*

şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: frp) (bkz: adnd) (bkz: forgotten realms) (bkz: fr) (bkz: mud)
  • abeir torildeki en büyük kıtanın batı bölümü.bir nevi forgotten realms dünyasının avrupası.
  • (bkz: rauvyon)
  • elflerin aber-toril dünyasının ortasında yer alan büyük kıtaya verdikleri isim. asıl olarak faerie'dir. durothil ismindeki bir elf gencinin kelimeyi değiştirmesiyle ortaya çıkmıştır.

n.
  • forgotten realms elfcesinde sihirle kapli/dolu manasina gelir. sozcuk koku faer, sihir olarak common'a cevirilir. aberil'deki gold ve moon elf'ler baska bir gezegenden, tehlikeli bir elven high magic rituali sayesinde gelmislerdir. hatta yokolan gezegenlerinden kacmislardir da denebilir. geldiklerinde hissettikleri ilk sey ise aberil'i sarmalayan sihir gucunun yogunlugu ve safligi olmustur. akabinde grubun lideri gold elf durothil ki, ayni zamanda prens olur kendisi, kitaya faerun ismini vermistir.
  • forgotten realms settingini konu alan çoğu kitabın geçtiği kıta. çok büyüktür. kitapların çoğu kıtanın ufak bir bölgesinde geçer. waterdeep, neverwinter ve zhentil keep gibi birçok büyük şehir barındırır.
  • boyut olarak 14 milyon milkareyle afrika'dan daha büyük olan kıta. diğer kıtalar için:

(bkz: kara tur)
    (bkz: zakhara)
    (bkz: maztica)

--- spoiler ---

lakin 4th edition denen dingillik sağolsun bunlardan geriye pek bir şey kalmamıştır. wotc topsun olum. gitti gül gibi mystra.

--- spoiler ---
  • aber-toril dünyasında yer alan büyük kıta. forgotten realms settinglerindeki olayların çok büyük kısmı bu kıtada cereyan eder. yine calimport, waterdeep, neverwinter gibi büyük şehirler bu kıtadadır.
  • oldum olası fantastik edebiyatın ve fantastik dünyaların hayranı olmuş şahsımı içine alıp yutan dünya diyebilirim.

çocukluğum harry potter kitaplarını okuyarak, filmlerini takip ederek geçti, harika bir dünyaydı bir çocuk için, beraber büyüdük, beraber büyü yaptık. çocukluğuma dönüp baktığımda harry potter en net hatırladığım şey olarak kaldı hep.

sonra yüzüklerin efendisi vardı, aman tanrım dedim, belkide 30 kere izlemişimdir üçlemeyi, lisede tüm tolkien kitaplarını hatim ettim resmen, orta dünya benim için zirve oldu lise yıllarımda. tolkiene, orta dünyaya ve mitolojisine şapka çıkarıp o dünyada kayboldum resmen.

üniversiteye geldiğimde acaba daha fazlası var mıdır dedim, ki biliyordum olduğunu da. ilk yaptığım şey, elder scrolls v skyrim'i kurmak ve orda kaybolmak oldu bu sefer, kim yaptıysa helal olsun, elder scrolls acayip sağlam bir kurgu, dünya ve aynı zamanda benim gözümde en başarılı rpg oyunu. (zilyon rpg oyunu oynadım ve birçoğunu defalarca bitirdim)

