şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda moda olan tcg yeni bir oyunu. henüz betada.

link
  • cok kisa bir sure icin steam hesabina eklendigi takdirde ucretsiz olan oyun.
  • steam'de hala ücretsiz olan oyun. bağımlılık yapar, güzel deste hazırladım dersiniz oyuncunun biri gelir patır patır alır puanlarınızı siniriniz bozulur.

(bkz: well played)

sözlükte oynayanı varsa yeşillendirsin, hareketlensin biraz buralar!!1
  • resmi olarak çıkmıştır.
  • standart kart oyunu mekaniğine land'ler eklendiği için benim kapasitemi aşıyor (duelyst'i de o yüzden pas geçtim). ayrıca, free to play olduğu için düzenli olarak ekstra zaman harcamak lazım. hearthstone'dan (ya da başka bir f2p ccg'den) kısıp faeria oynanır mı, bilemem. ama artwork'ler inanılmaz tatlı. sırf o yüzden oynayasım var.
  • oynaması ücretsiz bir kart oyunu. steam üzerinden erişilebilen faeria'nın hem çizimleri hem müzikleri ile oluşturduğu atmosfer gerçekten çok başarılı. hatta sıkıldığım zamanlarda karakterlerini çiziyorum.*

bundan önce de kart oyunlarıyla haşır neşir olan biri olarak söylüyorum ki mekanikleri de bence gayet iyi. land sistemi oyunun strateji yönünü çok geliştiriyor. şu an az oyuncu ve az kart var ama eminim ilerleyen dönemlerde ikisi de artacak. kart oyunlarını seven kişilerin faeria'ya bir şans vermelerini tavsiye ediyorum.
  • bir çeşit kart oyunu.

kart oyunları sever biri olarak bu incelemeyi yazıyorum.

şuan güncel olarak oynadığım kart oyunları: faeria, hs, gwent, duelyst, hand of the gods.

bu inceleme onlar ile kıyaslaması olarak yapılacaktır.

kart toplama:

öncelikle bilmeniz gereken 1 karttan 3 tane collectleyebiliyorsunuz ve deckinizde maksimum bir kartı 3 kere kullanabiliyorsunuz(legendaryler hariç)

bir karttan 3 tane topladıysanız 4. kere çıkma ihtimali yok size bu da daha hızlı kart toplamanızı sağlıyor

yukarıda saydığım oyunları her gün mutlaka girer oynarım. hepsini de aşağı yukarı çıktığı dönemden beri oynarım. ama bütün kartlara sahip olduğum tek oyun faeria. diğer oyunlarda bütün kartlara sahip olmayı bırak adam akıllı 3-4 farklı deste yapamazsınız eğer f2p oyuncu iseniz. ama faeriada kart kutusu almak gibi bir durum yok. her levelde 2 kart kutusu her günlük görevde 2 kart kutusu veriyor. level atlamak leveliniz kaç olursa olsun 3-6 maç arası sürüyor. ve 6 saatte bir kart craftlama hakkı veriyor ve bu 6 kereye kadar stacklanabiliyor. yani öyle kasıntı değil. günde 10 maç atarak 1 ayda bütün kartlara erişebilirsiniz. sonrası ise bu kartların golden modellerini toplamaya başlarsınız. fakat diğer oyunlarda böyle bir durum mevcut değil hatta ne kadar öderseniz ödeyin imkansız gibi olabiliyor. diğer oyunlardaki gibi sizin paranızı sömürmeye çalışmıyor. bütün kartları biriktirdikten sonra skinlerini kasabilirsiniz mesela.

ai: oversky, worldboss, puzzle, mission olmak üzere 4 tane ai seçeneği var. oversky, world boss hs deki gibi tek sefer yaptığında size ödül veriyor canınınız istediğinde tekrar tekrar yapabilirsiniz fakat yine aynı hsdeki gibi aynı sabit deste ve mekanikler. puzzle olayı çeşitlilik gösteriyor 150 küsür puzzle vardı. mission olayı ise random deckler ve oyun stilleri ile botlarla savaşıyorsunuz. ama bir oversky ve worldboss da olan zorlamayı bundan beklemeyin.

genel yapı ve ekonomiden bahsettim. şimdi ise oyunun diğer kart oyunlarından ayıran özelliklerini anlatayım size.

