• tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamak amacıyla hayatla oynanan bir oyundur kendileri.

  http://www.fikiratolyesi.com/…7/faili-mechul-kiyak/
 • "iyilik yap, iyilik bul" sözünde olduğu gibi iyilik yaparken, aslında kendine geri dönüşünü düşünen bencil insan tarzında değil de, "iyilik yap, birileri iyilik bulsun ve birilerine iyilik yapsın" şeklinde, hem eğlenceli hem de faydalı bir eylem.

  mesela, kimsesi olmayan yaşlı birisine, fmk kartı iliştirilmiş bir kartpostal veya gül yollamak, öğrenciler tenefüsteyken sınıfa girip her sıranın üstüne, fmk kartı iliştirilmiş meyve suyu bırakıp ordan sıvışmak gibi birilerini mutlu edecek hareketler yapılabilir.

  yakında benzer şeyler gelirse başınıza, şaşırmayın.
 • yaratılış!
 • 10 günde neler yapılmış ve planlananlar listelenmiş:
  http://www.fikiratolyesi.com/…reketinde-ilk-on-gun/
 • bir ara immanuel tolstoyevski ile boyle bir projemiz vardi. park suresinin sonuna yaklasmis parkmetrelere bozukluk atip kacmak gibi.

  bu eylemin nihai kutsal amacini burada aciklayacak degilim lakin.
 • güzel bir fikir. yalnız ben obsesif bi insan olarak yaptığım kıyaktan sonra merak ederim. "gördü mü şimdi kağıdı acaba", "iki ataçla mı tuttursaydık kartı lan" falan gibi düşünceler gelir aklıma. güzel bişey değil bu tabi.
 • ''iyilik yap, iyilik bul.'' mottosundan hareket eden müthiş bir proje. tabi ki karşılık beklediğiniz taktirde elinizde patlaması mümkün. hele ki istanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız. bu sebeple sadece projeye dahil olmanın heyecanını yaşamak bile kafi diye düşünüyorum.

  havalar biraz ısınsın, ''haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.'' ile başlayacağım işe.
 • yapılmış kıyakları ve projeyi okurken bile içimde bir sevinç oluştu. hoşgörü, karşılık beklemeden iyilik yapmak konusunda vakti zamanında gerçekten aşmış bir millet olarak tanınmamıza rağmen uzun yıllardır kimse birbirine tahammül edemez hale geldi. bakarsın bu proje türklüğün yani hoşgörünün ne demek olduğunu tekrardan hatırlatır bize.
 • tebrik edilesi güzel bir proje. şunu okuyunca gerçekten sevindim. karşılıksız iyilik düşüncesi bile süper.

  beni niye ilgilendirdi ona gelirsem; yıllardır hep şöyle dua ederim; imkanım olsun ve gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım edeyim. yardımlarım gizli olsun ancak onları takip edebileyim de. imkan var dedik ya, artık ona göre bir teşkilatı da kurarım herhalde :). mesela çok gelecek vadeden ama parası, çevresi olamayan bir çocuğu bulayım yardımcı olayım, o da sonra başkasına, o da başkasına. sonuç olarak sanırım kendime de birsürü beklentim olduğu için bu mevkiye gelemedik daha. yine de böyle birilerine yardımcı olma ve bundan mutlu olma duygusu terketmiyor insanı. bir paket fındığı bir milyona satamayan teyzeye on milyon vermişliğim var sırf daha az gezsin o soğukta diye ve buna benzer birsürü şey. tabii bunlar faili belli kıyaklardı. insan kendini iyi hissediyor açıkçası.

  demem o ki böyle birşeyi yapmaktan öte düşünmek bile güzel, ben de kendime göre faili meçhul kıyaklar düşünüp uygulamak isterim. kimbilir belki birgün hiç tanımadığım birinden bir kağıt da ben alırım ve suratımda bir gülümseme oluşur.
hesabın var mı? giriş yap