2013'de her şeyi değiştiren, tüm olayı farklı klasmana taşıyan başka bir şey ile tanıştım, faerun. frp oyunlarıyla başladı herşey, 16 saat aralıksız oynadığımızı bilirim 6 kişilik partimizle. sonrasında dünya ile iyice içli dışlı oldum, drizzt'in hikayesini (20 küsür kitap) bir iki ay içinde bitirdim, dayanamadım faerun wikipedia'sında ne boş saatler harcadım o dev faerun haritasındaki şehirleri, karakterleri, tarihi, tanrıları okudum da okudum. en sonunda ad&d 2nd edition kuralları da hatim etmek şart oldu, "sen oynatırsın, senaryo yazarsın" diyen sevgili kız arkadaşımın ön ayak olmasıyla yeni yetme bir dungeon master olarak frp oynatmaya başladım. bir yıl kadar hardcore kurallara bağlı zorlu bulmacalı oyunlar oynattım faerunda, 4 kişiye kadar büyük partilere oynattım en fazla. yarattığım npc'ler çok sevildi, oyuncularım benim oynatışımı çok beğendiler. senaryolarımı sürükleyici buldular. sonra o gruptan koptuk, kız arkadaşımla ikimiz kaldık, bende ona oynatmaya başladım, biraz daha gevşek, daha eğlenceli, yavaş yavaş karakterinin overpower olduğu bir hikayemiz oldu. hikayeyi bir özet geçmek gerekirse, olay şundan ibaret;

everaska civarlarında bladesinger'ların kurduğu bir karakolda high elf bir bladesinger öğretmen yer almaktadır, ismi elandria, level 1 bladesinger, ama eşyaları bir adventurer'dan çok bir hero gibi. tanınan, güvenilen, sevilen ve korkulan bir kadın. corellon'a tapıyor, bladesinger olmakla gurur duyuyor. bir long swordu var ki içinde corellon'un faerunda kaybolmuş meleklerinden biri yaşıyor ve zihinsel olarak konuşabiliyorlar. adı mercy. bu kadın önce high forest'taki birtakım tehlikeleri araştırmak için yola düşüyor, grandfather tree'ye son derece organize ve içeriden yardım alınmış bir saldırı düzenleniyor. drowlar elfleri kılıçtan geçirirken, elandria ve yoldaşları elf elder'larını kurtarıp, saldırıyı savuşturuyorlar. böyle başlıyor hikaye ve bu senaryo bu tarihe kadar oynanmaya devam ediliyor, yaklaşık 3-4 yıl boyunca. kız arkadaşımla 6 yıllık ilişkimizin 4 yılında çocuğumuz gibi olmuş olan elandria var bir de artık.
    faerunda geçen 30 kadar yıl sonunda elandria, myth drannor'u tekrar kuruyor, cormanthor'da bir elf imparatorluğu kurup kraliçe oluyor. daha da önemlisi corellon'un 3 seçilmişinden birisi olarak hem tanrısına, hem elflere hizmet ediyor ve onları yönetiyor. elandria'nın müttefkleri ve dostları arasında, neverwinter'dan lord nasher, waterdeep'ten khelben 'kara asa' arunsun, tabii ki drizzt ve yoldaşları gibi birçok tanıdık sima varken aynı zamanda nine hells'ten asmedeus, shadow thief'lerin lideri gibi ilginç müttefikleri ve bu kişilerle de anlaşmaları var. jarlaxle baenre sık sık elandria'nın kapısını aşındırıyor çünkü, kendisi çok zengin ve jarlaxle'a oldukça cömert ödemeler yapıyor.
    belki tsr asla kabul etmez böyle bir karakteri, bariz op olması ve kural dışı mantık hataları ile, ancak biz oldurduk ve frp için ne derler bilirsiniz; "dm ne derse o olur."

ve şimdi kendi dünyamı yaratıyorum, tanrılar tamam, coğrafya ve ırklar neredeyse tamam, karakterler ve yönetimler oluştu sayılır. tam istediğim gibi bir fantastik dünyam olacak, belki sevgilimden başka kimseler görmeyecek ama, ben tıpkı faerun'a olduğu gibi, oraya kaçıcam, orada frp oynatıcam, oradaki karakterlerin hikayelerini yazıcam.

faerun candır. zamanında tolkien'in ilk basamığını koyduğu bu düzlemde zirvedir benim gözümde. wizards of the coast, tsr, harika bir iş çıkarmış. o kadroda olmak, o dünyayı editlemek ve tarihine olaylarına katkıda bulunmayı isterdim.
hesabın var mı? giriş yap