şükela:  tümü | bugün
  • ibrahim tatlıses'in ceylan plağında yer alan türkü. seyfettin sucu'nun derlediği türkü, türkiye'de yayınlanan yaşamak bu değil albümünün b tarafına da koyuldu.

tatlıses'in 1979 ylında necla nazır ile oynadığı filmin adı da yine fadile'dir...
  • oksal pekmezoğlu'nun yönettiği 1979 yapımı türk filmi. başrollerinde ibrahim tatlıses, necla nazır ve hulusi kentmen oynuyor.
  • (bkz: facile)
  • güneydoğu anadolu yöresinden bir türküdür. sözleri:

bir gız gördüm karalı
    sordum aslın nereli
    o günden bu güne
    gardaş göynüm yaralı ley fado

fadile ley fadile
    derdinden düştüm dile
    aşkından çektim çile ley fado

aparın beni yara
    düşmüşem ahuzara
    oy bir gün yüzü görüm
    çeksinler beni dara ley fado

yanağı alma aldır
    endamı selvi daldır
    ne hasteyim ne sağam
    sevdalıdır ne haldır ley fado
  • bir eski zaman anısı olarak, fragile dinlerken;

gidici: lan ne güzel şarkı bu be.
    kays: türkçesi de güzel bunun.
    gidici: nasılmış?
    kays:
    fragile kız fragile
    aşkından düştüm dile le fragil
  • çok güzel bir türküdür, şimdi hep kötü olaylarla anılan hep kötü olaylarla karşımıza gelen o güzel coğrafyanın aslında güzel ve sıcak insanlara sahip olduğunu ve onların da bu toprakların bir tadı olduğunu hissettirir. bu türküyü dinleyip el çırpmayan insan sanmıyorum bu ülkede mutlu yaşasın. bizim türkümüzdür.
  • aynı melodide bir parça iranlı sanatçı sima bina'nın "güney horasan halk şarkıları" albümünde shaftaloo foroosh (şeftali satıcısı) adıyla yer almakta; https://youtu.be/am9cyi48dak
  • babamın atarlı anlarda aç bi fadile(tatlıses versiyon) deyip sakinleştirici olarak kullandığı türkü.
  • ibrahim tatlises in turkucu sifatinin son turkulerindendir. sanirim ondan sonra kasetlerinin bir yuzu turku olmaktan cikmisti. keske hep oyle kalsaydi... yaik ettin imparator,hem kendine hem bize...