şükela:  tümü | bugün
 • karlı bi istanbul gününde rueli caddesine bakan bir ofiste, kahve ve bitter çikolata ile dinlenebilecek en iyi grup.
  (bkz: ah biraz da konyak olsa)
 • yıllar önce bir sabah gazetede "ay fond kiss" isimli yeni bir albümlerinin çıktığı haberini okurken dağıldıklarını öğrenmemle beni dağıtan grup. dakikalarca kendime gelemememe sebep olmuşlardır ki bu bazı şarkılarını ilk dinleyişimde de başıma gelmiştir. cat stevens ın müziği bırakması ikidir bunların dağılması bir, ya da tam tersi.

  efendim bu kelebek ömürlü grubumuz 1986 da kurulmuş ve 1989 da dağılmıştır. grup üyeleri eddie reader(vokal), mark nevin(gitar), roy dodds(davul) ve simon edwards(guitarrron)dır. bas gitar kullanmamış, yerine guitarron tercih etmişlerdir.

  çıkardıkları plaklar şunlardır:

  perfect ep 1988
  the first of a million kisses 1988
  find my love ep 1988
  a smile in a whisper ep 1988
  ay fond kiss 1990

  ay fond kiss isimli albüm grubun dağılmasından sonra plak şirketleri olan rca tarafından kotarılıp piyasaya sürülmüştür. çıkan singlların b yüzü şarkıları ve şirketin elindeki artık kayıtlardan oluşur. albümdeki cover şarkılar şunlardır:

  ay fond kiss (orjinal yorum:robert burns)
  do you want to know a secret (orjinal yorum:the beatles)
  mystery train (orjinal yorum:elvis presley)
  walking after midnight (orjinal yorum:patsy cline)
  you send me (orjinal yorum:sam cooke&bumps blackwell orchestra)

  yıllar sonra, muhtemelen 1997 de başka bir plak şirketi bir best of yayınlamıştır.

  eddie reader ablamız yoluna solo olarak devam ediyor. işin ilginç tarafı solo albümlerindeki bestelerin önemli bir kısmı da fairground attraction un hemen hemen bütün bestelerinde imzası olan grubun gitaristi mark nevin e ait. eh be diyorum, madem beraber çalışmaya devam edecektiniz niye beraber çalışmaktan vaz geçtiniz. hem olmuyo ki böyle, alamıyoruz biz o fairground attraction tadını. hem kendinize hem de bize yazık ediyorsunuz, olmuyor yani.

  bu arada eddie reader hanım kendisi ile röportaj yapan bir gazeteci tarafından "unbearably, arrognant,brimming with self confidence" olarak tanımlanmış. mark nevin tarafından yapılmış tüm fairground attraction şarkılarının sözlerine de www marknevin com adresinden ulaşabiliyoruz.

  yazık oldu, eminim ki bizi bir sürü güzellikten mahrum ettiler. kaçırdıklarımıza üzülüp elimizdeklilerle teselli olmaya çalışıyoruz. öfkemizi de comedy waltz isimli şarkılarındaki şu sözleri ile dile getiriyoruz:

  small minded people at the place where ı work
  small minded people all over the world
 • 24-25 kasım'da bronx'ta sahne alacak olan grup. o zaman ne diyoruz? it's got to be perfect!
 • bu grubun vokalisti yıllar yıllar sonra türkiye'ye konser vermeye gelmişti, beyoğlu'nda ortalama bir mekanda çıkmıştı, bu albümü birlikte dinlediğimiz lise aşkımla beraber dinlemeye gitmiştik, eski günlerin hatrına. canlı performanstan mı, ortamın sakilliğinden mi, artık o büyülü aşktan eser kalmamış olmasından mı bilemedim ama mutlu olmamış, çıkmış gitmiştik.
 • 25 kasım akşamı saat 22.00 sularında canlı olarak dinleme şerefine nail olduğumuz, anısı bol şarkılı grup. hatunun sesi her zamanki gibi nefis, şarkılar da bol bol eşlik edilesiydi. yaş ortalamasının 35 olduğu mekan yazıktır ki fazla kalabalık değildi.
 • tum parcalari gercekten muhtesem, ama "comedy waltz"i daha bir muhtesem, donup donüp tekrar tekrar dinlenen can alici bir grup özetle
 • büyüme sancılarımın en yakın şahidi, özlemle hatırlanan grup
 • sakindir şarkıları hep.lunaparkta akşam olur ve canınız istemez eve gitmek,çocuksunuzdur henüz ama sürüklenirsiniz dışarıya,gökyüzü alaca karanlıktır.ve bu amcalar çalar eddie ablamızda kulağınıza fısıldar.elde kırmızı balon eve yollanırsız.
 • kaç yılında çıkardığını bilmediğim ama 1993 yılında varlığından haberdar olduğum first of a million kisses albümünleriyle hayatımda bir döneme damgasını vurmuş, hala* çok severek ve hatırlayarak* dinlediğim parçaları olan grup. artık yoklardır, dağınıklardır.

  bildiğim albümleri "ay fond kiss" ve "the first of a million kisses"dır.
 • 1987' de eddi reader tarafından glasgow'da kurulan grubun ilk single'ı perfect kısa sürede ingiltere'de bir numara olmuş. akabinde çıkan the first of a million kisses albümü ingiltere listelerinde ikinci sıraya kadar yükselmiş. sırasıyla find my love, a smile in a whisper ve clare isimli parçaları piyasaya sürülmüş. bu yükseliş eddi reader'ın hamile kalmasıyla durmuş ve daha sonra aynı ivmeyi yakalayamayınca dağılmak kaçınılmaz olmuş. "ay fond kiss" albümü ve "walking after midnight" single' ı grubun dağılmasından sonra*, 1990 yılında piyasaya sürülmüştür.**