şükela:  tümü | bugün
  • guldururken dusunduren bir yazi kaleme alarak ufaktan hicviye turune de el atmis ogretim gorevlisi/yazar. burada gulduren olarak yazar degil, medya, yök ve halk partisi one cikarken altun, dusunduren pozisyonunda yer almis. ufak bir alinti yapip yazinin linkini de verelim, tam olsun.

" günümüzün moda meselesi, egemen korkusu türban. dikkat ediniz başörtüsü değil, türban. bu ayrım çok önemli, zira chp, yirmi birinci yüzyıldaki siyaset felsefesini bu ayrımdan hareketle oluşturuyor: başörtüsü kabullenilebilir, türban asla. çünkü türban, chp liderinin ifadesiyle ‘yabancı bir üniforma’dır. takım elbiseli, kravatlı, bıyıksız bir şarklı erkek tarafından söylenmiş bu söz daha başından söyleyenini gülünç duruma düşürüyor...."

http://www.stargazete.com/index.asp?haberid=141955
  • trt 2'de yayinlanan ayrinti programinin da sunucusudur kendisi.
  • gerek kullandığı dil gerekse sorduğu sorular açısından bana son derece keyif veren adamdır. bazen insanların program yaparken takındıkları acayip farkındalik hali, bunu bazen aşağılayarak, bazen söz hakkı vermeyerek bazen söze atlayarak bazen kendi bildiklerini karşısındakinin önüne çıkarmaya çalışarak, bazen bir programın yaşamın muhabbetinden çok farklı brşey olduğunu zannetmelerine kadar varan bir kavga haliyle sundukları programlara inat gayet serinkanlı bir program yapmaktadır. karşısındakini hiç itmeden kakmadan, ötelemeden, yaptığı söyleşiler nefes aldırıyor. biz okuduğumuz, dinlediğimiz, bizim saydığımız, sahiplendiğimiz herşeyi karşımızdakinin de tanıdığını varsayıyoruz. yetmiyor keşke varsaysak bilmek durumunda sayıyoruz. niye kardeşim? birisinin ilgi alanının bizimkinden ne kadar farklı olabileceğini nasıl düşünmeyiz.
  • genç yaşında yakalamış olduğu akademik kariyeri hakikatli bir bakış acısıyla doldurmuş akamedyatik insan.

hayatında entellektüel sermayesiyle yaşamını idame ettiren bir sürü insan vardır.altun yaşamının hiçbir döneminde bu sermayenin dışında hayatını idame ettirecek başka bir yol aramamıştir.

multitask,ya da "to do several things at the same" time deyimi altun'un yaşamını tarif eder..aynı anda bir sürü değeri üreten altun interkültürel çağın gereklerini yerine getiriyor.

anlayış dergisi yayın yönetmenliği

akademisyen

gazete yazarlığı

ayrıntı televizyon programı sunucusu

stratejist....

derin akademik uslupla gündelik bir dil kullanarak sorduğu soruları ayrıntı programının kalitesini arttırıyor.programda işlediği konular da 1980 sonrası hayat tarzımızı irdelemeye yönelik.

ömrünün çoğunu bilgisayarı başında geçirmek zorunda kalan genç akamedyacı , uzağı göremeyecek duruma düşmüştür.hayatının geri kalan kısmında gözlükleriyle göreceğimiz altun

sol liberalizm

kapılı cemaatler

hayat tarzımız

çalıntı sinema

insancıl kapitalizm

genetik emperyalizm

ekşi sözlük

tarzında konuları ilk defa ayrıntı programında işlemiştir.
  • medya müfettişi serra karaçam'ın erkek versiyonu. öncelikle (bkz: #19126601) şu anda ise istanbul şehir üniversitesi öğretim üyesi.

ardından kendisi ile ilgili wikipedia'dan alıntı yapalım: " istanbul üniversitesi sosyoloji bölümü (1998) mezunudur. yüksek lisans eğitimini 2000 yılında mimar sinan üniversitesi sosyoloji bölümünde tamamlamıştır. 2002-2003 öğretim yılında, abd'de utah üniversitesi’nde (salt lake city) siyaset bilimi bölümü'nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur." bak sen şu tesadüfe; bu utah'ta birileri daha yaşamıyor muydu? tam çıkartamıyorum şimdi, belki siz hatırlarsınız.

