şükela:  tümü | bugün
 • dün bizi paralize eden "faiz lobisi ne la" derken aklimin ucuna dahi gelmeyen bir detaya inanilmaz bir zeka örneğiyle açıklama geldi buyrun:

  alintidir: https://www.facebook.com/…n/posts/10151484673234366

  anladığım kadarıyla başbakanın danışmanları abd'den gelen bir stratjik metni yanlış çevirince dünyada olmayan bir "faiz lobisi" terimi ortaya çıktı.

  - faiz sözcüğünün ingilizce karşılığı "interest" sözcüğüdür.

  - "ınterest" sözcüğünün asıl anlamı ise "ilgi, alaka, çıkar"dır. faiz anlamı sadece ekonomik terimlerde kulanılır.

  - ingilizce'deki "ınterest lobby" terimi ise "çıkar lobisi" demektir ve "ortak çıkarları için lobi yapan grup" anlamına gelmektedir.

  - büyük ihtimalle kuzey afrika gezisi sırasında abd'den birileri başbakana direnişteki kitleyi "çıkar lobisi" diye tanımlamasını öneren bir metin vermiş. danışmanlar da bunu yanlış çevirince "faiz lobisi" diye protestolarla alakası olmayan bir terim ortaya çıkmış. bunu da ancak garanti bankası protestosuna bağlayabilmişler.
 • elbette buna inanan enayiler de vardır.

  edit:

  25 km'lik yolda 40 km kuyruk yaptıklarına, 180 milyon metreküplük haliç'ten 2 milyar metreküp çamur çıkardıklarına, 2.8 milyar ağaç diktiklerine inananlar da vardır.
 • faiz lobisi, geniş anlamıyla uluslararası bankacılık sistemidir ve dar anlamıyla makul kanallardan makul fiyatlı para desteği bulamayanların tevessül ettiği, küresel ölçekli tefeciler güruhudur.

  faiz lobisinin kapısından içeri adımını bir kez atma gafletine düşenlerin senetle borçlandırılıp geneleve satılan fahişeden zerre kadar farkı kalmaz.

  paranın akışkan niteliği nedeniyle tarih boyunca gezegenin en uygun iklime sahip yörelerinde konuşlanan faiz lobisinin en belirgin özelliği, sattığı para karşılığında aldığı bedelin sadece faizden ibaret olmamasıdır.

  faiz lobisi verdiği paranın faizi ile birlikte siyasi ve ekonomik tavizler de alır, kapitülasyon tuzağına sokar, eroin satıcısı gibi müşterisini müptela yapıp köçek gibi oynatır, boynuna tasma geçirir maymun eder, ağzına verir kulaklarını oynatır.

  faiz lobisinin esaret çukurunda debelenen ülkelerin hükümetleri, bu lobi kendilerine taviz karşılığında verdiği desteği çektiği anda, yani bir veya bilemedin iki üç gün içinde kağıttan ev gibi yıkılırlar.

  türkiye'yi ilgilendirdiği kadarıyla faiz lobisi, mevcut ak parti hükümetinin iplerini elinde tutan ve bu hükümetin ayakta kalabilmesi için para desteği veren uluslararası sermayedir.

  faiz lobisi, erbakan'ın milli görüş düşüncesiyle birlikte türkiye'de yeşermiş bir tabirdir. iş dünyasının nötr ve olumlayıcı bir terim olarak kullandığı uluslararası sermaye (veya nlp dalaveresiyle birkaç yıl önce terkedilen yabancı sermaye) teriminin karşı çaprazına milli görüş hareketince yerleştirilen bir nevi aşağılayıcı hakarettir: türkiye'nin bütün sıkıntılarının temel müsebbibidir ve milli görüş terminolojisine göre dahili düşmanlar faiz lobisinin uşaklarıdır.

  bu anlam haritasında faiz lobisi, ak parti'nin milli görüş geçmişine sahip bugünkü tabanı tarafından çok iyi bilinen ve kullanılan kod'dur. ironik olan durum, ak parti hükümetlerinin faiz lobisinin bugün yeryüzünde bulup bulabileceği en sadık uşak olmasıdır.

