• ahmet hakan'ın bugünkü köşesinde yazılan açıklama. bilgi amaçlı dursun burada.

benim kişisel olarak aşıya güvenmek için tek bir kriterim var, o da ttb'nin aşı için "güvenilirdir, olun" demesi. başka bir kuruluşa asla güvenmiyorum.

--- spoiler ---

neden çin aşısı?

çin aşısının yöntemi diğerlerinden daha iyi

soru: neden çin aşısı? erişimi kolay ve ucuz olduğu için mi?

fahrettin koca: çin aşısı, alman aşısı, ingiliz aşısı, amerikan aşısı... konuyu böyle ele alamayız. öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler.

*

soru: korona aşıları kaç yöntemle üretildi?

bakan koca’ya çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

fahrettin koca: iki yöntem var. birincisi: inaktif virüs aşıları... ikincisi: mrna yöntemiyle üretilen aşılar...

*

soru: hangisi daha güvenilir?

fahrettin koca: inaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. tarihte bilinen en iyi yöntem budur. bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. virüsün genetik yoluyla geliştirilen mrna aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.

çin aşısı, alman aşısı
    ülkeleri değil üretim yöntemini konuşalım

soru: çin aşısının yöntemi nedir?

fahrettin koca: inaktif yöntemle üretildi. bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. üretildiği ülkeye odaklanmak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. ben diyorum ki bu yöntem, en eski yöntemdir. yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. uzun vadede test edilmiştir. bir yan tesiri yoktur.

pahalı ve zor aşı
    inaktif aşının üretimi daha zor ve daha pahalı

soru: madem inaktif dediğiniz aşı üretme yöntemi daha güvenilir, neden dünya bu yönteme yönelmedi?

fahrettin koca: çünkü bu yöntem çok zor ve çok pahalı bir yöntem. inaktif aşılar, kolay üretilebilir aşılar değil. maliyeti çok yüksektir. o nedenle diğer yöntem daha fazla tercih edilen yöntem oldu.

bakan koca’ya çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

diğer aşılar için ne diyor?
    diğer aşıların uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz

soru: o zaman çin aşısı, sizin açınızdan bir mecburiyet değil, bir tercih. yani yöntemini önemsediğiniz için özellikle çin aşısını tercih etmiş durumdasınız. bu durumda soralım: mrna aşılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

fahrettin koca: çin’le yaptığımız anlaşma 50 milyon... bunun üzerini diğer yöntemle üretilen aşılarla tamamlamak durumundayız. ama şu gerçeği de unutmayalım: diğer aşıların uzun vadede ne tür etkiler geliştirebileceğini bilmiyoruz.

onay meselesi
    çin aşısının faz 3’ü daha erken başladı

soru: aşılar için bir onay söz konusu... çin aşısı onay aldı mı?

fahrettin koca: dünyada üretilen tüm aşılar, dünya sağlık örgütü’nün süreçlerinden geçmek zorunda. çin aşısı da öyle. şu anda “faz 3” dönemini bitiren hiçbir aşı yok. pandeminin yol açtığı acil durum nedeniyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. çin aşısı, “faz 3”e en erken başlayan aşıdır. ayrıca “faz 3”ü daha geniş topluluklara uyguladılar. “faz 3” ilgili çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. bir hafta-on gün sonra açıklanmasını bekliyoruz.

*

soru: “faz 3” açıklanmadan çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

cevap: tabii ki olmayacak. bütün ara onaylar alınmış olsa dahi biz uluslararası akredite olan halk sağlığı ve türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumumuzun laboratuvarlarında titizlikle incelemeler yapacağız. bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken kullanım iznini vereceğiz. aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

zorunlu aşı tartışması
    zorunluluk yok ikna çabası var

soru: bir mecburiyet söz konusu olacak mı? yani aşı olmak zorunlu hale getirilecek mi?

fahrettin koca: bu konuyu bilim kurulu’nda ele aldık. vardığımız sonuç şu oldu: mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız.

fahrettin koca aşı olacak mı?
    kamuoyunun huzurunda aşıyı ilk ben olacağım

soru: daha önce açıklamıştınız. “aşıyı ilk ben yaptıracağım” demiştiniz. bunu hangi yöntemle yapacaksınız?

cevap: aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım. ardından da o hastanede bulunan bütün sağlık çalışanlarımız aşılarını yaptıracaklar
    https://www.hurriyet.com.tr/…r-seyi-sordum-41679430

--- spoiler ---.
  • ahmet hakan'dan sonrasını okumadım.
  • --- spoiler ---
    soru: “faz 3” açıklanmadan çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

cevap: tabii ki olmayacak.
    --- spoiler ---

dayı o zaman neden aralık ortasında aşılamaya başlıyoruz deyip vatandaşı geriyorsun? çin aşısının faz 3 ara raporunun bile bir hafta, on gün sonra yayınlanacağını söylemişsin bir de. bunun en iyi ihtimalle onaylanması ne kadar sürecek? hadi sonuçlar kötü çıktı kime neyi vuracaksın aralık ortası?

