılması gereken tüm niteliksiz işleri yapan kişi, kâhya, ayakçı.
 • bukowski'nin en karakteristik kitabı.romanın sonunda chinaski bir grup içinde şehvet dansı yapan kadını ustalıkla tasvir ettikten sonra şu ölümcül lafı söyler:"ve kaldıramadım."
 • sabahın altı buçuğunda bir çalar saatin sesine uyanıp yataktan fırla, giyin, zorla birşeyler atıştır, sıç, işe, diş fırçala, saç tara, başka birine büyük paralar kazandırmak ve sana tanınan fırsat için müteşşekkir olmak için berbat bir trafiğin içine dal. nasıl razı olunur böyle bir yaşama?
  charles bukowski
 • star wars evreninde jedi şovalyelerinin konuşanları, eğitmenleri ve hikaye anlatıcılarıdır ... factotum peacekeeper anlamına gelir ... eğitmenliklerini yapabilmeleri için her tür ortama uyum sağlamaları için eğitilmişlerdir ... jedi disiplinleri içinde tek bir master'a bağlı kalmayan tek disiplindir ...
 • hicbir zaman dibe vurdugunu du$unmeyen chinaski bu durumu da $oyle ozetler: "daha kotu durumlara du$ebilirdim. cin'de bir pirinc tarlasında olabilirdim mesela". sevi$emedigi ya da alkol alamadıgı son bir son olabilirdi bence de, yalınlıgın insanı etkiledigi bir roman.
 • bukowskinin su ana kadar okuduğum en cüretkar romanı. elimdeki baskısının '94 tarihli olduğunu ve kitabın metis'ten çıktığını göz önüne alırsam su an basılsa tepki çekeceğini düşünüyorum. ama sonuçta charles bukowski: ucuz alkol, ucuz kadın ve ucuz edebiyat.

  arka kapaktan:

  "zengin olmayı düşleyen yoksul ve despot bir babanın cehenneme çevirdiği ergenlik döneminden sonra iki yıl los angeles üniversitesi'nde gazetecilik bölümüne devam eden charles bukowski (henry chinaski) kararını verir. babası gibi biri zengin olmayı isterse o tersini isteyecektir. aylaklığı. ancak erken yaşta saptadığı bir hedefi vardır yazar olmak. mukavva bavulunu alıp yola düştüğünde yirmi iki yaşındadır. ucuz pansiyon odalarında sefaletle boğuşup yazmaya çalışırken kendine gerçek bir dost edinmiştir. alkol. bar sineği filminde beş günlük bir kesitini senaryolaştırdığı bu dönem, yaklaşık on yıl sürer. eyalet eyalet dolaşıp pansiyon kirası ve içki giderlerini karşılamak için sayısız ikinci, hatta üçüncü sınıf işlere girip çıkar. bukowski roman, öykü ve şiirlerinde sık sık özlemle söz ettiği bu dönemi anlatırken mizahın ve onu çağdaş amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından biri yapan eşsiz yalınlığının doruğundadır."
 • bukowski nin turuncu kapakli metis den çikma kitabi.neredeyse bütün bölümler kalkan kadehlerle biter.

  (bkz: iki bira dipledim)
hesabın var mı? giriş yap