şükela:  tümü | bugün
  • ahmet hakan'dan sonrasını okumadım.
  • --- spoiler ---
    soru: “faz 3” açıklanmadan çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

cevap: tabii ki olmayacak.
    --- spoiler ---

dayı o zaman neden aralık ortasında aşılamaya başlıyoruz deyip vatandaşı geriyorsun? çin aşısının faz 3 ara raporunun bile bir hafta, on gün sonra yayınlanacağını söylemişsin bir de. bunun en iyi ihtimalle onaylanması ne kadar sürecek? hadi sonuçlar kötü çıktı kime neyi vuracaksın aralık ortası?

edit: gündeme pek gelmedi ama çin'de ve almanya'da üretilen aşılar iki farklı metotla üretildiğinden ve bambaşka içerikler içerdiğinden henüz birbirleriyle etkileşimleri henüz bilinmediğinden dolayı "yaauu şimdi çin vurulam sonra almanı basarız" hikayesi direkt yalan oluyor. dolayısıyla eğer fahrettin bey çin aşısı vurulursa diğer aşılardan faydalanamıyor. bugün erdoğan da vurulabilirim dedi. şimdi benim aklımda geriye tek soru kalıyor; kameralar önünde vurulacaklarını söyledikleri aşı gerçekten coronavac mı olacak yoksa coronavac etiketli boş bir aşı mı olacak?

not: ben aşı karşıtı, çin aşısı muhalifi değilim. 3. fazı başarıyla tamamladığı gün yapıştırırım inaktif coronovac'ı bakalım bizimkiler vurulacak mı harbiden merak ediyorum.
  • çin tarafından üretilen aşının, yöntem nedeniyle ‘daha maliyetli ve daha güvenilir’ olduğunu öğrendiğimiz açıklama.

almanya ve abd maliyetten kaçmış, tüm insanlığı ilgilendiren bir konuya ayıracak yeterli bütçeleri yoksa demek.
  • öncelikle fahrettin koca'nın türkiye'nin almadığı diğer aşıları kötüleyerek çin aşısını savunması bir hekim olarak çok klas bir hareket. üstelik batı'da üretilen aşıların mrna tercihini "parasızlık" olarak izah etmeye çalışması adeta bir cuma neşesi oldu sabah sabah. ilahi sayın bakan.

bir de kimi yazarlar çin aşısı'nın faz 3 çalışmalarının kötü gelmesi durumunda olacakları sorgulamış.

sorgulamayın. bu aşının faz 3 çalışmalarını türkiye ve çin açıklayacak. o çin aşısının faz 3 çalışmaları her ay açıklanan enflasyon rakamları, her ay açıklanan işsizlik rakamları gibi "şahane" gelecek.

aşının zorunlu uygulanıp uygulanmayacağı konusunda da; zorunlu olmayacağını ama vatandaşa "hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu anlatacaklarını" söylemiş sayın bakan.

yani önümüzdeki günlerde bütün dünyanın kullandığı o mrna türü aşılara çamur atılmasını izleyip duracağız. batı medeniyetinin ne kadar aptal, türkiye'nin ne kadar akıllı olduğunu, ne kadar şanslı olduğumuzu okuyup duracağız galiba.
  • 1 milyon pfizer aşısı kime vurulacak öyleyse? yandaşlara mı? ben gönüllüyüm amk. çin aşısını siz olun, alman aşısını ben. hadi amk hodri meydan.

mutmain etmeyen açıklamadır.
  • aşıyı ilk ben olacağım demiş ya

kendine alaman aşısını vurdurmazsa, bende bi b.k bilmiyorum.
  • en dikkat çekici nokta şu ; ülkemiz standartlarına uygun olursa !!.
    sanki ülkede standart var fahrettinciğim.
  • iyi güzel. ya faz 3 sonuçları iyi çıkmazsa? b planın nedir?
    neden diğer ülkeler gibi sadece a planı değil de b, c ve hatta d planları olarak diğer firmaların aşılarından da milyonlarca doz almadın?
    (bkz: yeterince covid aşısı alınmayacak olması)
    saçma salak yerli ve milli aşı zırvasıyla gelmeyin bana.
    grip aşısı sıçışını covid aşısıyla sıvıyorsunuz işte.
  • fahrettinciğim nassa diğerlerini kullanmıycaz diye sadece çin aşısına odaklanmış ama dur ben amme hizmeti hepsinin özetini şuraya koyayım. siz inceleyin.