bu sevgili arkadaş da aynı güzel serra gibi bilimsellik ve objektiflik kisvesi altında sürekli olarak akp propagandası yapan, hangi muhalif parti, grup vb. ön plana çıksa bu sefer de ona karşı konuklar alarak, kendi söylemek istediklerini, sorduğu akıllı sorular ile konuklara söyletmeye çalışan bir kişi. akp'nin sevk ve idaresindeki trt'nin maaşlı kalemlerinden bir tanesi.

yemiyoruz fahrettin bilesin; hatta yemediğimiz gibi serra'yı ve seni; aynı emre aköz ve engin ardıç gibilerin kategorisine ekliyoruz; hiç kuşkun olmasın. bunları neden yazıyorum biliyor musun; iki sebepten dolayı; 1. arada bir burayı okuduğunu biliyorum; bilmeni istiyorum ki ne olduğunu da ne yaptığını da neden yaptığını da insanlar biliyor; sen de bunu bil; herşey para değil (kimbilir belki senin güdün farklıdır) 2. yarın öbür gün insanlar dönüp bakacak kimmiş bu adam diye sen daha da fazla kitap, makale yayınladığında. o zaman bu yazıyı da okusunlar ve görsünler ki sevgili fahrettin'in sıradan birisi değil, kendisinin özel bir misyonu vardır; söylediklerini yazdıklarını ona göre değerlendirsinler, kanmasınlar bu temiz yüzlü çocuğa.

bu arada şu dinci erkeklerdeki uzun saç tutkusunu da anlamak mümkün değil; yine de uzun favori yakışmış; ben senin yerinde olsam lazerle gözlerimi çizdirir, ardından da serra'nın peşinden koşarım. hele bir de evlenirseniz süper olur; neden biliyor musun, o zaman da şu diğer meşhur ikililer arasına eklenirsiniz: nursuna - salih memecan; özlem - mümtazer türköne bak üstelik karı koca olunca biriniz kesin milletvekili de olacaksınız, ne güzel öyle değil mi?

yanaklarından öpüyorum, bundan sonraki faaliyetlerinde başarılar diliyorum. izlendiğini ve acındığını bil lütfen.
  • nedense kendisini feridüddin attar ile karıştırıyorum. yani ismini duyduğumda zamanımızda biri değil de, 100 yıllar öncesinden bir pir-i fani canlanıyor gözümde. affet hocam...
  • akşam gazetesinde köşe yazmaya başlamıştır.
  • fahrettin altun, 1976, stuttgart-aalen doğumlu sosyolog, istanbul şehir üniversitesi'nde öğretim üyesidir. istanbul üniversitesi sosyoloji bölümü (1998) mezunudur. yüksek lisans eğitimini 2000 yılında mimar sinan üniversitesi sosyoloji bölümünde tamamlamıştır. 2002-2003 öğretim yılında, abd'de utah üniversitesi’nde (salt lake city) siyaset bilimi bölümü'nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. istanbul üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü bünyesinde "m. mcluhan ve jean baudrillard'ın medya kuramlarının karşılaştırmalı çözümlemesi" başlıklı doktora tezini tamamlayan altun, çağdaş türk düşün dünyası, sosyolojik teori ve uluslararası ilişkiler alanlarında çeşitli makaleler yayımlamıştır.

çalışmaları
    - modernleşme kuramı eleştirel bir giriş (istanbul: küre yayınları, 2. baskı, 2005)
    - modern türkiye’de siyasi düşünce: islamcılık (istanbul: iletişim yayınları, 2004)
    - sivil topluma farklı bakışlar (istanbul: kaknüs yayınları, 2005)
    - küresel güçler (istanbul: küre yayınları, 2005)

kaynak: vikipedi

twitter'ı için; https://twitter.com/fahrettinaltun
  • erdoğan'ın maşalı/maaşlı onlarca yazarından biri.

iki akademik cümlenin ardına sığınıp boş beleş paragraflarla akp'nin sözcülüğünü dolayısıyla yancılığını üstlenmeye çalışıyor. vizyonu yiğit bulut'la rasim ozan'dan hallice görünse de niyetleme ve hedeflemesi aynı kulvarda ter atmakta.

sinsiliği, gün gelecek hiç bir deodorantla kapatılamayacak denli koku salacak etrafa.
  • istanbul şehir üniversitesi'nin iletişim fakültesinde bu dönem türkiye medya tarihi dersini veren güzide insan. yoğun iş hayatı nedeniyle zaman zaman ders iptal etse de, sınav ertelese de seviyoruz kendisini.