öncelikle oyunda 5 çeşit kara parçası ve 5 çeşit kart olayı var. kartlar: red, green, blue, yellow ve neutral diye adlandırılıyor. istedikleri kara parçaları ise red mountain, green forrest, blue lake, yellow desert, neutral ise hiç farketmiyor. istedikleri derken? şimdi amiyane tabir ile atıyorum bir kart var red bu kart ve bu kartı oynamanız için sizden belirli bir miktarda mountain alanınızın olmasını istiyor.

yine her rengin kendine has daha ağırlıkta olduğu kısımlar mevcut. mesela green kartlar daha çok buff üzerine. ama bu şu demek değil ki diğer renkler buff yapamıyor.

oyunda binalar, yaratıklar ve büyüler olmak üzere 3 tip kart var aynı zamanda. ve birbirleri ile sinerjileri olan kart türleri de mevcut. (bunu hs de murlock, mechanic gibi düşünebilirsiniz)

faeria(mana) her turn 3 adet veriliyor ve haritada bunları toplayabileceğiniz 4 tane yer var ve kullanmadığınız mana birikiyor.

bir diğer enteresan mekanikten daha bahsedeceğim: her turn bir power seçiyorsunuz. bu isterseniz 1 tane kara parçası(neutral seçerseniz 2 tane koyabiliyorsunuz), kart çekme veya +1 mana olayı var birini seçiyorsunuz bu da enteresan ve güzel bir mekanik.

neyse inceleme çok fazla uzamasın kısaca + - lerine gelelim.

+lar

kartları toplamak çok basit.

oyunu aldıktan sonra para harcamanızı gerektiren hiç bir durum yok oyun size bunu sunuyor.

rng olayı yok denecek kadar az

arena sistemi mevcut ve draft sistemi daha adil

kartları duruma göre oynamaktan ziyade doğru kara konumlandırması, doğru kart konumlandırması yapmanız gerekiyor yani daha çok strateji istiyor.

çok ilgili yönetim ekibi var en küçük sorununuzda discorddan yardımcı olmak için seferber oluyorlar.

diğer oyunlarda 3-4 ay kanser olup adam akıllı bir desteyi anca yaparken ya da 100 - 200 dolar para vermeniz gerekirken faeriada bu sistem yok. 1 ayda bütün kartları açmış olacağınız için.

oyuncu kitlesi kanser değil.

-ler

brawl gibi bir sistem yok. fakat ekleneceği söylentisi var en azından yöneticilere bunu önerdiğimde evet güzel fikir ilerleyen zamanlarda ekleyebiliriz dediler. (evet oyun yöneticileri ile birebir iletişiminiz mevcut.)

prime time dışında oyuncu bulması 2-3 dakikaya kadar çıkabiliyor.

matchmaking aradabir sapıtabiliyor o da oyuncu azlığından mesela siz rank 5 siniz karşınıza god rank adam gelebiliyor nadir de olsa.

skinleri almak için çok maç yapmak gerekiyor :p

gelelim diğer oynadığım kart oyunları ile sıralamama:

1.faeria (listedeki diğer 4 kart oyunundan kat be kat daha iyi benim görüşüm olarak)
    2.gwent
    3.hs
    4. duelyst (belki hs ile yer değiştirebilir)
    5. hand of the gods?

evet bu 5 kart oyununu güncel bir şekilde her gün oynuyorum ama en çok vakti faeria oynamaya harcıyor ve daha çok keyif alıyorum.