şükela:  tümü | bugün
 • toplumda trafik bilincini geliştirme adına belli vatandaşlarımıza bahşedilen bir nevi paye.
  herkes ftf olamaz.güven-özveri-tecrübe ister.
 • fahri abi, bir trafik müfettisi
  inceden bir sag duyu sahibi
  isi gucu takiptir ihlalleri
  hic acimadan keser ceza fislerini
  zaten bizzat muhattap ta olmaz
  elin soforuyle
  yazdigi cezayi
  direk subeye postalar

  iste böyle gecer fahri abinin günleri
  birer birer,
  isiniz duserse eger
  sorun fahri trafik mufettisi diye
  hemen gösterirler.
 • bu arkadaşların kestikleri cezalardan yıllarca haberiniz olmayabilir, taaki bir gün araç muayenesi, çevre pulu türü vesilelerle ortaya çıkana kadar. bu cezalara genellikle güzel bazı faizler de binmiş olur ve yine bu vesileyle bu müfettiş arkadaşlara bol bol ağza alınmayacak küfürler sarfedilir.
 • otopark içersinde bile aracının yerini değiştirirken emniyet kemerini takan bir kişiye posta yoluyla gönderilen tebligatta emniyet kemeri kullanmamak ihlalini yakıştıran kişilerin bulunduğu kurumun mensubu.
 • eğer içlerinden birini tanıyorsanız, trafikte size terso yapana diklenmeye, kafa atmaya, dayak yemeye, hastaneye ya da karakola gitmeye, işinden gücünden olmaya gerek bırakmayan, sadece düşman arabanın plakasını, cinsini, rengini, olay yerini ve saatini bir yere kaydedip, sonra kendisine bildirdiğinizde, o ruspu çocuğuna, o öküze, gıyabında mebzul miktarda ceza yazarak intikamınızı alan * ve herhangi bir ücret almadan faaliyet gösteren, sizi bu küçük ricanız için kırmayan gönüllü kişi.
 • mehmet ali erbil, erman toroğlu gibi ilginç simaların da aralarında bulundukları ve bir gazete haberine göre bu payeyi aldıktan sonra kendileri trafik suçu işlemekte bir sakınca görmeyen "ispiyoncu vatandaşlar topluluğu".
 • devamlı bana ceza kesen, peşimde dolaştıklarını düşündüğüm, işsizlikten gönülleri daralmış gönüllü trafik musibetleri. o kadar çok ceza geliyor ki yakın arkadaşlarımdan ve akrabalarımdan da şüpheleniyorum.
 • herhangi bir yerde sizi görüp *, tipinizi beğenmediği için *, saçma sapan bir yerde *, emniyet kemeri ihlaliyle suçlayabilen, devletimin gönüllü trafik müfettişleridir. sanırım hepsi geniş ana caddelere bakan, pencereleri büyük mekanlarda oturuyorlar. sabah kahvaltısından sonra orta şekerli kahve eşliğinde, ele kağıdı kalemi alıp, plakasını okuyabildiği her araca, kafaya göre cezaları yazıp yazıp duruyorlar. tamam belki emeklisiniz, sıkılıyorsunuz, bunalıyorsunuz, yapacak işe güce ihtiyacınız var, sizleri bu nesil çok iyi anlıyor ama biraz fazla olmadınız mı? hatalı sollama, emniyet kemeri, bir de sigara yasaklanırsa vay halimize...

  ilgilenenler için: adliyede bu cezalara itiraz edebileceğiniz bir birim bulunuyor. cezanın kesildiği tarih ve saatte iş yerinizde veya herhangi başka bir yerde olduğunuzu ispatlar bir belge götürürseniz, yanlışlık oldu ibaresiyle cezanız silinebiliyor. yalnız bunun için her yerde olduğu gibi, kimlik fotokopisi, ikametgah, ruhsat fotokopisi gibi vazgeçilmez belgeleri götürmeyi unutmayınız. "yok ben uğraşamam kardeşim" der ve cezanızı paşa paşa öderseniz, bu insanlar da bütün gün saçma sapan ceza kesmeye devam edeceklerdir..
 • - kayıktaki adam yakasındaki kartı gösterip duruyor. yavaşlasana biraz, bir şey diyo galiba?
  - iyi günler gençler, o jet ski’ye dört kişi binmenin kanunlara aykırı olduğunu biliyor muyuz acaba?