edit: gündeme pek gelmedi ama çin'de ve almanya'da üretilen aşılar iki farklı metotla üretildiğinden ve bambaşka içerikler içerdiğinden henüz birbirleriyle etkileşimleri henüz bilinmediğinden dolayı "yaauu şimdi çin vurulam sonra almanı basarız" hikayesi direkt yalan oluyor. dolayısıyla eğer fahrettin bey çin aşısı vurulursa diğer aşılardan faydalanamıyor. bugün erdoğan da vurulabilirim dedi. şimdi benim aklımda geriye tek soru kalıyor; kameralar önünde vurulacaklarını söyledikleri aşı gerçekten coronavac mı olacak yoksa coronavac etiketli boş bir aşı mı olacak?

not: ben aşı karşıtı, çin aşısı muhalifi değilim. 3. fazı başarıyla tamamladığı gün yapıştırırım inaktif coronovac'ı bakalım bizimkiler vurulacak mı harbiden merak ediyorum.
  • çin tarafından üretilen aşının, yöntem nedeniyle ‘daha maliyetli ve daha güvenilir’ olduğunu öğrendiğimiz açıklama.

almanya ve abd maliyetten kaçmış, tüm insanlığı ilgilendiren bir konuya ayıracak yeterli bütçeleri yoksa demek.
  • sorunun kaynağından çözüm aramak da ancak ve ancak malum partililer tarafından düşünülebilirdi.

bakanımızın medipol hastanelerinde bilmem kaç yüz tl'ye aşı olurken de içimiz kesin rahat olur değil mi ?

neymiş efendim "diğerleri ucuz bu pahalı da biz halkımızın sağlığını düşündüğümüz için bunu alıyoruz." türkiye'de düşünebilen her insan, bu ülkedeki en ucuz şeyin insan sağlığı olduğunu bilir.

soruları soran da uçak koltuğu sevdalısı ahmet hakan. tabi ki ahmet hakan olacak. yandaş olmazsa " bunca yalandan sonra size nasıl güveneceğiz ?bütün majör ülkeler çin aşısını tercih etmezken biz neden ediyoruz ? onlar vatandaşını düşünmüyor da covid bahanesiyle katili, tecavüzcüyü, keşi, hırsızı serbest bıraktıran, aç vatandaşının kafasına çay fırlatan sizler mi düşünüyorsunuz ? " diye sorabilir.

bunca yalandan sonra bu badem bıyık team'e güvenip aşı olacak varsa cidden yazık.
  • öncelikle fahrettin koca'nın türkiye'nin almadığı diğer aşıları kötüleyerek çin aşısını savunması bir hekim olarak çok klas bir hareket. üstelik batı'da üretilen aşıların mrna tercihini "parasızlık" olarak izah etmeye çalışması adeta bir cuma neşesi oldu sabah sabah. ilahi sayın bakan.

bir de kimi yazarlar çin aşısı'nın faz 3 çalışmalarının kötü gelmesi durumunda olacakları sorgulamış.

sorgulamayın. bu aşının faz 3 çalışmalarını türkiye ve çin açıklayacak. o çin aşısının faz 3 çalışmaları her ay açıklanan enflasyon rakamları, her ay açıklanan işsizlik rakamları gibi "şahane" gelecek.

aşının zorunlu uygulanıp uygulanmayacağı konusunda da; zorunlu olmayacağını ama vatandaşa "hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu anlatacaklarını" söylemiş sayın bakan.

yani önümüzdeki günlerde bütün dünyanın kullandığı o mrna türü aşılara çamur atılmasını izleyip duracağız. batı medeniyetinin ne kadar aptal, türkiye'nin ne kadar akıllı olduğunu, ne kadar şanslı olduğumuzu okuyup duracağız galiba.
  • 1 milyon pfizer aşısı kime vurulacak öyleyse? yandaşlara mı? ben gönüllüyüm amk. çin aşısını siz olun, alman aşısını ben. hadi amk hodri meydan.

mutmain etmeyen açıklamadır.
  • en dikkat çekici nokta şu ; ülkemiz standartlarına uygun olursa !!.
    sanki ülkede standart var fahrettinciğim.
  • sağlık bakanının covid-19 aşısı hakkındaki açıklamalarıdır.

sayın bakanın, faz 3 testlerine hiç bir aşı gelmediyse neden bir şeyin tarafı gibi davranmak durumunda kaldığını anlayamadım.

çin'den gelecek aşının faz 3 çalışmalarında şüpheli bulgular olsa nasıl bir aksiyon planları var bunu duymak isterdim. öyle ya diğer şirketlerin kotalarını hep gelişmiş ülkeler aldı.

aşı olmayı istiyorum. hangi ülkede, firmada üretildiğine takılmıyorum. bilim insanları araştırmaları bitiridiklerinde güvendiğim insanların yorumlarını takip edeceğim. onların yorumlarına göre çin alman yunan rus fark etmez bir aşıyı yaptıracağım.
  • plasiyer gibi maşallah.
hesabın var mı? giriş yap