şükela:  tümü | bugün soru sor
  • merkez bankasının, bana para verin ben de size yüksek faizli olarak geri ödeyeyim dediği sistemdir.
    kısa vadede para piyasalarını ve enflasyonu bloke etme çabasıdır.
    patlarsa fena patlar.
  • merkez bankaları devletlerin para politikasını yönlendirir. piyasaya ne kadar para sürüleceğine ve faiz oranlarına karar verir. faiz oranları da devletin piyasadaki bankalara uygulamakta olduğu faiz oranıdır. bankalar da bunu ister istemez müşterilerine yansıtır. yüksek faiz, kredili işleri yavaşlatır. bu da en çok ülkemiz için emlak ve inşaat sektörünü vurur. hükümetin amiral gemisi olan inşaat sektörü bu işten en büyük darbeyi alan sektör olacaktır. ama mecburen birisinden vazgeçilmek zorunluluğu var. ya yüksek kurlar ve düşük türk lirası; ya da yüksek faiz ve enflasyonun kontrol altında tutulmaya çalışılması. bu da maalesef ki büyümenin en büyük engelidir. büyüme bu dönemde yavaşlar.
  • 24 temmuz’da mb faiz artirimi yapacak denmisti hukumete yakin kaynaklardan ama yine ayni kaynaklar agustos 15 gibi dis borc odememiz oldugundan mb’nin bir nebze olsun dolar almak icin bu hamlayi yapacagini soylemisti.

cevremdeki cogu kisiye soyledim ki dolar alip satacak parasi olmayan kimseler. sonucta mb deligin ne kadar buyuk oldugunu, faiz artirirsa ic dinamiklerin icine sicacigini ve yine de dis borcu odeyecek kadar dolar alamayacagini anladi ve en mantikli sekilde faiz artirimi yapmadi. yine ayni kaynaklar 15 agustos gibi usd 5.10 lirayi gececek demisti ki mb hamle yapsa belki tutardi.

simdi burada 2 soru var. mb hamle yapmadan usd 5.40 oldu. hamle yapsa ic dinamiler patates olacakti ve belki usd 5.10 da kalacakti. mb faiz artirimi yapmadi dolar patates oldu.

sorulara gelince;

1. bu benim bildigim sikik bilgiyi ulkeyi yoneten dallamalar bilmiyor muydu?
    2. ati alan uskudari gecmisti zaten onlem planlani yapmaya gerek kalmamis miydi?

binali yildirim’in bir sozuyle gececi sonlandirayim; “bu ulkede idam karari alsak once bizi asarlar”

her boku her detayina dek biliyorlar. olan yine sana bana. iyi geceler guzel ulkem...
  • 6,40 desteğine dayanan doları tepetaklak etmek için yapılmalı. yoksa düzeltme olarak kalacak ve bu seviyeye düşmesi çok daha zor.
  • eğer herhangi bir ülkede yüksek enflasyon sorunu varsa, merkez bankalarının faiz silahını kullanması durumudur.

merkez bankası, faizi yükselterek paraya ulaşabilmenin maliyetini artırır. böylelikle piyasaya daha az girebilen paranın değeri artar. bu da enflasyonu düşürür. bu durumda işsizliğin artmasına da katlanılmak zorunda kalınır.

faiz artırımına rağmen enflasyonun yükselmeye devam etmesi ve paranın değer kaybetmesi ekonomik kriz anlamına gelir.