şükela:  tümü | bugün
 • ayşenur kolivar ve leyla çelik'in editörlüğünde, karadenizli 19 kadın ve 6 erkek yazarın kaleminden birçok karadeniz kadınının portresinin anlatıldığı kitap.

  ----alıntı----
  "fadime bir yandan eli silahlı, erkek gibi, tuttuğunu koparan güçlü bir kadın, öte yandan sırtında yük, kucağında çocuk kahvede pinekleyen kocasının yerine bütün gün çalışmak zorunda kalan ezilmiş bir kadın. bu bir klişe. her klişede olduğu gibi gerçeklik payı var. bunlar fadimelerin hayatındaki iki ucu temsil ediyor. ancak fadime bu iki uç arasında savrulan bir kişilik değil. bu siyah ve beyaz uçların arasında çok farklı renkleri barındıran bir hayatı var fadime'nin. bu siyah beyaz klişenin yerine fadimelerin hayatındaki farklı renkleri göstermek istedik bu kitapta. bir fadime tanımı yapmak yerine, kitabı hazırlayan fadimeler olarak kendi hikayelerimizi anlatmaya çalıştık. yazarlarımızın bizimle paylaşmak istediği hikayeler bunlar."
  ayşenur kolivar
  ----alıntı----

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…2&tarih=2007-10-21
 • trabzon'un sürmene ilçesinde yaşayan bir kadındır. kocası temel kimdir balıkçılık yapar. idris adında bir de çocuğu vardır.
 • (bkz: temel kimdir)