  recep tayyip erdoğan'ın 6 haziran'ı 7 haziran'a bağlayan gece yeşilköy'de kullandığı anlamıyla, faiz lobisi, olayların tarihi akışının hızlandığı türkiye'de kendisini halen destekleyen dış güçlere verilmiş bir mesajdır, bir çağrıdır, bir yalvarıştır. şair burada dış destekçilerine an itibarıyla başlattığım iç çatışmada beni destekleyip desteklemeyeceğinizi bana bir an önce bildirin diye seslenmektedir. şayet desteklemeyecekseniz bunun sonuçlarına siz katlanırsınız demektedir ama esasen elindeki beş benzemez zayıf kartlarla beceriksizce bir blöf yapmıştır. küçük çocukların istediğimi vermezseniz nefesimi tutarım naif blöfü gibi olmuştur adeta. otobüsün etrafında toplanıp salya saçanlara verilen mesaj açısından ise faiz lobisi tabirinin hiçbir özel anlamı yoktur zira o güruha, günün menüsündeki düşman olarak faiz lobisi yerine teletubby'leri göstersen anlamazlar ve zaten umursamazlar.

  netice itibarıyla, erdoğan, yurt içinde işe yarayan şantajını yurt dışındaki destekçilerine yapmış ve mal beğendirmeye çalışan tezgahtarın tok alıcı karşısındaki çaresizce gülünç duruma düşmüştür.

  elindeki kartlar şudur: 1) suriye ve iran'a müdahale için halen hazırlık yapıldığı bir dönemde beni yarı yolda bırakmak veya kaybetmek istemezsiniz; bu planlarda bana ihtiyacınız var. 2) şu küresel kriz ortamında paranıza daha iyi faiz veren başka ülke bulamazsınız; hazır afiyetiniz yerindeyken kalkmayın şu güzel sofradan. 3) türkiye'de sırf sizin için yesyeni bir petrol yasası çıkardım; başka kapitülasyonlar da yolda. bu ballı börekleri tepmeyin. 4) o arada başka emriniz varsa bildirin, onları da hallederiz. 5) buralarda benden başka alternatif yok.

  bilhassa (bkz: türkiye'nin içine sıkıştığı büyük şantaj)

  bir başka deyişle; yeter ki sepetinde oturduğum şu sıcak hava balonunu havada tutayım. bu balon düşerse sizin de kaybınız çok olur. ama acele edin, atacak safra kalmadı.

  ne çektin be tayyip!

  .
 • bir hükümet türküsü. sözlerini de yazayım tam olsun;

  orada olan sadece kaldırım çalışması,
  toplanmış 3-5 çapulcunun hası,
  aslında dış mihrakların etkisi,
  işte bunlar hep faiz lobisi.

  mağdurdum ben ezelden beri,
  çok ağaç diktim bakmıyorlarki hiç geri,
  kim lan bu direnişin lideri,
  işte bunlar hep faiz lobisi.

  ne ayak lan bu gezi direnişi,
  ben de toplarım en az bir milyon kişi,
  ümüğünüzü sıkarım bak akıllı olun abisi,
  işte bunlar hep faiz lobisi.
 • yaralı müzesi gibi bişey herhalde.
 • yanlis tercume edilmis bir interest lobby (cikar cevresi / cikar cevreleri) olmasi gitgide daha muhtemel gozukuyor.

  buyuk tercumefail.
 • olmayan lobidir. sebep olduğun/olacağın şeyi başkasına yıkmaya çalışıyorsan işte böyle ismini veremediğin bir lobi ya da mihrak vs uydurursun, yiyene afiyetle yedirirsin. hatta daha sonra açıklama getiremeyeceğin herşeyde bu uydurduğun şeye sığınırsın, godinin inanmaya hazır, hiçe sayıldığı halde hiç olmayı kabullenmiş cümle kurmaktan aciz gılları papağan gibi tekrarlamaya hazırdır, üstüne soru sorduğun anda sıçarlar..

  faiz lobisi, yani faizlerin artmasına sebep olan kişi, faizlerin artmasından şikayetçi görünmeye çalışan kişi ve kişilerdir. ve elebaşı konuştukça faizler artmaktadır. ekonomiden anlamıyorsanız anlayan bir tanıdığınıza sorun başbakan her konuştuğunda ne oluyor diye.

