şükela:  tümü | bugün
 • doların beli kırılacaktır.

  kişi başına düşen milli gelir 20000 doları geçecektir.

  ve rte nobel ekonomi ödülü alacaktır.
 • nobel ekonomi ödülü almak için bilimsel dergide yayınlanmış makalesinin ya da en azından akademik özellik taşıyan kitabının olması gerekir, öncelikle.

  ülke yönetmekten kalan boş vaktinde belki makale yazabilir akp genel başkanı. sonuçta herşeyi biliyor. hatta fizik, kimya, biyoloji ve tıp alanında da fikirlerini yazıp bu alanlarda da neden nobel almasın değil mi?

  bunun dışında, iyi giden ekonominin uzun vaadede ülkeye zarar vereceğini düşündüğümden, ekonominin iyi gitmesini istemiyorum. doktora mezunu ve iş bulma sıkıntısı yaşayan birisi olarak yazıyorum bunu.

  ancak şu anda elinde kaynağı etkisi olmayan bir gözlemciyim, bunu da belirteyim. faizi, ülkeye borç vermek insanların miktarı ve vermek istedikleri para ile ülkenin ihtiyacı olan para belirler. ülke faizi düşürürse sonuç ihtiyaç duyduğu kaynağı bulamaması olur ne yazık ki. bunun sonuçları enflasyondan çok daha kötü olabilir.

  he olsun mu derseniz, ekonominin kötü gitmesini isteyen bir insan olarak olsun diyorum. dolayısı ile, mehmet şimşek'in istifası, ve merkez bankasının başına, veya daha iyisi mehmet şimşek'in yerine yiğit bulut'un atanması, ve faizin düşmesi beni mutlu eder o nedenle. sonuç olarak da görürüz, ekonominin şahlanıp şahlanmadığını.
 • bir not olarak yazayım, her hangi bir nedenle ekonomi şahlanırsa, akp 2019'u çok rahat alır, ülkedeki demokrasi kesin olarak sonlanır. ülke karanlık bir döneme girer.

  zamanla akp'nin içindeki son etkili isimlerin de bastırılması, ve ülkede aykırı çıkacak tüm seslerin yok olması muhtemeldir. kimseye güvenmeyen tayyip, kendisinden sonra muhtemelen aile üyeleri, olan berat ve bilal'i ikinci adamlar haline getirecektir. şu ana kadar görmediğimiz burak'ın bile sahneye çıkıp, devlet yönetiminde söz sahibi olması ihtimal dahilindedir.

  sonuç olarak, ülke çürümeye devam edecek kurumlar işlevlerini kaybedecektir. (ekonomi buna rağmen şahlanır mı derseniz, şu ya da bu nedenle yabancı yatırım, çürüyen bir ülkenin ekonomik olarak düzgün hale gelmesini sağlayabilir. ülkenin kendi kaynaklarını yok eden iktidar için de zaten tek seçenek budur, yani yabancı yatırımdır.) diğer seküler diktatörlüklerden farklı olarak, bizim diktatörlüğün, akılla, ve bilimle de işi sıfırdır. teknik konularda bile. hurafeler ve din ön plandadır. din ise, öne çıktıkça, kullanılır, istismar edilir. ve o da çürür.
 • hala ekonominin şahlanacağını sanan insanları gösteren başlık.

  yurdumda üretim bitmiştir. ekonomi son 10 yıldır inşaat sektörü üzerine dayanmıştır. lütfen bir markete gidip, bir paketin (mesela bir bakliyat) arkasına bakın. üretim yeri olarak neresi yazıyor?

  ülkede, tarım (sebze-meyve) yok. hayvancılık yok. teknolojik üretim yok. enerji üretimi yok.

  sadece konut üretimi vardı. o da çöktü bitti.

  yakın bir tarihte (olması kuvvetle muhtemel olan) patlayacak bir global savaşta, düşmandan önce birbirimizi yiyeceğiz. düşen ilk füzede, şehirlerde dalga dalga yağma hareketleri başlayacaktır.

  açlıktan kırılacağız, çünkü üretim yok. teknolojik olarak kırılacağız, çünkü teknolojik ve iletişim alt yapımız yok. enerji olarak (petrol-doğal gaz) kırılacağız, çünkü hepsinde dışa bağımlıyız.

  bu yazdıklarım karamsar bir tablo değil. bir kaç yıl içerisinde karşılaşacağımız bir durumdur. yt