şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çok acil geçilmesi gereken bir özet bu. faiz artırımı ne demek lan. kovuldum mu ben şimdi?
  • merkez bankası türk lirası'nı süslüyor, cazip hale getirmeye çalışıyor.

insanlara (bankalara) "dolar almayın, aldıysanız da satın paranızı tl'ye çevirin, bakın güzel faiz veriyorum, boşverin doları" diyor.

özetin özeti bu amk. hala anlamıyorsan zorlama fazla.
  • merkez bankası'nın hükümete "ben suni yolla kısa vadede ülkeye biraz para sokacağım,bu arada sen de bırak cemaati falan uzun vadede yerli üretimin önünü açacak tedbirler al" demesi gibi bir şeydir.
  • -para kaçışını engelleyip parayı ülke içinde tutmak
    -insanları harcamaktan ziyade tutmaya teşvik etmek
    -halihazırda borcu olanların daha ağır borç yükü altına girmesi
    -şirketlerin borç faizlerini ödemek için diğer kalemlerden, yatırımlardan kısması
    -enflasyonu baskılama

şeklinde yazıya dökülebilecek özet.
  • sonuçları açısından özeti şudur. (bkz: hoşgeldin stagflasyon)
  • mb: hain düşman al sana bombe
    $/€: yav hee he

özetle budur.
  • güngör uras'ın anlatımıyla ben bile anladıysam, siz de anlarsınız. cidden ne anlama geldiğini önemseyen buyursun.
  • kısadır.

alım gücün faiz arttırımı yüzdesi oranında düşecek güzel kardeşim. bankada mevduat hesabın varsa da sakın sevinme, oraya fazladan gelecek olan miktarın biraz daha fazlası genel giderlerin yüzünden cebinden çıkacak. yalandan sevineceksin yani, olmayan bir paranın cebine girdiğini düşüneceksin. tıpkı, 1000-2000 dolar parası olan adamın dolar yükseldi diye sevinirken harcamalarının o yükselmeden daha fazla artmasını anlayamaması gibi.

özet; gelecek ekonomik krizi engelleme denemesidir, başarılı olursa mevcut düzeni bir süre idare eder, başarısız olursa dolar 2.50, euro da 3.50 olur.

tehlikeli bir kumardır faiz arttırımı.
  • (bkz: şerefsizim benim aklıma geldiydi)

yazılanları okuyunca yine de doğru fikir yürütmüşüm dediğim ama hala aklımda soru işareti olan konu.

e şimdi sen adama bak faiz daha iyi kazandırıyor doları boşver buraya gel diyorsun adama dolar sattırıp nispeten doları kontrol etmeye çalışıyorsun da bu adam parasını dolar olarak yatıramıyor mu faize?

yoksa ben mi çok yanlış geldim?

(bkz: john locke was here)