  faiz, paranın kirasıdır. bir para birimi başka bir para birimi karşısında daha riskli ise, aradaki farkı faizle kapatmak zorundadır. bizim gibi her yıl 60 milyar dolar cari açık veren, yani kazandığından daha fazlasını harcayan bir ülke de ske ske bunu vermek zorundadır. nasıl siz kazandığınızdan daha fazla harcayınca ske ske kredi kartına yamuluyorsanız, ülkeler için de aynı şey geçerli, kimse sana zorla para vermiyor, kirasını öder parayı kullanırsın, yoksa adam gibi ihtiyaçlarını dengelersin. siyasi risk artarsa, para birimi değer kaybeder, para birimi değr kaybettikçe de faizler yükselir. faizleri hükümetler ve merkez bankaları belirleyemez, parayı veren ve parayı kullanan piyasa belirler, politika faizi semboliktir. piyasa da doların tüm dünya paraları karşısında değer kaybederken 1.74'den 2.23'e gelebildiği ülkede %10 faizle türk lirasında bekleyecek kadar gerizekalı değildir. sen mısır'ın para birimine şu an yatırım yapar mısın? mısır'ın para birimi bu kadar değer kaybetmedi.

  bu faiz lobisi traşı miting yerinde ilk zikredildiği günün 2 gün öncesi cumhurbaşkanı ve arınç birer konuşma yapmıştı, ikisinin "mesaj alınmıştır, seçim herşey demek değildir, tüm vatandaşlarımızı dinlememiz gerekir" mesajlarından sonra çöken piyasa hızlıca toparlanmaya başlamıştı. ardından başbakan gelip kutuplaşmanın ve kavgayı ateşleyen bir konuşma yaptı, o gün bugündür siyasi düşüncesi ne olursa olsun, bu ülkede yaşayan türk lirasıyla para kazanan herkesin parası %20 civarı değer kaybetti, ve hala kaybetmeye devam ediyor. başbakan ne zaman konuşsa dolar göçüyor. faiz lobisi bu durumda kim oluyor?? "zamanında faiz oranları" diye bahsedilen dönemi bilen bilir, o kadar faize rağmen güven yoktu, paran değer kaybediyorken sana kendi para cinsine hiçkimse yatırım yapmaz, bunu yaşamış insanlar bile o dönem faize değil de dövize koştuğunu hatırlarsa gerçeği daha iyi anlayacaktır..

  "hırsız var" diye bağıran hırsızdan şüphelenilmez genelde, dikkat edin burada bir kavram oluşturulmuş ama isim bile verilemiyor. ilk zikredildiği gün sayılan holding ve bankalar bu olayların üzerine döviz borçlandıkları için karlarında ciddi azalma yaşadılar. e hani faiz lobisiydi bunlar? dikkat edin faiz lobisi ya da dış mihraklar deyip isim verilemiyor, sadece suç atmaya yarayan, gerçekte kesinlikle ve kesinlikle var olmayan bir gruptan bahsediliyor. e sen obama'ya kafa tuttun, avrupa'ya komple kafa tuttun, israil'e kafa tuttun, ırak'a kafa tuttun, mısır'a kafa tuttun, dünyada kafa tutmadığın memleket kalmadı, içerde koç'a kafa tuttun garanti bankasına iş bankasına tüm sermaye çevrelerine kafa tuttun. bu kadar cesaretin var da faiz lobisine mi yok açık açık isim vermeye cesaretin??

  bakın buraya yazıyorum, daha önce de dolar çok düşükken bile yazmıştım. bir oyun oynanıyor ve oyunu oynayan kişierin "oyun oynanıyor" diyor olma ihtimali çok yüksek. her kesime düşman olan bir zihniyetin sonu ekonomik krizdir. ekonomik krizin sonu siyasi çöküştür. dolara bakmak yeterli.

  10 yıldır bu ülkede doların bu kadar yükselmemesinin iki sebebi var ve bu iki sebebin de hükümetle uzaktan yakından alakası yok. biri siyasi istikrarla tek başına iktidar olması (hangi parti olduğunun önemi yok, koalisyon olmasın, tek başına güvenoyu alabilsin yeter), ikinci sebep tüm dünyada deliler gibi para basılması ve bizim gibi ülkelere para girişi olması. ikinci sebep zaten yine birinci sebebe bağlı, ülkede güven istikrar ve barış ortamı yoksa para da gelmez. o para gelmeyince ülke olarak kamu ve özel toplam 400 milyar dolarlık dış borca rağmen imf'ye borç verecek duruma gelindiği yalanlarını yiye yiye imf kapısına dikilirsin..

