şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir recep tayyip erdoğan sözü.
  benim bildiğim faiz liberal ekonominin en temel kavramlarından biridir. oranı az veya çok olabilir. ekonomiyi dengede tutmak için ayarlamalar yapılabilir. örneğin fed yıllardır faiz artırmaya çalışıyor.

  şimdi sorularım şunlar:

  1-sırf islam dinine aykırı olduğu için faize karşı çıkmak, özerk kurumları bu niyetle baskılamak ne kadar doğrudur?

  2-rte'nin dediği gibi enflasyon gerçekten faizin bir sonucu mudur?

  3-bu durumda keynes yanılmış mıdır?

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ingiltere ziyareti öncesinde istanbul atatürk havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

  erdoğan, faizlerin düşürülmesiyle ilgili bir soruya "benim kanaatlerimi biliyorsunuz. oluyor, olacak. hele hele 24 haziran'dan sonra bunun şekli de oranı da çok daha farklı şekilde gerçekleşecek" dedi ve ekledi:

  "ben faizi her türlü ekonomik alanda kötülüğün anası, babası olarak görüyorum. son ekonomideki arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda attığımız adımlar tesirini gösterdi. şu anda 0,98 bazda bir düşüşü aylık olarak yapıldı. bu bile hemen satışları etkiledi. bunlar bir gerçek."
  --- spoiler ---
 • faiz olmasa , ekonomiyi çok iyi yönetecek olan ak parti genel başkanının yeni bahanesi.
 • deyip en yüksek, tefeci faizi ile ingilizlere para için el uzatacaklar.
  karşılığında kol gibi bize girecek.
 • içki de öyle diyorsunuz ama %60 vergisini alıyorsunuz, sigara haram diyorsunuz %55 alıyorsunuz, zina haram deyip genelevlerden vergi topluyorsunuz. faiz haram ama devlete olan borcu 2 saat geç ödesek faizini alıyorsunuz? haram, helal, faiz konularından ciddi bir düzenleme bekliyoruz o zaman. samimiyetinize inanalım.
 • faize karşı bir şey yapamıyorsan çok acıklı bir durum. dikkat ederseniz faize karşı yapılan söylemler hep ben yapmıyorum o yapıyor kafasında... iyi madem öyle merkez bankası yönetsin ülkeyi.
 • faizle enflasyonu karıştırmış beyefendi. ya da öyle bilinmesini istiyor.
  azcık tanım yapalım . enflasyon devletten çalmasıdır. açıkca gasptır. bunu borçlanma faizini yükselterek , vergileri yükselterek , para basarak yapar . faiz ise halkın devletten daha fazla para istemesidir. işler herkes için iyiyse daha fazla satış yapmak için daha fazla mal almak istersiniz. bunun için de devletten para istersiniz .o zaman da faiz yükselir haliyle .
  30 yıl vadeyle size ananız mı borç verecek . ya da ilerideki gelirlerinizi göstererek para vermeden kim size araba satar. faiz candır . banka candır .
  para nerde peki. 500 milyon dolara japonların yaptığı köprüyü devlete 8,5 milyar dolara satanlarda . o yolları yapanlarda . işte ondan enflasyon yükseliyor arkasından da mecburen faiz yükseliyor
 • (bkz: ay götüm)
  (bkz: uyan sikim sabah oldu)
  (bkz: götü tutuşmak)

  16 yıldır nerdesin la zibidi.

  24 haziran'dan sonra bir anda ne olacak ta faizler inecek çok merak ediyorum`.`

  ekleme: noktayı unutmuşum.
 • ona faiz demeyeceksin, kapitalizm diyeceksin. ama diyemezsin. çünkü sen br kapitalistsin.
 • 16 yılda faize kac para odenmis, onu da deyiverse de millet de bilse..

  tayyip sozu.
 • su benim vergi borcundaki faizi silsek cimhirbaskanim. yoksa illa milletin amina mi koymamiz gerekiyor bize de haram isletmemeniz icin.