şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı tokadı diye diye doları 5 edeceksiniz amına kodumun primatları.
 • faizi dusurduklerinde kimin tokat yiyip yemedigini hepimiz gorecegi seklinde cevaplanmasi gereken aciklama.
 • kısıtlı ekonomi bilgim ile bildiğim kadarı ile faiz'in yüksekliği ülkeye yabancı yatırımı çeken en önemli unsur. faiz'in düşürülmesi, dolara müdahale edilmesi gibi uygulamalar yabancı sermayeyi kaçırır. o zaman doların düşmesi bir yana inanılmaz bir yükselişe girebileceği ortada.

  ülkede katma değer üreten bir yatırım yok, olanlar yabancı şirketlere ve yandaşlara peşkeş çekildi. ülkedeki tüm iş adamları parasının bir kısmını yurt dışına sakladı, kaçırdı. kısacası bu öngörü bir gerizekalılık göstergesinden öte değildir.
 • "milletin beli kırılmış, doların şeyinde bile olmaz" diye cevaplanası abuk önerme.
 • basitçe: faiz düşerse tl'lin getirisi düşer..neyin artar? bu sorunun cevabı yatırım tavsiyesidir.
 • "osmanlı" ya kadar okudum,sonrası malum.
  lale devri yaşıyonuz amk hayalcileri.
  arsasından ucuz şeker fabrikası satıp,istanbul'a 10 milyon liralık lale dikiyorsunuz.

  edit: hırsımı alamadım,
  merkez bankasının 32 milyar dölar rezervi varken ,35 milyar dölar teşvik de götümüze girsin amk.
 • ekonomiden pek anlamam lakin mevcut ortamda faizlerin düşmesinin, dövizin patlamasına sebebiyet vereceğini düşünüyorum. gayet basit hesaplar yaparak üstelik.

  yani siktirin gidin amına koyduğumun davarları... yirmi senedir bi siki doğrultamadınız, hala vır vır vır.
 • senelerdir göz göre göre ülkeyi ateşe sürüklediler, kendi ceplerini doldurmak için ülkenin kasasını boşalttılar, hala gelmiş faiz düşünce doların beli kırılacak diyorlar. cukkaladığınız o paraları ülkeye geri getirip, bırakıp gittiğiniz gün doların beli de kırılır, faizler de düşer.
 • tam tersi olacak. faiz düşerse, insanlar daha kolay kredi çekebilir. yani piyasadaki türk lirası miktarı artar. para miktarıyla orantılı olarak da enflasyon artar. enflasyon artarsa da liranın alım gücü düşer, 1 lira eskiye nazaran daha az dolar satın alabilecek hale gelir, yani dolar kuru yükselir. faizleri düşürmek, borç kapatmak için para basmaktır. borç kapatmak için para basarsanız, sadece daha fazla borçlanırsınız. yapılması gereken büyümeyi dizginleyip, yapısal reforma gitmek. fakat erdoğan uzun vade yerine kısa vadeyi düşündüğünden, faiz düşürüp ülke içinde üretilen ürünlerin fiyatlarını yurtdışına kıyasla ucuzlatmayı, bu şekilde ihracatın önünü açmayı ve devleti borç batağından kurtarmayı umuyor. tabi bu strateji, ülkedeki gelir adaletsizliğini arttıracak. fakirler daha fakir zenginler daha zengin hale gelecek. bu da zaten erdoğanın siyaseten tercih ettiği senaryo. bu planın sorunu ise, türkiyenin agresif dış politikası sebebiyle yerli üreticinin karşılaşabileceği muhtemel ticari zorluklar. yani esasen yüksek riskli bir kumar oynamakta kendileri. üzücü olan, o kaybetse de kazansa da biz ülke olarak uzun vadede kaybedeceğiz.