şükela:  tümü | bugün
424 entry daha
 • george orwell’ın 1984 kitabında da belirttiği gibi düşünceye nasıl zincir vurulduğunun anlatıldığı kitaptır.

  --- spoiler ---

  “onlara yarışmalar düzenle en popüler şarkıların sözlerini,devletlerin başkentlerini veya lowa’da geçen yıl ne kadar mısır yetiştirildiğini bilerek kazansınlar.onları patlamalarına neden olmayacak bilgilerle doldur,öyle lanet olası olaylarla tıka basa yap ki,kendilerini bilgileriyle gerçekten “zeki” hissetsinler.sonra düşündüklerini hissedecekler,hiç kımıldamadan hareket ettikleri hissine kapılacaklar ve mutlu olacaklar,çünkü bu tür olaylar değişmezler.

  olayların bağlantılarını kurmaları için onlara felsefe veya sosyoloji gibi “kaypak” şeyler verme.o zaman melankolik olurlar.”
  --- spoiler ---
 • "hepimiz birbirimize benzemeliyiz. anayasanın dediği gibi, herkes hür ve eşit doğmaz ama herkes eşit hale getirilir! o zaman herkes mutlu olur çünkü sinmelerine yol açacak, kendilerini kıyaslayacakları dağlar yoktur. yani! yandaki evde bulunan bir kitap, dolu bir tabancadır. yak onu. silahın mermisini al."
 • yıllık izin sayesinde 2-3 günde bitirdiğim kitap. güzel bir distopya. hakkında onlarca şey yazılmış ama beni en çok etkileyen kısım yazarın önsöz kısmında anlattığı öykülerden romana geçiş aşamasıdır.

  1984 ve bu kitap her evde bulunmalı ve okunmalıdır.
5 entry daha