  edit; dış güç dediğin adam senin bütün hayatını ele geçirmiş, kazandığının paranın çoğunu onlara veriyorsun, senin kötülüğünü neden istesin? zaten o her yere yapılan, bazen başka bir adla yapılmak istenen alışveriş merkezleri ağzına kadar yabancı markalarla doluyken, yabancı markalara kafeler dükkanlar açmak uğruna milyonlarca genci vatan haini ilan edip, yerli sanayiciyi düşman edinip de dış güçten bahsetmek de neyin nesidir?
 • heriflerin kafasında o kadar mükemmel bir dünyada yaşıyoruz ki "bu çapulcular olsa olsa bundan ayaklanmış olabilirler" diye fantezi üstüne fantezi geliyor. biri çıkıyor faiz lobisi diyor, öteki çıkıyor mossad diyor, beriki olimpiyatları elimizden almak isteyen japonların bir oyunu diyor.

  faiz lobisi için çalışan mossad ajanı sportmen japonlar: oh biber
 • anladığım kadarıyla biziz bu.

  ben, mahalledeki güneş abi, kapalı'dan semih, halısaha'dan egemen, dil kursundan berk...

  toplanıp toplanıp ülkenin amına koyuyormuşuz. polise taş atanların yanına gidip ceplerine üç beş bi şey sıkıştırıp "genç vandalsın sen, ihtiyacın olur şeetme" diyormuşuz adeta.

  galeyana getiriyormuşuz saf insanları. saf dediğim de gezi'ye gitsen en aşağı lisansa çarpıyorsun. yüksek lisans, doktora, akademisyen gırla geziyor ortalıkta. "oo hocam nasılsınız" diyor biri mesela. sanırsın ki bi tanıdık falan, meğer adamın üniversitede bil fiil ders veren hocasıymış. ama nasıl oluyorsa karanlık planlarımızla kendi çıkarlarımız için fişteklemeyi başarıyormuşuz bu kitleyi. valla korkulur bizden.

  olay tamamen bizde bitiyor. ağaçların arasından çıkıp çıkıp, "gençler bakın bu iş üç beş ağaçla kalmamalı, alın şu yüzlükleri ve şimdi biraz gaz yiyin" diyormuşuz. merak ediyorum acaba gençlerin eline paraları sıkıştırdıktan sonra onlar uzaklaşırken bizler gözlerimizi kısıp kötü kötü gülümsüyor muyuz? ben çok isterim ya madem kötü adamız tam olalım.

  yalnız bizden korkmakta haklılar ne diyeyim. geceleri otobüs metro seferleri olmadan, evimizden alınıp evimize bırakılmadan tepki gösteriyoruz. tepkimizi dile getirirken hepimizin birer insan olduğunu unutmuyoruz. dinine, diline, cinsel tercihlerine, siyasi görüşlerine, giyimine kuşamına bakmıyoruz. görüyorum parkta çok kötü öpüşen çiftler var, onlara bile anlayışla yaklaşıyoruz. zamanla rayına oturur gençler diye sırtlarını sıvazlayasımız geliyor onlar öpüşürken. gerginlik olmasın diye gitmiyoruz. ve gaz da atılsa, hepimizi ezmeye adamlar da yığılsa, çizgimizden çıkmayacağız.

  çünkü diğer görüşlerine aksine, bu çizgi denen şeye bir birileri tarafından sokulmadık, nasıl oldu bilmiyorum ama bir şekilde bu çizginin içerisinde yetişegelmişiz. girişimiz birilerine bağlı olmadığı için çıkışımız da kimseye bağlı gerçekleşmeyecektir.

  biz faiz lobisiyiz, biz kötü çocuklarız, biz gösteri yapıp gösteri bittikten sonra yerden çöp toplayacak kadar sinir bozucuyuz, biz tüm nefret söylemlerinize karşı insanca ve kardeşçe duruşumuzu bozmayacağız, biz gazı yedikten sonra gülerek duvarlara sizin anlamayacağınız yazılar yazacak ve sonra bunların internette hızlıca yayılmasını izleyerek mutlu olacağız, biz er ya da geç galip geleceğiz ve işin kötüsü siz hakikaten ne olup bittiğini idrak edemeyeceksiniz.

  biz faiz lobisiyiz, korkun bizden.