şükela:  tümü | bugün
 • microsoft'tan bir arkadaştan öğrendiğim kafadan celsius'a çevirme formülü gayet iyi: 30 çıkarıp 2'ye bölüyosun. özellikle yaygın kullanılan sıcaklıklarda çok fark yaratmıyor.

  http://www.wolframalpha.com/…0998ecf8427epj0iiaigid
 • fahrenheit ölçeğinde suyun donma seviyesi 32 derecedir. bunun sebebi mucidi daniel fahrenheit'ın laboratuarda elde edebildiği en soğuk derecenin bir su/buz/tuz karışımına ait olması ve onu sıfır noktasi olarak almasıymış. kendi vücut sıcaklığını da 96 olarak almış. sonra ara dereceleri bölmüş. suyun donma derecesi de bu skalada 32'ye denk gelmiş. bu yüzden bunları dönüştürmekten imanımız gevriyor. buradan, fahrenheit'ın mutfakta elde ettiği soğuk karışımının da -17 santigrat derecede olduğunu anlıyoruz.

  halbuki o da ahmet, pardon anders celcius gibi suyun donma derecesini sıfır alsaydı santigrat fahrenheit dönüşümleri aşırı kolay olacaktı. belki fahrenheit kullanıyor olacaktık. ama yok ya. 0'da donma 100'de kaynama, yine celcius daha iyi. aferin.
 • adventure oyunlarına veda etmeme vesile olan oyundur lakin bu oyun oynandıktan sonra diğerleri üfürükten gelmektedir artık oyun oynamak istemediğinizde jübile olarak oynayınız.
 • oyun degil basbayagi filmdir efendim bu...
  guzel bir cumartesi aksami, oyun oynamaktan anlayan bir arkadasiniz alir eline pad'i, siz de misirlariniz, cipsleriniz ickilerinizle isigi kapatip yanina kurulursunuz, o oynar, siz izlersiniz. macera var, aksiyon var, gizem var, guzel kadinlar var, eglence var...pazar sabahina kadar oyun, pardon film biter, herkes mutlu olur. sadece filmi oynayan kisi "ya cok kisaymis bu" diyebilir, artik onu da gozardi edersiniz.
 • fahrenheit kışın en soğuk günü 0, karısının sıcaklığını da 100 kabul etmiştir; skalasını bu şekilde oluşturmuştur.
 • babalarin asla vazgecemedikleri parfum, hatta babalar gununun degismez isimlerinden..
 • zaman zaman canım çekiyor bu oyunu. böyle karlı, sessiz new york sokaklarında dolaşmak, shakespeare falan okuyan lucas'ın gergin ve sıkıntılı kafasını yaşamak istiyorum. ama puslu şehir atmosferini yaşatabilen oyun bulamıyorum. o yüzden grafikleri şimdi komik gelse de çok ayrı bir yeri vardır fahrenheit'ın. eleman da biraz serdar ortaç'ı mı andırıyor ne? neyse sonlara doğru entry'nin tribal havasını bozdum. soundtrackten şu şarkıyı dinleyelim ve kendimize gelelim o halde: http://www.youtube.com/watch?v=qm0_khobjiy
 • kim ne derse desin en iyi erkek kokusudur fikrimce. zaten hepimiz biraz hıyar sayılırız.* son zamanlarda eski popülaritesini kaybetmesi de iyi olmuştur.
 • amerikalı fizikçi amos dolbear'ın keşfi sayesinde cırcır böceği ile fahrenheit derecesini tespit edebiliriz. cırcır böceğinin 14 sn içinde ötüşü sayılır. buna 40 ilave edilir. çıkan sayı fahrenheit derecesini verir. ısı arttıkça cırcırlama sayısı artar.
  eğer ötmüyorsa hava sıcaklığı 55 fahrenheitden düşüktür.
 • oyunu geç de olsa oynamaya başlamış bir insan olarak daha ilk başlarında oyuna vurulduğumu belirtmek istiyorum. ayrıca oynarken kulaklık kullanırsanız oyun sizi öyle bir kendine bağlıyor ki, ilk önce kedi tarafınan korkutuldum, sonra da annemin bana bir şey söylemek için arkamdan yaklaşması sayesinde yerimden zıpladım.
  devamını oynadığımda bu entry'nin de devamı gelecektir...