ön edit: yahu; eğer aşıdaki bir mesaj molekülü hücre çekirdeğimize girip dnamızı değiştirebiliyorsa, gerçekten virüsü kapıp hasta olanlar virüs genomundan etkilenip dnası değişmesi gerekmez miydi? simple logic! elinizdeki smart phoneları da bırakıp çevirmeli telefona dönün acil, bunlar radyasyon yayıyor.

dünya genelinde koronavirüs'te kullanılacak aşılar ve farklılıkları
    a-firma menşei
    1) biontech / phizer aşısı - almanya / abd
    2) sputnik v aşısı - rusya
    3) moderna aşısı - abd
    4) oxford / astra zeneca aşısı - ingiltere / isveç
    5) sinovac aşısı - çin

b-aşı üretim teknolojisi
    1) biontech / pfizer aşısı - rna tabanlı
    2) sputnik v aşısı - viral vektör
    3) moderna aşısı - rna tabanlı
    4) oxford / astra zeneca aşısı - viral vektör
    5) sinovac aşısı - geleneksel aşı

geleneksel aşı: geleneksel aşılarda enfeksiyona sebep olan virüsler, zayıflatılarak ya da etkisizleştirilerek vücuda enjekte ediliyor, böylelikle vücut, kendisine zarar veremeyecek hale gelen virüse karşı bağışıklık kazanmayı öğreniyor.
    rna tabanlı aşı: rna tabanlı aşılarda ise virüsün tamamı yerine, genetik bilgisini taşıyan rna zincirinden kritik bir kısım vücuda enjekte ediliyor.
    viral vektör aşı: viral vektör aşılarında da yine gen teknolojisi kullanılarak, virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor.

c-aşı üretim kaynağı
    1) biontech / pfizer aşısı - sentetik kod ( aşı, kişinin koluna enjekte edildiğinde kas hücreleri, virüsü imal etmeye başlıyor )
    2) sputnik v aşısı - canlı hücre ( virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor. )
    3) moderna aşısı - sentetik kod ( aşı, kişinin koluna enjekte edildiğinde kas hücreleri, virüsü imal etmeye başlıyor )
    4) oxford / astra zeneca aşısı - canlı hücre ( virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor. )
    5) sinovac aşısı - inaktif virüs ( tavuk yumurtası vasıtasıyla çoğaltılan inaktif virüs enjekte ediliyor)

d-açıklanan bağışıklama oranları
    1) biontech / pfizer aşısı - %95
    2) sputnik v aşısı - %92
    3) moderna aşısı - %95
    4) oxford / astra zeneca aşısı - %70
    5) sinovac aşısı - %90

e-saklama koşulları
    1) biontech / pfizer aşısı: -70° (6 ay) / 4° (1 hafta)
    2) sputnik v aşısı: 4° (6 ay)
    3) moderna aşısı: -20° (6 ay) / 4° (30 gün)
    4) oxford / astra zeneca aşısı: 4° (6 ay)
    5) sinovac aşısı: 2-8° arası (3 yıl)

f-doz başına maliyet
    1) biontech / pfizer aşısı: 19,5 $
    2) sputnik v aşısı: 10 $
    3) moderna aşısı: 25-37 $
    4) oxford / astra zeneca aşısı: 3 $
    5) sinovac aşısı: 29 $ (çin'de şuanki fiyatı) yurtdışı fiyatının 13-15 $ olması bekleniyor

g-uygulama şekli
    1) biontech / pfizer aşısı: 28 gün ara ile 2 doz
    2) sputnik v aşısı: 21 gün ara ile 2 doz
    3) moderna aşısı: 28 gün ara ile 2 doz
    4) oxford / astra zeneca aşısı: 28 gün ara ile 2 doz
    5) sinovac aşısı: 14 gün ara ile 2 doz
  • --- spoiler ---
    fahrettin koca aşı olacak mı?

aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım.
    --- spoiler ---

(bkz: çayda radyasyon yok bakın ben içiyorum)