şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fahrettin altay'dan halkapınar'a kadar yapılması planlanan tramvay hattı.

  yapılan şeye tu kaka demek için değil ama yanlış planlanan bir hat. öncelikle yoğun bir hat, bunu anlamak için 169 nolu otobüslere binmeye çalışmanız yeterli.ancak fahrettin altay meydan'da zaten metro durağını açacaksın. mustafa kemal sahil bulvar'ında apartmanların araba park yeri olarak kullandığı alana tramvay hattı yapmak yerine konak ile alsancak arası raylı sistem kur. ister metro olarak bir kol çıkar ister tramvay olarak. böylece fahrettin altay'dan alsancak'a gidecek adam metro kullansın. bulvar kısmında oturan adam da otobüs kullansın zaten otobüs kullananların çoğu metronun açılmasıyla ona yöneleceğinden otobüs seferleri rahatlayacak.

  son olarak alternatifi olan bir hatta yeni bir alternatif ulaşım planlanırken, buca gene yetim.

  izmir büyükşehir belediyesi sitesinden alıntı :
  "f.altay meydanı- konak- halkapınar arasında yaklaşık 13 kilometre uzunluğunda olacak ve 19 durak, 21 araçla hizmet verecek. pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışması planlanıyor. fahrettin altay meydanı’ndaki pazaryeri yanından başlayacak konak tramvayı hattı, vergi dairesinin bulunduğu şehit binbaşı ali resmi tufan caddesi’ni takiben sahile çıkacak. mustafa kemal sahil bulvarı’nın konutların bulunduğu taraftan ve yola hiçbir müdahale olmadan ilerleyecek hat, 3 gidiş ve 3 geliş çalışan karayolu trafiğinin yanında ilerleyecek.

  göztepe yaya üst geçidinin altından geçecek hat, sahil boyunca devam ederek konak’ta izmir büyükşehir belediyesi’nin ve konak pier’in önündeki yaya köprüsünün altından geçecek. gazi bulvarı’na kadar yolun kenarından ilerleyecek tramvay hattı, şehit fethi bey caddesi’ne girecek, buradan itibaren güzergahı karayolu trafiğiyle ortak kullanacak. cumhuriyet meydanı’nı takip eden hat, şehit nevres bulvarı ve oradan şair eşref bulvarı’na ilerleyecek.

  şair eşref bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması amacıyla proje değiştirildi. tramvay hattı burada gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrılacak. vahap özaltay meydanı’na kadar bu şekilde devam edecek olan hat, alsancak garı yakınında tekrar birleşecek. gar’ı takiben şehitler caddesi’ne ilerleyen tramvay hattı, izmir metrosu’nun halkapınar depo alanı’nda son bulacak."
 • özellikle alsancaktan uckuyular vapur iskelesine kadar olan bölüm denizden gidilerek çeşitli vapur iskeleleri ile çözülebilirdi. alsancak vapur iskelesinden alsancak gar'a ücretsiz aktarma otobüsü koyulabilirdi. aynı şekilde uckuyular iskeleden uckuyular metroya bir aktarma otobüsü konulabilirdi. yazık harcanan milyonlara
 • metro güzargahına paralel tramvay hattı yapmak kadar saçma bir belediyecilik olamaz. hele de alt yapı bu kadar kötüyken, trafik bu kadarcık nüfusu bile kaldıramıyorken...
 • insanlar trafiğe çözüm olsun diye tramvay hattı yapar bizimkiler trafik iyice berbat olsun diye yapıyorlar
 • neredeyse mevcut hattın paraleli olacak. üstelik bunu mevcut metro hattı kaldırabiliyor. asıl lazım olan fahrettin altay'dan balçova yönüne devam etmek. bunu gerçekleştirse daha faydalı bir proje olurdu. sadece konak - alsancak garı arasına hafif tramvay hattı konulması bile projenin şimdiki durumunu neredeyse tamamen kapsardı. daha az bütçe ile aynı sonuç alınabilirdi. sanki biraz, şehir merkezinde hafif tramvay gezdirelim de yakışıklı olsun, der gibi yapılmış. aynı dönemden kardeşi alaybey karşıyaka mavişehir tramvay hattı güzergah olarak daha işlevsel, daha faydalı.
 • sahil seridiyle hatay caddesi arasindaki mesafeyi ve yokuslari bilmeyenlerin paralel maralel diye laf attigi gerekli proje.

  (bkz: lanet olasi paraleller)

  gerekli olup olmadigi sahilde calisan otobuslerden anlasilabilir zaten.
 • kasımda ray inşaatın tamamlanması beklenen proje. inşallah f.altay kısmını üçkuyular vapur iskelesine bağlasınlar, anlamlı olur. bir de keşke kahramanları dolaşmasaydı. aslında kordon'dan geçmesi hem hız hem ulaşım hem de tarihsel açıdan mantıklı olurdu.
 • konaktan sonra sahilden geçmesi gerekirken geçmeyerek iç kısımlara gireceği için, hem konak hem alsancak hem de basmane bölgesinde araç trafiğinin içine edecek hattır. açılmasını dört gözle bekliyorum. şimdiden kendisi yüzünden gazi ve fevzi paşa bulvarı tek yön oldu. alsancak cami durağının bulunduğu yerde yolu tek şerite indirecek geçerken falan. tonla kazaya sebebiyet verecektir.

  olması gereken kordondan geçmesiydi. ancak kordondaki mülk sahipleri izin vermeyince belediye tükürdüğünü yalamamak için böyle bir değişiklik yaptı. bakalım neler olacak.
 • 24 mart cumartesi saat 10'da hizmete girmiştir. biraz yavaş gitse de kordon yerine içeriden gitse de talep çok var. inşallah bilimsel planlanmıştır, izmir'e hayırlı olsun.